Naga MarketsPalec na wykresieOstatni tydzień października nie zaczął się najlepiej dla inwestorów na globalnych rynkach akcji. W poniedziałek mieliśmy do czynienia z szeroką wyprzedażą ryzykownych aktywów. Można znaleźć kilka powodów pogorszenia się nastrojów inwestorów względem akcji. Jeżeli chodzi o zachowanie się europejskich indeksów to mocno zaważyły informacje ze strony niemieckiego giganta IT, czyli SAP. Spółka obniżyła tegoroczną prognozę zysków i odwołała średnioterminowe cele z uwagi na pogorszenie się popytu przedsiębiorstw z uwagi na rozwój pandemii koronawirusa.

Tydzień nie zaczął się najlepiej dla inwestorów na globalnych rynkach akcji

Poskutkowało to ponad 20% spadkiem cen akcji spółki, a przez to niemiecki DAX zniżkował o 3,7%. Powyższe rodzi obawy o odporność sektora technologicznego na obecne spowolnienie gospodarczy, ponieważ do tej pory inwestorzy traktowali spółki z tego segmentu jako wygranych na obecnej sytuacji, która miała przyspieszyć cyfrową transformację gospodarki.

Te artykuły również Cię zainteresują

Drugim argumentem stojącym za przewagą podaży była kontynuacja wzrostu liczby zachorowań na COVID-19, w szczególności w Stanach Zjednoczonych gdzie statystyki te przebiły dotychczasowe maksima z lipca br. Kolejne rekordy notuje także wiele europejskich krajów m.in. Francja, Holandia albo Włochy, pojawiają się także informacje o nowych ograniczeniach gospodarczych wprowadzonych albo planowanych w związku z pandemią (np. Hiszpania, Włochy).

Wreszcie pomimo kolejnych prasowych doniesień o rozmowach w sprawie stymulusu fiskalnego w Stanach Zjednoczonych, przedstawiciele Demokratów i Republikanów nadal nie osiągnęli porozumienia, co zmniejsza szanse na wprowadzenie dodatkowego wsparcia tamtejszej gospodarki przed wyborami (czyli de facto przed końcem br.).

Pomimo trendu relatywnej słabości WIG20 w ostatnich tygodniach, dzisiejsza sesja wykazała mniejszą skalę spadków względem rynków bazowych za czym stały akcje krajowych technologicznych „gigantów” czyli Allegro oraz CD Projekt. Po doniesieniach o możliwej sprzedaży udziałów Aliora przez PZU, szybki rajd odnotowały akcje tego banku, natomiast po opublikowaniu dementi przez PZU, akcje Aliora równie szybko odnotowały korektę tych wzrostów.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Z uwagi na brak istotnych danych makroekonomicznych w dzisiejszym kalendarium oczekujemy kontynuacji nerwowego zachowania inwestorów w obliczu korekty na Wall Street i obaw o rozwój pandemii COVID-19 na świecie.

Notowania indeksów (ostatnie 12-mcy)

Warto przeczytać również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here