Naga MarketsWykresy ForexPoczątek tygodnia na rynkach akcji przebiegał dość dynamicznie. W związku ze
słabszym zachowaniem indeksów w Azji oraz negatywnym wynikiem kontraktów terminowych na indeks S&P500 handel w Europie rozpoczął się istotną luką bessy, a główne indeksy traciły ponad 2,0%.

Negatywne skutki wobec obaw drugiej fali koronawirusa

Inwestorom ciążyły obawy odnośnie skali nowych zachorowań na świecie a w szczególności w Chinach oraz w wybranych stanach w USA, które zwiększają prawdopodobieństwo drugiej fali pandemii. Chociaż kolejne godziny przyniosły odreagowanie, rynki bazowe w Europie kończyły handel pod kreską.

Tryb tzw. risf off widoczny był również w przypływach kapitału, na wartości zyskiwały obligacje skarbowe natomiast traciły rynki rozwijające się oraz surowce przemysłowe. Odpływ kapitału widoczny był również w zachowaniu krajowego rynku akcji, a w szczególności w przypadku warszawskich blue chips, które są w największym stopniu eksponowane na kapitał zagraniczny.

WIG20 stracił ponad 2,5% a wśród komponentów najmocniej ciążyły PKN Orlen oraz PKO BP. Z kolie nominalnie najsłabiej zachowały się notowania PGE, które straciły blisko 9,0%.

Powodem z jednej strony była realizacja zysków z ostatniego miesiąca, jak i komentarze prezesa spółki, który spodziewa się dopiero jesienią odniesienia się przez Ministerstwo Aktywów Państwowych do zaproponowanego wydzielenia aktywów węglowych do jednej, spółki.

Z kolei na drugim biegunie znalazły się notowania PGNiG z ponad 8,0% wzrostem dla którego wsparciem była informacja o zwrocie należnej kwoty od Gazpromu już w najbliższych tygodniach.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Dziś na rynek mogą pojawić się istotne informacje w kontekście polityki monetarnej. Bank Japonii pozostawił zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe bez zmian (-0,1%).

Natomiast popołudniem spodziewany jest komunikat RPP w sprawie poziomu stóp procentowych – ekonomiści BNP Paribas nie spodziewają się zmian kosztów pieniądza na czerwcowym posiedzeniu (na chwilę obecną nie wiadomo czy odbędzie się konferencja po posiedzeniu).

Popołudniem również napłyną ciekawe dane o sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych za maj, natomiast prezes Fed przedstawi półroczny raport na temat polityki monetarnej przed Komisją Bankową Senatu USA.

Spodziewamy się mocnego startu sesji w Europie, biorąc pod uwagę zakończenie sesji w Azji, gdzie indeks Nikkei zanotował blisko 5,0% wzrost oraz ostateczne pozytywne zakończenie wczorajszej sesji w USA. Wsparciem dla inwestorów będzie komunikat Fed o włączeniu do programu stymulacji bezpośredniego zakupu obligacji korporacyjnych.

Warto przeczytać również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here