Naga MarketsWIG-TECH vs WIG-ODZIEZ. Branżowe porównania indeksów w tle koronawirusaComparic.pl prowadzi serię wpisów mającą na celu wybór najlepszego indeksu sektorowego na warszawskiej GPW w czasach pandemii koronawirusa. W poniższym artykule porównano indeksy WIG-Tech oraz WIG-Odziez, w kolejnych dniach przygotowane zostaną zestawienia kolejnych indeksów, zrzeszających wybrane sektory gospodarki. Eliminacje mają na celu wybór indeksu, który pozostał najbardziej odporny na zawirowania gospodarcze związane z pandemią koronawirusa. Zasady oceny indeksów WIG w ramach turnieju GPWvsCOVID zostały opisane w osobnym artykule.

  • Wyłoniono trzeciego ćwierćfinalistę w turnieju o tytuł: Najlepszy Indeks w dobie koronawirusa w Polsce.
  • 3 z 5 głównych spółek wchodzących w skład indeksu WIG-TECH, w okresie 04.03-13.05 mogą pochwalić się wzrostami. Liderem wzrostów TSGAMES (53,2%).
  • W przypadku indeksu WIG-ODZIEZ, tym razem 3 z 5 spółek w badanym okresie przyniosły kilkudziesięcioprocentowe spadki. Świetny wynik GLCOSMED (+250%).

Sprawdź również: WIG-GAMES vs WIG-LEKI. Branżowe porównania indeksów w tle koronawirusa

Charakterystyka spółek wchodzących w skład indeksu WIG-BANKI

CD Projekt – Grupa Kapitałowa CD PROJEKT ma ponad 20 letnią historię. Obecnie firma zajmuje się dystrybucją gier wideo i filmów (spółka CDP.pl Sp. z o.o.), produkcją własnych gier wideo związanych z marką Wiedźmin i Cyberpunk (poprzez studio CD PROJEKT RED). Spółka prowadzi również cyfrową dystrybucję gier do klientów na całym świecie pod firmą GOG Ltd. CD PROJEKT S.A. (wcześniej CD Projekt RED S.A.) to spółka holdingowa. CD Projekt jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych. Flagowym produktem jest Wiedźmin. Walne Zgromadzenie CD Projekt RED zdecydowało w listopadzie 2012 r. o zmianie nazwy na CD Projekt. W ten sposób cała Grupa wróciła do nazwy historycznej z którą jest najlepiej kojarzona.

Asseco Poland – jest obecnie największą krajową firmą informatyczną, która jest notowana na GPW. Kapitalizacja przekracza już 15,6 mld zł. Spółka wchodzi w skład prestiżowego indeksu WIG30. Asseco Poland jest liczącym się graczem na europejskim rynku producentów oprogramowania. Asseco jest unikalnym połączeniem firmy software’owej i usługowej. Firma jest producentem zaawansowanego technologicznie oprogramowania, obsługującego najważniejsze procesy biznesowe przedsiębiorstw z kluczowych branż polskiej gospodarki. Z aplikacji Asseco Poland korzysta już ponad połowa polskich banków, największe firmy ubezpieczeniowe, energetyczne, telekomunikacyjne i z szeroko pojętego sektora zdrowia administracja publiczna różnych szczebli: od samorządów lokalnych po urzędy centralne i służby mundurowe.

Orange – Sieć Orange w Polsce powstała z zmiany marki dotychczasowej sieci Idea. Nastąpiło to 19 września 2005 r. Spółka jest największym polskim operatorem telekomunikacyjnym. Orange działa na rynku telefonii stacjonarnej, telefonii komórkowej (przez PTK Centertel operatora sieci komórkowej Orange), internetu i transmisji danych. Firma posiada w ofercie również usługi w zakresie radiokomunikacji, telefonii przywoławczej, radiotelefonii i łączności dyspozytorskiej. France Telecom-Orange to jeden z największych na świecie operatorów telekomunikacyjnych.

