Naga MarketsWIG mocno odbija – strata z 2020 roku odrobionaGiełdowa hossa trwa i wypycha WIG do góry. Zapoczątkowana w listopadzie 2020 roku euforia spowodowana zarówno zaprezentowaniem skutecznej szczepionki przez Pfizera, jak i zwycięstwem Demokraty Bidena w wyborach prezydenckich USA, zdecydowanie nie osłabła na sile. Początek roku przyniósł kolejne historyczne wyniki w Stanach Zjednoczonych, co przekłada się również i na Polską giełdę. I choć do historycznych maksimów z 2007 czy też 2018 roku jeszcze brakuje, to patrząc na dynamikę ostatnich wzrostów, możliwy wydaje się atak na szczyt.

  • Hossa „Bidena-Pfizera” wspierana przez Fundusz Odbudowy i nową perspektywę budżetowy wypycha WIG do na północ.
  • Stopa zwrotu za ostatni rok wynosi obecnie 3,9%, co oznacza, że marcowy dołek został zasypany.
  • Do historycznych szczytów brakuje jeszcze blisko 8 tys.

WIG najwyżej od 2019 roku

Panująca na polskim parkiecie euforia wynika przede wszystkim z efektu „Bidena-Pfizera”, który pozwala inwestorom dyskontować przewidywane obecnie ożywienie (oraz odmrożenie) gospodarcze. Dodatkowo pozytywne nastroje potęgowane są osiągnięciem porozumienia w negocjacjach brexitowych czy też zbliżającą się nową perspektywą budżetową UE wraz z Funduszem Odbudowy.

Te artykuły również Cię zainteresują
WIG mocno odbija – strata 2020 roku odrobiona
Indeks WIG w roku 2020. Źródło: Stooq.pl

 

 

Zakończenie piątkowej sesji na plusie (0,26% / +155,69) pozwoliło na osiągnięcie rezultatu wyższego o 3,9% niż rok temu (+2247,14). Dzięki temu można powiedzieć, że również i polska giełda w końcu uporała się ze skutkiem marcowego załamania, a następnie jesiennego pesymizmu motywowanego drugą falą epidemii. Jednocześnie warto być świadomym potencjalnych zagrożeń, które czekają na inwestorów w 2021 roku takich jak rozczarowanie tempem „powrotu do normalności” czy też wystąpieniem potencjalnej 3 fali epidemii.

To może cię zainteresować: GPW z “pułapką” na inwestorów w 2021 r.? Optymizm wokół WIG20 może być zbyt duży

WIG mocno odbija – strata 2020 roku odrobiona
Indeks WIG w XXI wieku. Źródło: Stooq.pl

Jeśli spojrzymy na wykres w szerszej perspektywie czasowej, to zauważymy jednak, że do historycznego szczytu z 23 stycznia 2018 roku (67 933,05) został jeszcze kawałek drogi. Jednocześnie warty uwagi jest również wolumen obrotów, który, choć zdecydowanie wzrósł względem ostatnich lat, to jednak daleki jest on od poziomów obserwowanych na przełomie minionej dekady.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here