Naga MarketsPiątkowa sesja na rynku terminowym okazała się kalką scenariusza który dobrze jest znany każdemu inwestorowi mającemu okazję przyjrzeć się sytuacji, która ma miejsce od kilku miesięcy na GPW. Mowa o trendzie horyzontalnym, który na dobre zagościł na naszym rynku. Wakacyjny okres i związana z tym obniżona aktywność inwestorów sugeruje utrzymanie tego impasu w kolejnym tygodniu lipca.


Utarty schemat działania

W ostatniej sesji poprzedniego tygodnia nie można było spodziewać się istotnych zmian. Jak to jest w zwyczaju, ostatnia sesja przed weekendem jest przeważnie wykorzystywana do skracania pozycji i realizacji zysków. Tym razem było podobnie, dlatego nie można było oczekiwać silnych wzrostów. Niemniej na uwagę zasługuje pozytywna reakcja rynku na publikowane dane makro z Europy oraz USA. W pierwszym przypadku, powiew optymizmu napłynął z Niemiec. Przed otwarciem sesji w Warszawie o godz. 8.00 ujawniono dane dot. produkcji przemysłowej, która wzrosła w maju 5% r/r vs. prognoz 4%. Dlatego już na otwarciu pojawiła się 5–pkt. luka wzrostowa, która motywowała byki do działania. Ale entuzjazm inwestorów szybko topniał, ponieważ na zagranicznych parkietach panowała stagnacja. Zatem w trakcie dnia FW20 zszedł poniżej kreski. Kolejny zryw byków pojawił się po publikacji dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy (zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniosła 222 tys. vs. prognozy 179 tys.), ale również w tym przypadku reakcja rynku okazała się krótkotrwała. W konsekwencji FW20 utrzymał się na kosmetycznym 0,17% plusie, co wpisuje się w scenariusz trendu bocznego. Obroty kształtowały się poniżej średnioterminowej średniej na poziomie 7 988 szt.

Szansa na dobre otwarcie sesji

Dzisiaj jest szansa na pozytywne rozpoczęcie nowego tygodnia, ponieważ rano dane z Niemiec dotyczące bilansu handlowego okazały się zgodne z oczekiwaniami. Pozytywnie zaskoczyła dynamika eksportu, która w maju wyniosła +1,4% m/m. Notowanie europejskich kontraktów rano są na plusie, dlatego jest duża szansa na wzrosty na GPW. Nie należy jednak oczekiwać silnych zwyżek ze względu na wspomniane wcześniej czynniki determinujące handel na GPW. W rezultacie spodziewam się spokojnej sesji z niewielkimi wahaniami.

WYKRES FW20 – wykres intraday
WYKRES FW20 – wykres dzienny


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here