Ten Sqare Games – Spółka jest producentem a jednocześnie wydawcą gier mobilnych i przeglądarkowych. Założona w 2011 roku przez Maciej Popowicz oraz Arkadiusz Pernal – twórców serwisu Nasza Klasa. Ten Square Games wydało do tej pory blisko 200 tytułów, a ich łączna liczba pobrań zbliża się dużymi krokami do 300 mln. Studio wydaje głównie gry w tematyce sportowo-symulacyjnej.

Play – drugi co do wielkości operator telefonii komórkowej w Polsce. Od momentu założenia, w 2007 roku, firmie udało się pozyskać ponad 14 milionów klientów zarówno indywidualnych jak i biznesowych. Play dostarcza również usługi z zakresu internetu mobilnego oraz telefonii stacjonarnej. Akcje spółki zadebiutowały na GPW w 2017 roku. Prezesem Zarządu Play Communications SA jest Jorgen Bang-Jensen.

Sprawdź również: Spór o szczepionkę na koronawirusa od Sanofi. USA dostanie ją jako pierwsze?

Charakterystyka spółek wchodzących w skład indeksu WIG-ODZIEZ

LPP – to polskie przedsiębiorstwo zajmujące się projektowaniem i dystrybucją odzieży. Firma znana jest ze swoich produktów w całej Europie. Całość prac związanych z projektowaniem i opracowywaniem dokonywana jest w centrali firmy w Gdańsku. Tutaj dobierane są także odpowiednie dla danego wyrobu materiały, dodatki oraz określony sposób pakowania i transportu. Produkcja tak jak w przypadku branży odzieżowej zlecana jest fabrykom na Dalekim Wschodzie. Cały proces produkcji kontrolowany jest przez biuro handlowe firmy w Szanghaju. Dzisiaj firma jest właścicielem portfolio 5 marek: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay oraz sieci detalicznej liczącej ponad 1300 salonów w 12 krajach Europy Środkowo-Wschodniej. W 2014 roku spółka planuje dalszą ekspansję, tym razem w Niemczech, na Bałkanach i w krajach arabskich.

CCC – Polska Grupa CCC jest niekwestionowanym liderem polskiego rynku sprzedaży detalicznej produktów obuwniczych. Jest również największym producentem obuwia w Polsce. CCC od wielu lat  zapewnia klientom duży wachlarz obuwia w atrakcyjnych cenach. Firma dbając o cenę, star się jednocześnie sprostać wymaganiom co do jakości oferowanych produktów i gustom klientów. Firma CCC ma w ofercie szeroki wybór różnorodnych modeli i marek obuwia, w tym również obuwia sportowego oraz dziecięcego. Każda kolekcja obejmuje modele casualowe w modnych fasonach i kolorach, jak i eleganckie klasyczne obuwie dla kobiet i mężczyzn.

Vistula – rozpoczęcie działalności Spółki datuje się na 1948 rok, wtedy to utworzono Krakowskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego. W 2015 roku zawarto umowę przeniesienia działalności jubilerskiej pod marką W.KRUK do spółki zależnej Vistula Group. 30 listopada 2018 Vistula Group SA połączyła się z krakowską spółką Bytom S.A., która specjalizowała się w projektowaniu a także dystrybucji kolekcji modowych dla mężczyzn.

Lubawa – podmiot dominujący w Grupie Lubawa. Spółka zajmuje się produkcją powlekanych tkanin, hełmów, namiotów a także kamizelek kuloodpornych. Lubawa realizuje zamówienia dla wszystkich służb mundurowych w Polsce. W portfolio firmy można znaleźć również produkty z grupy bezpieczeństwa, higieny i ochrony pracowników – ten fakt sprawił, że w dobie pandemii koronawirusa inwestorzy zainteresowali się walorami giełdowymi spółki.

Global Cosmed S.A. – podmiot zrzesza mniejsze firmy, zajmujące się produkcją chemii gospodarczej oraz wyrobów kosmetycznych. Celem nadrzędnym Spółki jest rozwój marek: Apart Natural, Bobini, Kreft czy Sofin. Firma dostarcza swoje produkty do krajowych sieci sprzedaży: Lidl, Biedronka, Aldi czy Rossman.

