Naga MarketsWIG: Górnictwo vd Nieruchomości. Sektory GPW odporne na koronawirusaComparic.pl prowadzi serię wpisów mającą na celu wybór najlepszego indeksu sektorowego na warszawskiej GPW w czasach pandemii koronawirusa. W poniższym artykule porównano indeksy WIG-GORNIC oraz WIG-NRCHOM, w kolejnych dniach przygotowane zostaną zestawienia kolejnych indeksów, zrzeszających wybrane sektory gospodarki. Eliminacje mają na celu wybór indeksu, który pozostał najbardziej odporny na zawirowania gospodarcze związane z pandemią koronawirusa. Zasady oceny indeksów WIG w ramach turnieju GPWvsCOVID zostały opisane w osobnym artykule.

  • Wyłoniono czwartego ćwierćfinalistę w turnieju o tytuł: Najlepszy Indeks w dobie koronawirusa w Polsce.
  • 2 z 4 spółek wchodzących w skład indeksu WIG-GORNIC, w okresie 04.03-20.05 mogą pochwalić się wzrostami. Liderem wzrostów KGHM (9,9%).
  • W przypadku indeksu WIG-NRCHOM, tym razem 4 z 5 spółek w badanym okresie przyniosły dwucyfrowe spadki. Na plusie jedynie MLP Group (+5,6%).

Sprawdź również: Rosyjski Bank Inwestycyjny szacuje sprzedaż gry “Cyberpunk 2077” na 30 mln kopii w 2 lata

Te artykuły również Cię zainteresują
Charakterystyka spółek wchodzących w skład indeksu WIG-GORNIC

KGHM – jest polską firmą z ponad 50-letnią tradycją. Spółka powstała w 1961 r. Od września 1991 r. jest spółką akcyjną. Od lipca 1997 r. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Do 22 grudnia 2009 r. były notowane w postaci kwitów depozytowych na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Kapitał zakładowy spółki wynosi 2 000 000 000 PLN i dzieli się na 200 000 000 akcji zwykłych na okaziciela o wartości nominalnej 10 PLN każda. Jedna akcja odpowiada jednemu głosowi na Walnym Zgromadzeniu. Misją firmy jest dołączenie do grupy dużych, globalnych producentów miedzi poprzez zwiększenie produkcji miedzi do ok. 700 tys. ton.

JSW – największy producent wysokiej jakości węgla koksowego. Jest również  znaczącym producentem koksu w Unii Europejskiej. Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. powstała 1 kwietnia 1993 roku. Była jedną z siedmiu powstałych wówczas spółek węglowych. W jej skład weszło wówczas 7 samodzielnie funkcjonujących przedsiębiorstw górniczych, które przekształcono w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Obecnie JSW S.A. składa się z 5 kopalni węgla kamiennego: Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, Budryk, Knurów-Szczygłowice, Krupiński i Pniówek. Wydobywany jest w nich węgiel koksowy i węgiel do celów energetycznych. W skład Grupy JSW wchodzi również Zakład Logistyki Materiałowej.

BOGDANKA – Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. jest jednym z liderów rynku producentów węgla kamiennego w Polsce. Spółka wyróżnia pod względem wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych zakładających udostępnienie nowych złóż. Odbiorcami Spółki są przede wszystkim firmy przemysłowe, przede wszystkim podmioty prowadzące działalność w branży elektroenergetycznej mieszczące się we wschodniej Polsce.

PRAIRIE – to nowoczesna spółka poszukiwawczo-wydobywcza realizująca dwa projekty w Polsce – Kopalnię Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym oraz Kopalnię Dębieńsko na Górnym Śląsku. Dzięki położeniu blisko odbiorców węgla, dużym zasobom surowca oraz znakomitej infrastrukturze, Prairie zamierza stać się dostawcą wysokojakościowego węgla o najniższych kosztach dostarczenia do europejskich klientów.

Sprawdź również: Akcje Grupy Azoty najwyżej od stycznia. Wyższy zysk netto w I kw. br. napędza wzrosty

Charakterystyka spółek wchodzących w skład indeksu WIG-NRCHOM

GTC – jest wiodącym deweloperem i inwestorem w sektorze nieruchomości,  koncentrującym swoje działania na rynku polskim oraz zagranicznym. Prowadzi działalność w całej Polsce, a także w europejskich miastach: Budapeszcie, Bukareszcie, Belgradzie, Zagrzebiu i Sofii. Grupa powstała w 1994 r. i od tego czasu prowadzi działalność na rynku nieruchomości komercyjnych. GTC jest właścicielem i zarządcą 46 budynków komercyjnych oferujących blisko 750 000 m kw. powierzchni biurowej i handlowej.

DEVELIA – Grupa deweloperska realizującą inwestycje komercyjne i mieszkaniowe.  Nieruchomości Spółki powstają w sześciu największych miastach Polski – Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Gdańsku i Łodzi. DEVELIA S.A. (wcześniej LC Corp S.A.) od 2007 roku notowana jest na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

ECHO – jeden z największych polskich deweloperów z bogatym doświadczeniem w głównych sektorach rynku nieruchomości: mieszkaniowym, handlowo-usługowym, biurowym oraz hotelowym. Jedną z największych realizacji Firmy są Browary Warszawskie. Spółka prowadzi i przygotowuje kolejne projekty w wielu polskich miastach.Od 1996 roku notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Od 2019 roku głównym akcjonariuszem Spółki jest spółka Lisala Sp. z o.o., której właścicielami są węgierski Wing IHC Zrt oraz Griffin Real Estate.

