Naga MarketsWIG Paliwa (+6,91%) liderem wrześniowych wzrostów. Gaming w końcu na plusiePo wakacyjnym sierpniu inwestorzy powrócili na warszawski parkiet. W trakcie ubiegłego miesiąca aż 7 branżowych indeksów zakończyło swoje notowania na minusie, z czego do najmocniej tracących zaliczamy WIG Energia, WIG Górnictwo i WIG Chemia. Pozytywnie zaskoczył natomiast gaming, który wzrósł o 4,90%, co dało mu 3 najlepszy rezultat.

WIG Paliwa (+6,91%) liderem wrześniowych wzrostów. Gaming w końcu na plusie
Stopy zwrotu indeksów branżowych we wrześnio 2021. Źródło: Opracowanie własne.

WIG Paliwa liderem, gaming zaskakuje

Wraz z początkiem października czas na przedstawienie podsumowania września, tak więc pierwszego miesiąc po wakacyjnym rozluźnieniu. Na samym początku warto wskazać, że o ile sam sierpień cechował się niskimi obrotami (sezon wakacyjny/ogórkowy), ale jednocześnie zakończył się dla większości indeksów na plus, o tyle we wrześniu na parkiety powróciły większe obroty, jednocześnie notując zdecydowanie gorsze wyniki.W ubiegłym miesiącu bardzo pozytywnie zaskoczył indeks WIG Paliwa, który zamknął wrzesień z wynikiem 6,91%, dzięki czemu paliwówka jest niekwestionowanym liderem. Na tak dobry wynik wpływ miała dobra kondycja PKN Orlen, który to wzrósł w tym czasie z niecałych 74 zł do ponad 82 zł za walor. Na drugim miejscu uplasował się z kolei indeks WIG Motoryzacja, który to pochwalić może się wynikiem rzędu 5,43%.

WIG Paliwa (+6,91%) liderem wrześniowych wzrostów. Gaming w końcu na plusie
Notowania indeksu WIG Paliwa od września 2021. Źródło: Stooq.pl

Ostatnie miejscu na podium przypadło natomiast WIG Games, który to wzrósł we wrześniu  4,90%. Warto przy tym wskazać, że jeszcze w sierpniu indeks ten tracił aż 6,41%, jak również całe pierwsze półrocze nie należało do najlepszych w przypadku sektora gamingowego, co było pokłosiem nieudanej premiery gry Cyberpunk2077.

Dobry miesiąc zanotował również WIG Spożywczy, który poszedł w górę o 3,74%. Wśród indeksów, które zakończyły wrzesień na plusie (ale mniejszym niż 1%) wymienić możemy jeszcze: WIG Banki (+0,95%), WIG Nieruchomości (+0,86%) i WIG Informatyka (+0,51%).

Głosuj na Comparic.pl oraz Comparic24.tv w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów (OBI) 2021:

BIORĘ UDZIAŁ W OBI 2021

WIG Energia niechlubnym liderem spadków

Po drugiej stronie barykady uplasował się natomiast WIG Energia. W ubiegłym miesiącu indeks ten zanotował stratę w wysokości aż 7,27%. Warto przy tym wskazać, że w sierpniu sektor ten należał do liderów wzrostów, zajmując drugie miejsce z wynikiem 13,16%. W tym miesiącu nie pomogła jednak słabsza kondycja PGE.

invest
WIG Paliwa (+6,91%) liderem wrześniowych wzrostów. Gaming w końcu na plusie
Notowania indeksu WIG Energia od września 2021. Źródło: Stooq.pl

Kolejne miejsce od końca należały do WIG Górnictwo i WIG Chemia, które to zanotowały spadki w wysokości odpowiednio 6,70% i 6,40%. Indeksy te kontynuują w ten sposób swoją słabą postawę, bowiem również w sierpniu zakończyły notowania pod kreską. Widoczne jest szczególnie wśród spółek górniczych, w których to pierwsze skrzypce gra KGHM, który to spadł z 180 zł za walor początkiem września do niecałych 158 zł na ostatniej sesji.

Wśród mocniej spadających wymienić należy również WIG Media (-3,17%) i WIG Budownictwo (-2,39%). Delikatne spadki dotknęły natomiast indeksu WIG Leki, który to stracił 0,78% oraz WIG Telekomunikacja, spadający o 0,63%.

Porównując do sierpnia wskazać, że wrzesień był zdecydowanie słabszym miesiącem dla warszawskiego parkietu. Dużo większa liczba indeksów branżowych zakończyła ubiegły miesiąc pod kreską (w sierpniu były to tylko 3). Z kolei te znajdujące się na czele wzrostów prezentowały wyraźnie gorsze rezultaty niż poprzedni medaliści (2 indeksy zyskiwały ponad 10%).

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin cash prognozy | biomed lublin akcje | kurs eur online | akcje eurocash | kurs bitcoin prognozy | akcje neuca | kurs dolara australijskiego |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here