Sprawdź również: Możliwość szybkiego zysku przyciąga inwestorów. Dynamiczny wzrost obrotów na New Connect

Analiza porównawcza WIG-TECH oraz WIG-ODZIEZ

Udziały procentowe spółek w indeksach WIG-TECH oraz WIG-ODZIEZ. Źródło: opracowanie własne

Największym podmiotem wchodzącym w skład indeksu WIG-TECH jest CDPROJEKT (11,3%), kolejnym ASSECOPOL (9,9%), ORANGEPL (9,3%), TSGAMES (9,0%), PLAY (8,7%) oraz pozostałe, mniejsze spółki, stanowiące 51,8% udziałów w indeksie. Indeks WIG-TECH jest jak dotąd najbardziej rozdrobniony z wszystkich analizowanych. Spółki decydujące o ocenie całościowej stanowią raptem 48,2% udziałów w całym indeksie.

Największym podmiotem wchodzącym w skład indeksu WIG-ODZIEZ jest LPP (80,9%), kolejnym CCC (12,3%), VISTULA (4,0%), LUBAWA (0,7%), GLCOSMED (0,4%) oraz pozostałe, mniejsze spółki, stanowiące zaledwie 1,7% udziałów w indeksie.

Wartość powyższych udziałów została obliczona na podstawie kursu z dnia 13.05.2020.

W przypadku WIG-TECH, trzy spółki odnotowały dwucyfrowe wzrosty w badanym okresie. Najbardziej wzrósł kurs akcji TSGAMES (53,2%), a najmniej ASSECOPOL (11,5%). Nieznacznie spadły walory ORANGEPL (-0,9%) oraz PLAY (-1,1%). Cały indeks, zrzeszający polskie banki wzrósł w analogicznym okresie o 13,3%.

Zestawienie zmian procentowych dla spółek z indeksu WIG-TECH z okresu 04.03.2020 – 13.05.2020. Źródło: opracowanie własne

Po przeliczeniu punktów wynikających ze zmian procentowych w badanym okresie, a także z udziałów w indeksie, spółki przyniosły dla swojego sektora łącznie 8,96 punktów.

Zestawienie danych dla spółek z indeksu WIG-TECH. Źródło: opracowanie własne

W przypadku WIG-ODZIEZ, dwie, mniejsze spółki odnotowały wzrosty w badanym okresie. Najlepiej spisał się kurs walorów GLCOSMED (wzrost 250,0%!), zyskały również walory LUBAWY (28,7%). Wzrosty te mają spory związek z pandemią koronawirusa. W zadanym okresie mocno traciły spółki odzieżowych gigantów. Akcje LPP spadły o 13,1% a CCC aż o ponad 43%. Cały indeks, zrzeszający polskie spółki z branży chemicznej spadł w badanym okresie o 18,8%.

Zestawienie zmian procentowych dla spółek z indeksu WIG-ODZIEZ z okresu 04.03.2020 – 13.05.2020. Źródło: opracowanie własne

Po przeliczeniu punktów wynikających ze zmian procentowych w badanym okresie, a także z udziałów w indeksie, spółki przyniosły dla swojego sektora ujemny wynik, łącznie -16,09 punktów.

Zestawienie danych dla spółek z indeksu WIG-ODZIEZ. Źródło: opracowanie własne

Wynik

Spółki z branży technologicznej wypadają bez porównania korzystniej w odniesieniu do branży odzieżowej, od momentu odnotowania pierwszego przypadku COVID-19 w Polsce. Zamknięcie galerii handlowych na kilka tygodni było “gwoździem do trumny” dla odzieżowych potentatów.

Do kolejnej rundy przechodzi WIG-TECH, gdzie zmierzy się ze zwycięzcą pojedynku: WIG-GORNIC vs WIG-NRCHM. Poniżej drabinka turniejowa, która będzie na bieżąco uzupełniana w kolejnych artykułach.

Drabinka turniejowa. WIG-TECH w ćwierćfinale. Źródło: opracowanie własne

Serię można śledzić pod specjalnym tagiem #GPWvsCOVID.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here