Naga MarketsWIG-INFO vs WIG-MEDIA. Branżowe porównania indeksów w tle koronawirusaComparic.pl prowadzi serię wpisów mającą na celu wybór najlepszego indeksu sektorowego na warszawskiej GPW w czasach pandemii koronawirusa. W poniższym artykule porównano indeksy WIG-INFO oraz WIG-MEDIA, w kolejnych dniach przygotowane zostaną zestawienia kolejnych indeksów, zrzeszających wybrane sektory gospodarki. Eliminacje mają na celu wybór indeksu, który pozostał najbardziej odporny na zawirowania gospodarcze związane z pandemią koronawirusa. Zasady oceny indeksów WIG w ramach turnieju GPWvsCOVID zostały opisane w osobnym artykule.

  • Wyłoniono szóstego ćwierćfinalistę w turnieju o tytuł: Najlepszy Indeks w dobie koronawirusa w Polsce.
  • 4 z 5 Spółek wchodzących w skład indeksu WIG-INFO, w okresie 04.03-08.06 mogą pochwalić się wzrostami. Liderem wzrostów Datawalk (73,6%).
  • W przypadku indeksu WIG-MEDIA, tym razem wszystkie Spółki w badanym okresie przyniosły spadki. Najmocniej spadł IMS (27,2%).

Zobacz również: Analizy NewConnectPolman z nowym kontraktem, Investeko z impulsem wzrostowym 

Charakterystyka spółek wchodzących w skład indeksu WIG-INFO

Asseco Poland – jest obecnie największą krajową firmą informatyczną, która jest notowana na GPW. Kapitalizacja przekracza już 6 mld zł. Asseco jest unikalnym połączeniem firmy software’owej i usługowej. Firma jest producentem zaawansowanego technologicznie oprogramowania, obsługującego najważniejsze procesy biznesowe przedsiębiorstw z kluczowych branż polskiej gospodarki.

Comarch – Comarch jest producentem rozwiązań informatycznych. Firma zdobyła doświadczenie w wielu branżach, głównie w telekomunikacji, finansach, bankowości i ubezpieczeniach, a także infrastrukturze IT, dzięki projektom zrealizowanym dla największych polskich i światowych marek. Od 27 lat Comarch pomaga klientom w osiąganiu większej rentowności i w czerpaniu zysków z nowoczesnych produktów i rozwiązań, z wykorzystaniem narzędzi uzupełnianych najwyższej jakości usługami.

Livechat – przedsiębiorstwo informatyczne z siedzibą we Wrocławiu. Twórca oprogramowania dla biznesu LiveChat. Spółka obsługuje już ponad 30 tys. klientów ze 150 krajów świata. Powstała w 2002 roku, a od 2007 jest jedną ze Spółek tworzących parkiet Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Asseco Business – kolejna Spółka z branży informatycznej. W jej ofercie można znaleźć systemy ERP, HRM, mobilne platformy wsparcia sprzedaży i wymiany danych, komplet aplikacji dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw, a także rozwiązania dla faktoringu. W skład Spółki wchodzą następujące marki: softlab erp, Mobile Touch, Connector Platform, warpo erp, Faktor oraz macrologic erp.

Datawalk – polska spółka technologiczna. Stworzyła Platformę analityczną na bazie polskiej technologii, łączącą miliardy obiektów z wielu źródeł, znajdującą zastosowanie w analityce śledczej w sektorze publicznym i finansowym, m.in. w: walce z przestępczością – amerykańskie agencje, przeciwdziałaniu wyłudzeniom – ubezpieczyciele, a także identyfikacji nadużyć – administracja publiczna.

Zobacz również: BoomBit i CD Projekt spółkami na czerwiec? Sprawdź 9 typów dla GPW

Charakterystyka spółek wchodzących w skład indeksu WIG-MEDIA

Wirtualna Polska – największy komponent indeksu WIG-MEDIA. Właściciel jednego z najbardziej popularnych w Polsce portali internetowych: Wirtualna Polska. Spółka prowadzi również portal o2, a także inne: money.pl, biztok, dobreprogramy, sportowefakty czy pudelek. W portfolio Firmy znajdują się również radia internetowe: OpenFm oraz PolskaStacja. WP oferuje swoim klientom szeroką gamę produktów reklamowych.

Agora – Grupa Medialna. Od 31 na polskim rynku. Spółka posiada 30 głównych marek w prasie, internecie, radiu i reklamie. Właściciel 49 nowoczesnych kin w całej Polsce. W swojej historii Firma sprzedała już ponad 51 mln książek oraz płyt. W portfolio Agory znajduje się również 40 serwisów internetowych o różnorodnej tematyce.

