Naga MarketsWykres spadkowyIndeks rynków wschodzących MSCI EMI przeszedł 28 maja rebalancing. Marcin Wenus w rozmowie z Sobiesławem Kozłowskim reprezentującym Noble Securities pyta, czy dla polskiego indeksu WIG20 jest to szansa, czy też zagrożenie. Sprawdź dlaczego warto śledzić indeks MSCI oraz jak wygląda jego korelacja z polską giełdą.


WIG20 odzwierciedla to co dzieje się na indeksie krajów wschodzących MSCI

Dyrektor Departamentu Doradztwa Inwestycyjnego Domu Maklerskiego Noble Securities oraz posiadacz licencji Maklera Papierów Wartościowych numer 2221, Sobiesław Kozłowski, zauważa, że w indeksie MSCI EMI doszło do zmiany wag poszczególnych krajów. Indeks jest niezwykle istotny jeżeli chodzi o śledzenie sytuacji na WIG20, gdyż oba wskaźniki wyraźnie ze sobą korelują:

„We wtorek w indeksie giełdowym rynków wschodzących (MSCI emerging markets) następuje zmiana wag. Udział dużych chińskich spółek wzrasta z 5% do 10%, indeks uzupełniają spółki z Arabii Saudyjskiej, jak i z Argentyny. Jak więc znajdujemy tu odniesienie do sprawy polskiej? W związku z poszerzeniem udziału jednego kraju i dojściem kolejnych, znaczenie naszych rodzimych spółek niestety maleje” – komentuje Sobiesław Kozłowski zaznaczając jednocześnie, że zmiana wag była oczekiwana już od niemal pół roku.

Sam indeks MSCI emerging markets badający kondycję rynków wschodzących – będący ważnym punktem odniesienia dla analityków i ekonomistów na całym świecie – od początku 2019 roku notował silne wzrosty podchodząc w okolice poziomu 1100 punktów, jednak na przełomie kwietnia i maja rozpoczął dynamiczne spadki, korelując tym samym z polskim WIG20.

Jak widać na poniższym wykresie, ruchy WIG20 oraz indeksu MSCI EMI są niemal identyczny od dołków październikowych. Polska co prawda stanowi jedynie wielki odłamek wspomnianego indeksu, jak jednak doskonale widać ruchy na rynkach wschodzących są bardzo silnie odzwierciedlane również w wycenie polskiego benchmarku giełdowego.

Indeks MSCI EMI vs WIG20 na wykresie dziennym

Jak zauważa Kozłowski, w ostatnich miesiącach pojawiały się okresy kiedy WIG20 wypadał słabiej od ogólnego benchmarku MSCI EMI, między innymi z powodu dużej siły spółek japońskich. W ostatnim czasie kondycja obu indeksów jest jednak do siebie silnie zbliżona.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here