DOMDEV – jeden z największych deweloperów na polskim rynku. Do września 2019 roku Spółka oddała do użytkowania 35 tysięcy mieszkań i apartamentów. DOMDEV jest laureatem licznych nagród, takich jak np. Perły Polskiej Gospodarki czy Diamenty Forbesa. Firma działa głównie na rynku warszawskim, od 2011 roku jest obecna także we Wrocławiu, a od czerwca 2017 również w Trójmieście (dzięki przejęciu gdańskiej firmy Euro Styl).

MLP GROUP – Spółka działa na rynku nieruchomości komercyjnych od 1998 roku. Specjalizuje się w budowie i zarządzaniu nowoczesnymi centrami magazynowymi. Grupa prowadzi obecnie dziesięć operacyjnych parków logistycznych zlokalizowanych w Polsce: MLP Pruszków I, MLP Pruszków II, MLP Poznań, MLP Lublin, MLP Teresin, MLP Wrocław, MLP Gliwice, MLP Czeladź, MLP Poznań West oraz MLP Łódź. Poza Polską priorytetowy jest rynek niemiecki, Spółka widzi też szansę na rozpoczęcie działalności w Austrii w 2020 roku.

Sprawdź również: Możliwość szybkiego zysku przyciąga inwestorów. Dynamiczny wzrost obrotów na New Connect

Analiza porównawcza WIG-GORNIC oraz WIG-NRCHOM

Udziały procentowe spółek w indeksach WIG-GORNIC oraz WIG-NRCHOM. Źródło: opracowanie własne

Zdecydowanie największym podmiotem wchodzącym w skład indeksu WIG-GORNIC jest KGHM (91,8%), kolejnym JSW (6,3%), BOGDANKA (1,8%) oraz PRAIRIE (0,1%). Indeks WIG-GORNIC złożony jest jedynie z czterech Spółek i to one wezmą udział w poniższej analizie.

Największym podmiotem wchodzącym w skład indeksu WIG-NRCHOM jest GTC (26,2%), kolejnym DEVELIA (16,9%), ECHO (14,5%), DOMDEV (13,4%), MLP GROUP (7,0%) oraz pozostałe, mniejsze spółki, stanowiące 21,9% udziałów w indeksie.

Wartość powyższych udziałów została obliczona na podstawie kursu z dnia 21.05.2020, godzina 15:00.

W przypadku WIG-GORNIC, dwie spółki odnotowały jednocyfrowe wzrosty w badanym okresie. Najbardziej wzrósł kurs akcji KGHM (9,9%), a najmniej BOGDANKI (1,0%). Nieznacznie spadły walory JSW (-4,4%), oraz nieco mocniej PRAIRIE (-25,4%). Cały indeks, zrzeszający polskie banki wzrósł w analogicznym okresie o 8,7%.

Zestawienie zmian procentowych dla spółek z indeksu WIG-GORNIC z okresu 04.03.2020 – 20.05.2020. Źródło: opracowanie własne

Po przeliczeniu punktów wynikających ze zmian procentowych w badanym okresie, a także z udziałów w indeksie, spółki przyniosły dla swojego sektora łącznie 8,83 punktów.

Zestawienie danych dla spółek z indeksu WIG-GORNIC. Źródło: opracowanie własne

W przypadku WIG-NRCHOM, największe podmioty wchodzące w skład indeksu zanotowały dwucyfrowe straty. Spadki te mają spory związek z pandemią koronawirusa i czasowym zamrożeniem polskiej gospodarki. W zadanym okresie mocno traciły: GTC (-25,2%), DEVELIA (-29,0%), Echo (-19,3%) oraz DOMDEV (-19,4%). Nieznacznie wzrosły walory MLP Group (5,6%). Cały indeks, zrzeszający polskie spółki z branży nieruchomości spadł w badanym okresie o 19,7%.

Zestawienie zmian procentowych dla spółek z indeksu WIG-NRCHOM z okresu 04.03.2020 – 20.05.2020. Źródło: opracowanie własne

Po przeliczeniu punktów wynikających ze zmian procentowych w badanym okresie, a także z udziałów w indeksie, spółki przyniosły dla swojego sektora mocno ujemny wynik, łącznie -16,53 punktów.

Zestawienie danych dla spółek z indeksu WIG-NRCHOM. Źródło: opracowanie własne

Wynik

Spółki z branży górniczej i wydobywczej wypadają bez porównania korzystniej w odniesieniu do branży związanej z nieruchomościami, od momentu odnotowania pierwszego przypadku COVID-19 w Polsce. Zamrożenie polskiej gospodarki na kilka tygodni było zdecydowanie bardziej zaszkodziło firmom z tej drugiej grupy.

Do kolejnej rundy przechodzi WIG-GORNICT, gdzie zmierzy się ze zwycięzcą ostatniego pojdenynku: WIG-TECH. Poniżej drabinka turniejowa, która będzie na bieżąco uzupełniana w kolejnych artykułach.

Drabinka turniejowa. WIG-GORNIC w ćwierćfinale. Źródło: opracowanie własne

Serię można śledzić pod specjalnym tagiem #GPWvsCOVID.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here