Naga MarketsWIG20 i kurs złotego zyskają na decyzji RPP, twierdzi BNP ParibasRada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o podwyżce stopy referencyjnej NBP o 0,4 pkt. proc. do poziomu 0,50% i jak twierdzi BNP Paribas (BNPP) tym samym mocno zaskoczyła inwestorów. Ekonomiści banku twierdzą, że ruch wpłynie pozytywnie na wycenę indeksów WIG, WIG20 i mWIG40 oraz polskiego złotego. Ruch negatywnie wpłynąć ma natomiast na obligacje.

Stopy procentowe w Polsce wrócą do poziomu 2 proc. w 2022 r.

Ekonomiści BNP Paribas oczekują, że RPP będzie kontynuować cykl podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku:– przewidywane są kolejne podwyżki o 100 pb. w 1H’22 oraz o 50 pb w 2H’22, przez co poziom stóp procentowych na koniec 2022 r. wyniesie 2,0%. Zacieśnienie polityki pieniężnej będzie motywowane dalszym wzrostem inflacji – napisano w komentarzu do decyzji.

BNP Paribas prognozuje osiągnięcie szczytu inflacyjnego na początku przyszłego roku na poziomie ok. 7% r/r. Chociaż w dalszej części roku (m.in. z uwagi na efekty bazowe) dynamika ta będzie już niższa, to średniorocznie inflacja w 2022 r. może wynieść ok. 5,3% (4,7% przewidywana średnia na bieżący roku).

Powyższe prognozy mogą ulec jednak zmianie w wyniku wcześniejszego ruchu RPP oraz w wyniku publikacji nowej projekcji inflacyjnej przez NBP przy okazji listopadowego posiedzenia Rady.

GPW zyska na decyzji RPP, szczególnie jeżeli chodzi o sektor bankowy

– W przypadku indeksu WIG, podwyżki stóp procentowych będą miały pozytywny wpływ na wyniki i wycenę banków, przy czym zauważamy największą koncentrację banków w indeksach WIG20 (ok. 35,5% razem z PZU) oraz mWIG40 (ok. 30%) – prognozuje BNPP.

– Ponadto w środowisku rosnącej inflacji relatywnie lepiej powinny zachowywać się spółki cykliczne/value z takich sektorów jak surowce, energetyka i paliwa, wybrane spółki przemysłowe albo FMCG – dodaje.

WIG20 i kurs złotego zyskają na decyzji RPP, twierdzi BNP Paribas
WIG po decyzji RPP testował historyczne maksima

O tym, że na decyzji zyskają głównie banki świadczy między innymi fakt, że akcje Pekao SA w czwartek otwierały się z luką wzrostową, a indeks sektorowy WIG Banki jest najmocniejszy od lutego 2018 r.

invest

Z drugiej strony możliwy jest wzrost zmienności na rynku akcji w najbliższych tygodniach w związku z obawami inwestorów o spowalniające tempo wzrostu gospodarczego, inflację i problemy podażowe w wybranych sektorach na świecie (np. dostępność surowców energetycznych), sytuację w chińskim sektorze przemysłowym i nieruchomości, zakończeniu skupu aktywów przez Fed albo ryzyku politycznym w USA związanym z uchwaleniem nowego budżetu i limitu zadłużenia.

– W przypadku rynku obligacji skarbowych uważamy, że decyzja RPP potwierdza ryzyko związane z dalszym wzrostem inflacji, co przełoży się naszym zdaniem na kontynuację trendu wzrostowego rentowności obligacji skarbowych (a więc na spadek ich cen). Wśród inwestycji konserwatywnych preferujemy więc obligacje korporacyjne i obligacje skarbowe o krótkim terminie zapadalności lub zmiennokuponowe – prognozuje zespół ekonomistów BNPP.

WIG20 i kurs złotego zyskają na decyzji RPP, twierdzi BNP Paribas
Kurs euro ma konsolidować w przedziale 4,50-4,60 zł

W przypadku walut, BNPP podtrzymuje raczej neutralne nastawienie do kursu euro. Wprawdzie w krótkim terminie złoty po decyzji RPP może się umacniać, jest to jednak zgodne z prognozą konsolidacji EUR/PLN w rejonie 4,50-4,60 w horyzoncie kolejnego roku.

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here