Naga MarketsPodsumowanie września: WIG20, DAX i SP 500 na minusie. mWIG40 i sWIG80 minimalnie do góryPo wakacyjnym sierpniu inwestorzy powrócili na światowe parkiety. Choć początek miesiąca zapowiadał się obiecująco (m.in. roczne maksima na WIG20), to finalnie najważniejszy polski indeks zanotował spadek o ponad 2%. Jeszcze mocniej traciły natomiast indeksy zagraniczne, z S&P 500 i DAX-em na czele. Na minimalnym plusie swoje zmagania zakończyły natomiast małe i średnie spółki z mWIG40 i sWIG80.

WIG20 kończy na minusie

Wraz z początkiem października czas na przedstawienie podsumowania września, tak więc pierwszego miesiąc po wakacyjnym rozluźnieniu.  Na samym początku warto wskazać, że o ile sam sierpień cechował się niskimi obrotami (sezon wakacyjny/ogórkowy), ale jednocześnie zakończył się dla większości indeksów na plus, o tyle we wrześniu na parkiety powróciły większe obroty, jednocześnie notując zdecydowanie gorsze wyniki.Zrzeszający największe polskie spółki WIG20 stracił we wrześniu 2,44%, wobec wzrostu o 5,08% w sierpniu. Warto przypomnieć, że w pierwszych dniach września indeks wybijał swoje roczne maksima, osiągając wycenę rzędu 2 416,38 pkt na zamknięciu sesji z 6 września. W trakcie ostatni sesji omawianego miesiąca indeks zamknął się z wynikiem 2310,29 pkt, tak więc ponad 110 pkt mniej od szczytów z 6 września.

Podsumowanie września: WIG20, DAX i SP 500 na minusie. mWIG40 i sWIG80 minimalnie do góry
Notowania indeksu WIG20 w latach 2020-2021. Źródło: Comparic.pl

Wśród poszczególnych spółek pozytywnie prezentowały się m.in. Dino Polska, czy też LPP, które to w trakcie ubiegło miesięcznych notowań, regularnie wybijały swoje historyczne maksima, choć ostatnie sesje w ich wykonaniu naznaczone były korektą. Jednak szczególnie mocne wzrosty zaprezentowało JSW, które to wzrosło z 41,80 zł do 55,74 zł.

Głosuj na Comparic.pl oraz Comparic24.tv w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów (OBI) 2021:

BIORĘ UDZIAŁ W OBI 2021

mWIG40 i sWIG80 na plusie

Wzrostami pochwalić może się natomiast mWIG40, który w trakcie wrześniowych notowań zanotował wzrost o skromne 0,37%. Choć wynik ten nie należy do powalających, to patrząc na główne parkiety, które zaliczyły w tym czasie spadek, jest on niewątpliwie pozytywny. Indeks osiągnął swoje roczne maksima w wysokości 5 392,91 pkt w trakcie sesji z 16 września, po czym zanotował bardzo mocną korektę, aż do 5 134,37 pkt 20 września.

Miesiąc na plusie zakończył również sWIG80, który również zanotował dość skromny wynik. We wrześniu indeksów wzrósł o dokładnie 0,31%. W tym przypadku roczne maksima w wysokości 21 888,38 pkt, zostały osiągnięte w trakcie sesji z 14 września, po czym widoczna była mocna korekta.

invest

Wśród pozytywnie wyróżniających się spółek wskazać można m.in. na Inter Cars, które wzrosło z 410 zł do 452 zł za walor, czy też DataWalk, które na koniec miesiąca wyceniane było na 236,50 zł względem 202 zł na początku.

Mocne spadki zagranicy

Przyglądając się głównym indeksom z zagranicznych parkietów, zauważyć można, że w trakcie września zaliczyły one wyraźne spadki. Amerykański S&P 500 zanotował w tym czasie stratę w wysokości 4,89%. Z kolei NASDAQ tracił aż 5,35%. Główny indeks naszych zachodnich sąsiadów, tj. DAX, zakończy ubiegły miesiąc z wynikiem -4,30%.

Podsumowanie września: WIG20, DAX i SP 500 na minusie. mWIG40 i sWIG80 minimalnie do góry
Stopy zwrotu indeksów we wrześniu 2021. Źródło: Opracowanie własne

Zestawiając więc wyniki indeksów zagranicznych do polskich można by powiedzieć, że rodzima giełda poradziła sobie całkiem dobrze. Warto zaznaczyć, że wrzesień był pierwszym miesiące w tym roku, w którym to amerykański indeks stracił.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin cash prognozy | biomed lublin akcje | kurs eur online | akcje eurocash | kurs bitcoin prognozy | akcje neuca | kurs dolara australijskiego |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here