Naga Markets

WIG Górnictwo zyskał niemal 2 proc. Inwestorzy zastanawiają się, czy dno wyprzedaży jest bliskoOdbicie największych indeksów świata Mimo pozytywnego otoczenia rynkowego polski parkiet był w piątek opanowany przez niedźwiedzi. WIG 20 zakończył sesję spadkiem o 0,9%, udało mu się obronić poziom 1800 pkt. mWIG40 spadł o 0,1%, sWIG80 stracił 0,3%, a szeroki rynek WIG zniżkował o 0,6%. Obroty na całym rynku wyniosły 0,9 mld PLN. W ujęciu sektorowym zyskało 6 z 15 indeksów. Najbardziej wzrostowe były WIG Górnictwo (+2%), WIG Odzież (+1,8%) oraz WIG Games5 (+1,2%). Najwięcej za to straciły WIG Energetyka (-2,9%), WIG Spożywczy (-2,5%) oraz WIG Banki (-2%). Wśród indeksów sektorowych w ujęciu tygodniowym najlepiej zachował się WIG Górnictwo (7,3%), a najmocniej straciły WIG Leki (-4,1%) oraz WIG Games (-3,7%).

GPW zakończyła tydzień w mieszanych nastrojach

Indeksy w Europie zachodniej mają za sobą solidną piątkową sesję. Euro Stoxx 50 zwyżkował o 1,8%, DAC wzrósł o 1,6%, CAC 40 poszedł w górę o 1,6%, a FTSE zyskał 0,3%. Wall Street na koniec poprzedniego tygodnia również było przejęte przez byki. S&P 500 wzrosło o 2,5%, Nasdaq zyskał 3,3%, a Dow Jones Industrial zamknął się o 1,8% wyżej niż w czwartek. Był to najlepszy tydzień na amerykańskim parkiecie od listopada 2020 r.Inwestorzy zastanawiają się, czy dno wyprzedaży jest blisko, obecnie kupują akcje po jednym z najgorszych początku roku dla rynku. Nadal pozostają obawy dotyczące jastrzębich banków centralnych, recesji, czy inflacji żywnościowej.

Poprawiła się sytuacja w Chinach, gdzie po zgłoszeniu mniej przypadków Covid-19 w Pekinie i Szanghaju zostały złagodzone niektóre środki kontrolowania wirusa.

Złotówka się lekko umocniła, dolar obecnie kosztuje 4,24 PLN, euro można nabyć za 4,57 PLN. Ropa kosztuje ponad 115 USD/bbl, za to cena węgla ICE spadła poniżej 300 USD/t. Złoto kosztuje 1860 USD/oz. Bitcoin wrócił na poziom ok. 30 000 USD/sztuka.

W poniedziałek akcje japońskie i hongkońskie odnotowały wzrosty, podczas gdy kontrakty S&P 500 i Nasdaq 100 wzrosły, co oznacza, że odbicie może trwać dalej. Kontrakty terminowe na DAX wzrosły o 0,2%.

Dzisiaj zostanie podana inflacja konsumencka za maj w Niemczech, dowiemy się jaki jest wskaźnik wyprzedzający koniunktury wg BIEC za maj w Polsce, oraz o 11:00 zostaną podane indeksy nastrojów w strefie euro. Dzisiaj w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest dzień Pamięci, z tego powodu rynki w USA pozostaną w poniedziałek zamknięte. Kajetan Sroczyński

Autor poleca również:

NEDŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here