Naga MarketsIndeks WIG okres 2 letni:

Te artykuły również Cię zainteresują

Spoglądając na indeks WIG (cała giełda), który najdokładniej oddaje zachowanie warszawskiego parkietu, widać bardzo dokładnie respektowane linie trendu wzrostowego.

Aktualnie znajdujemy się już w tej strefie między liniami, z której wyprowadzano odbicie już pięciokrotnie. Czy tak będzie i tym razem ? Nie jest to wcale takie pewne. Naszej giełdzie ciąży sprawa Ukrainy i mimo coraz lepszych odczytów gospodarczych ostatni okres jest dość słaby.

Jakieś odbicie w górę powinno nastąpić, jednak na jak długo ono wystarczy, nie jesteśmy w stanie dzisiaj przewidzieć. Technika podpowiada jednak, że już czas na wzrosty.

Pod względem fundamentalnym oprócz Ukrainy oraz generalnie poprawy w gospodarce, nierozwiązana zostaje jeszcze tzw. kwestia OFE. Dzisiaj jeden z większych serwisów finansowych opublikował artykuł, który powinien uspakajać przed tragedią ze strony OFE. Otóż okazuje się, że fundusze generują zaledwie 6,8% obrotów sesyjnych (2013 rok), to znacznie mnie niż np. inwestorzy indywidualni. Wiadomo, że OFE z racji odejścia od nich wielu klientów, będą musiały zmniejszyć swoje zaangażowanie w akcje. Nie oznacza to jednak tego, że zarządzającym OFE przestanie zależeć na wynikach i tak po prostu wszystko sprzedadzą. Wyprzedaż akcji będzie zapewne stopniowa, tak aby nie wywołać gwałtownego spadku cen.

Na marginesie mówiąc, każdy kto interesuje się tematyką giełdową zapewne wie, że największy kapitał na naszej giełdzie pochodzi z Londynu. (47% obrotów za 2013 rok wygenerował kapitał zagraniczny, z tego 57% pochodziło z Wielkiej Brytanii) Możemy mieć nadzieję, że tamtejszy kapitał, nie przestraszony nadmiernie sprawami wschodnimi zauważy poprawę gospodarczą w naszym kraju i wykorzysta sytuację, którą przedstawiłem na wykresie.

Odmienną sprawą są badania nastrojów wśród inwestorów przeprowadzane każdego miesiąca. Osobiście nie wiem na ile te badania mogą być przydatne, gdyż nigdy z nich nie korzystałem. Można powiedzieć, że nastroje są po prostu słabe zarówno na krótki jak i dłuższy termin, choć nastroje na sytuację w najbliższych 3 miesiącach uległy w maju lekkiej poprawie.

Skoro nastroje są tak słabe, giełda spada, w mediach dość często można usłyszeć o wpływie Ukrainy na naszą giełdę, a na portalach finansowych często pojawiają się artykuły na temat konsekwencji masowego odejścia Polaków z OFE – to czyż nie warto zastanowić się i przypomnieć sobie radę Warrena Buffeta: “Kupuj gdy leje się krew” ? Czy jednak jest jeszcze za wcześnie na tę radę ?


Bezpłatne analizy spółek z GPW na zamówienie– wpisz interesującą Cię spółkę w temacie: Analizy spółek z GPW na zamówienie a specjalnie dla Ciebie wykonamy jej analizę.

Interesujesz się giełdą lub inwestujesz w akcje spółek z GPW – teraz akcje polskich spółek mają swoje miejsce na forum: CFD na akcje polskie Zachęcamy do dyskusji. Analizy spółek giełdowych wykonane są na zasadach CFD.

Pozdrawiam Łukasz Nowacki.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here