Naga MarketsWIG Nieruchomości zyskał 30% w 2019 r. Deweloperka z ciekawymi okazjami na GPW?Rosnąca zamożność polskiego społeczeństwa, poszukiwanie sposobów lokowania nadwyżek kapitałowych oraz brak „tradycji” inwestowania w Polsce dużych sum pieniędzy na giełdzie papierów wartościowych sprawia, że dla wielu nieruchomości są lepszym pomysłem budowania stóp zwrotu niż GPW, przekonuje Radosław Chodkowski. Podczas rozmowy z Adamem Rakiem z Comparic24.tv zauważa, że indeks WIG Nieruchomości zrzeszający spółki deweloperskie rósł w 2019 o ponad 30%, a indeks polskich blue chipów (WIG20) tracił w tym samym czasie 5%.


GPW alternatywą dla zainteresowanych nieruchomościami, jednak z mniejszym kapitałem?

Jak zauważa Chodkowski, autor popularnego bloga Humanista na Giełdzie, próg wejścia w rynek nieruchomości – czy to w celu zakupu mieszkania na wynajem, czy też popularnych w ostatnim czasie flipów – posiada relatywnie wysoki prób wejścia. Alternatywą dla zainteresowanych inwestowaniem na tymże rynku mogą okazać się spółki bezpośrednio z nim powiązane, zajmujące się budową, sprzedażą lub zarządzaniem nieruchomościami.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Porównując wzrost cen mieszkań i widoczne na nim stopy zwrotu oraz wzrost wyceny akcji spółek związanych z tymże rynkiem należy zauważyć, że korelacja pomiędzy nimi nie musi być wcale oczywista. O ile spodziewam się dalszej aprecjacji cen mieszkań i domów w 2020 r., to zyski samych deweloperów są uzależnione od wielu różnych czynników – kosztów robocizny, popytu na rynku, czy też dostępności do gruntów. Musimy pamiętać, że inwestując w akcje spółki nie inwestujemy w cały rynek nieruchomości, a w jego konkretnego przedstawiciela – wyjaśnia Chodkowski.

Indeks WIG Nieruchomości na przestrzeni 2017 i 2019 roku. Źródło: tradingview.com
Indeks WIG Nieruchomości na przestrzeni 2017 i 2019 roku. Źródło: tradingview.com

Chociaż stopy zwrotu z całego sektora prezentują się bardzo pozytywnie, to Humanista na Giełdzie przestrzega przed nadmierną euforią. Kilka spółek z branży nieruchomości nie podążało bowiem za ogólnym trendem i należą do nich między innymi J.W. Construction (JWC) oraz Polnord (PND).

– Ze spółkami jest tak samo jak z nieruchomościami. Kupując mieszkanie musimy dokładnie poznać wszystkie związane z nim aspekty i specyfikacje. Takich samych zasad powinniśmy się trzymać inwestując w rynek nieruchomości poprzez GPW. Musimy wiedzieć co kupujemy, na jaki model biznesowy stawiamy, gdyż od tego należy nasza stopa zwrotu – dodaje rozmówca Adama Raka.

Budimex jedną z najciekawszych spółek zdaniem Humanisty na Giełdzie

Radosław Chodkowski zapytany o to, którą spółkę z sektora nieruchomości obecnie obserwuje, zwrócił uwagę na Budimex. Ten co prawda uwzględniany jest w indeksie sektorowym WIG Budownictwo, pełni jednak bardzo ważną rolę w rodzimej branży budowy mieszkań, zyskując około 40% w minionym roku na polskiej giełdzie.

– Sytuacja mojego portfela jest taka, że dokonałem bardzo dużych zakupów pod koniec 2018 roku, następnie w 2019 dokonywałem niewielu transakcji, wśród których znalazł się między innymi Budimex. Obecne ceny, będące jednymi z najwyższych od miesięcy, nie zachęcają jednak do ponownej alokacji kapitału – wyjaśnia Chodkowski.

Wszystkie osoby chcące spotkać się z Humanistą na Giełdzie osobiście, będą miały taką możliwość już w najbliższy piątek podczas Forum Finansów i Inwestycji, które odbędzie się na Stadionie Narodowym 10 stycznia 2020 roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here