ATM Grupa – Spółka prowadzi działalność w czterech segmentach operacyjnych – produkcja telewizyjna i filmowa, zarządzanie aktywami trwałymi, nadawanie oraz działalność pozostała. Polskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Bielanach Wrocławskich, założone 6 lutego 1992 roku. W skład Grupy Kapitałowej ATM wchodzi 8 spółek, w tym: ATM Grupa S.A. – największy niezależny polski producent telewizyjny.

Kino Polska – Grupa medialna. Jej główna działalność biznesowa skupia się na emisji i produkcji kanałów telewizyjnych, dystrybucji, działalności wydawnicza, produkcji filmowej, rekonstrukcji i archiwizacji dzieł polskiej kinematografii.

IMS – notowany na GPW, lider rynku wyspecjalizowanych usług z zakresu marketingu sensorycznego. Spółka od 20 lat działa w segmencie mediów i nowoczesnych technologii. Wykorzystuje techniki umożliwiające skuteczne, efektywne biznesowo, kreowanie nastroju i budowanie pozytywnej atmosfery w miejscu sprzedaży. Struktura IMS S.A. to obecnie departamenty dostarczające różnego rodzaju wiedzę oraz produkty: usługi marketingu sensorycznego, reklama w In-Store Media a także Technologie i Systemy dostarczane przez spółkę IMS r&d.

Analiza porównawcza WIG-INFO oraz WIG-MEDIA

Udziały procentowe spółek w indeksach WIG-INFO oraz WIG-MEDIA. Źródło: opracowanie własne

Największym podmiotem wchodzącym w skład indeksu WIG-INFO jest ASSECOPOL (47,5%), kolejnym COMARCH (12,5%), LIVECHAT (11,4%), ASSECOBS (9,5%), DATAWALK (7,0%) oraz pozostałe, mniejsze spółki, stanowiące 12,1% udziałów w indeksie.

Zdecydowanie największym podmiotem wchodzącym w skład indeksu WIG-MEDIA jest WIRTUALNA (70,3%), kolejnym AGORA (17,2%), ATMGRUPA (7,8%), KINOPOL (2,7%), oraz IMS (2,0%) oraz pozostałe, mniejsze spółki, stanowią nieznaczący udział w indeksie.

Wartość powyższych udziałów została obliczona na podstawie kursu zamknięcia z dnia 09.06.2020.

WIG-INFO

W przypadku WIG-INFO, 4 z 5 spółek odnotowała wzrosty w badanym okresie. Najbardziej wzrósł kurs akcji Datawalk (73,2%), a najmniej Comarchu (6,9%). Akcje Assecobs spadły o 4% i były najsłabszym z komponentów indeksu. Walory największej Spółki w indeksie – Assecopol, wzrosły o 14,3%. Cały indeks, zrzeszający polskie spółki z branży informatycznej wzrósł w badanym okresie o 18,2%.

Zestawienie zmian procentowych dla spółek z indeksu WIG-INFO z okresu 04.03.2020 – 08.06.2020. Źródło: opracowanie własne

Po przeliczeniu punktów wynikających ze zmian procentowych w badanym okresie, a także z udziałów w indeksie, spółki przyniosły dla swojego sektora łącznie 16,49 punktów.

Zestawienie danych dla spółek z indeksu WIG-INFO. Źródło: opracowanie własne

WIG-MEDIA

W przypadku WIG-MEDIA, największy podmiot wchodzący w skład indeksu – Wirtualna, zanotował 5,1% stratę. W zadanym okresie traciły również pozostałe komponenty: Agora (-20,4%), ATMGRUPA (-4,2%), Kinopol (-20,4%) oraz najmocniej IMS (-27,2%). Cały indeks, zrzeszający polskie spółki z branży mediów spadł w badanym okresie aż o 8,7%.

Zestawienie zmian procentowych dla spółek z indeksu WIG-MEDIA z okresu 04.03.2020 – 08.06.2020. Źródło: opracowanie własne

Po przeliczeniu punktów wynikających ze zmian procentowych w badanym okresie, a także z udziałów w indeksie, spółki przyniosły dla swojego sektora ujemny wynik, łącznie -8,17 punktów.

Zestawienie danych dla spółek z indeksu WIG-MEDIA. Źródło: opracowanie własne

Wynik

Spółki z branży informatycznej wypadają zdecydowanie korzystniej w odniesieniu do branży zajmującej się mediami, od momentu odnotowania pierwszego przypadku COVID-19 w Polsce. Zamrożenie polskiej gospodarki na kilka tygodni było zdecydowanie bardziej zaszkodziło firmom z tej drugiej grupy.

Do kolejnej rundy przechodzi WIG-INFO, gdzie zmierzy się z WIG-BUDOW. Poniżej drabinka turniejowa, która będzie na bieżąco uzupełniana w kolejnych artykułach.

Drabinka turniejowa. WIG-INFO w ćwierćfinale. Źródło: opracowanie własne

Serię można śledzić pod specjalnym tagiem #GPWvsCOVID.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here