Naga MarketsWIG-GaMES vs WIG-LEKI. Branżowe porównania indeksów w tle koronawirusaW dniu dzisiejszym rozpoczyna się seria wpisów mająca na celu wybór najlepszego indeksu na warszawskiej GPW, który pozostał najbardziej odporny na zawirowania gospodarcze związane z pandemią koronawirusa, w okresie: od momentu odnotowania pierwszego przypadku zachorowania na COVID-19 (4 marca 2020r.) do dnia publikacji artykułu.

Co kilka dni pojawiać się będą wpisy z zestawieniem kolejnych par indeksów. Na pierwszy ogień wytypowane zostały indeksy: WIG-GAMES i WIG-LEKI. Dane dla indeksów, które będą walczyć w kolejnych rundach będą na bieżąco aktualizowane.

  • Wyłoniono pierwszego ćwierćfinalistę w turnieju o tytuł: Najlepszy Indeks w dobie koronawirusa w Polsce.
  • Wszystkie spółki wchodzące w skład indeksu WIG-GAMES, w okresie 04.03-07.05 mogą pochwalić się wzrostami. Liderem wzrostów Ten Square Games.
  • W przypadku indeksu WIG-LEKI, BIOMED LUBLIN z potężnymi wzrostami, przekraczającymi 200%, najmocniej traci MABION.

Zasady turnieju

  • W turnieju bierze udział 16 indeksów giełdowych. Na podstawie porównań 5 największych podmiotów wchodzących w skład każdego z nich (pod kątem kapitalizacji), zostaną wybrani zwycięzcy kolejnych zestawień, którzy spotkają się ze sobą w kolejnej fazie.
  • W analizie bierzemy pod uwagę zmianę procentową notowań spółek i indeksów w okresie od pojawienia się pierwszego potwierdzonego przypadku COVID-19 w Polsce (4 marca 2020r.) do dnia, w którym zostanie przeprowadzone dane zestawienie.
  • Łączny wynik danego indeksu zostanie obliczony jako suma punktów, które zdobędzie każda ze spółek, oraz sam indeks. A same punkty są przydzielane w następujący sposób:

Spółki otrzymują +1 punkt za każdy 1% wzrostu, pomnożony przez swój udział % w danym indeksie.

Spółki otrzymują -1 punkt, za każdy 1% spadku, pomnożony przez swój udział % w danym indeksie.

  • W kolejnym kroku liczba punktów jest sumowana i w ten sposób powstaje łączny wynik danego indeksu.
  • Indeks z większą ilością zebranych punktów, przechodzi do kolejnego etapu.

Zobacz również: Zarząd spółki Geotrans proponuje przeznaczyć na dywidendę 4 mln złotych

Charakterystyka spółek wchodzących w skład indeksu WIG-GAMES

CD Projekt – Grupa Kapitałowa CD PROJEKT ma ponad 20 letnią historię. Obecnie firma zajmuje się dystrybucją gier wideo i filmów (spółka CDP.pl Sp. z o.o.), produkcją własnych gier wideo związanych z marką Wiedźmin i Cyberpunk (poprzez studio CD PROJEKT RED). Spółka prowadzi również cyfrową dystrybucję gier do klientów na całym świecie pod firmą GOG Ltd. CD PROJEKT S.A. (wcześniej CD Projekt RED S.A.) to spółka holdingowa. CD Projekt jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych. Flagowym produktem jest Wiedźmin. Walne Zgromadzenie CD Projekt RED zdecydowało w listopadzie 2012 r. o zmianie nazwy na CD Projekt. W ten sposób cała Grupa wróciła do nazwy historycznej z którą jest najlepiej kojarzona.

Ten Square Games – Spółka jest producentem a jednocześnie wydawcą gier mobilnych i przeglądarkowych. Założona w 2011 roku przez Maciej Popowicz oraz Arkadiusz Pernal – twórców serwisu Nasza Klasa. Ten Square Games wydało do tej pory blisko 200 tytułów, a ich łączna liczba pobrań zbliża się dużymi krokami do 300 mln. Studio wydaje głównie gry w tematyce sportowo-symulacyjnej.

11 bit Studios – Spółka z branży gamingowej z siedzibą w Warszawie zajmująca się wydawaniem, produkcją a także dystrybucją gier komputerowych. Założona w 2009 roku, w jej szeregach zasiadali wówczas w sporej części byli pracownicy Metropolis Software. Spółka ma swoim portfolio hitową grę strategiczną z 2018 roku – Frostpunk.

PlayWay – Przedsiębiorstwo powstało w 2011 roku z inicjatywy Krzysztofa Kostowskiego. Jest polskim producentem gier komputerowych. Pod koniec 2016 roku spółka zadebiutowała na GPW. PlayWay produkuje gry o zróżnicowanych tematykach – od zręcznościówek, przez horrory, aż po rozbudowane symulatory.

CI Games (uprzednio City Interactive) – polskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Stolicy, produkujące, wydające a także dystrybuujące gry komputerowe. Największe dzieło studia – Sniper: Ghost Warrior, sprzedało się w liczbie ponad 1 miliona egzemplarzy.

Charakterystyka 5 największych spółek, wchodzących w skład indeksu WIG-LEKI

Celon Pharma – Celon Pharma jest firmą farmaceutyczną, która prowadzi zaawansowane badania oraz produkuje nowoczesne leki. Spółka prowadzi profesjonalny marketing produktów własnych, który prowadzi do skutecznego zwiększenia uzyskiwanych przychodów. Spółka posiada bardzo dobre zaplecze badawczo-rozwojowe, które opiera się na przeszło 70 naukowcach, a znacząca ich część posiada tytuł doktora biologii molekularnej, farmacji lub chemii. Celon Pharma prowadzi inwestycje o potencjalnym zastosowaniu w leczeniu nowotworów, chorób neurologicznych, cukrzycy i innych schorzeń metabolicznych.

Mabion – firma biotechnologiczna, powstała w celu wypuszczenia na rynek leków biotechnologicznych najnowszej generacji opartych na humanizowanych przeciwciałach monoklonalnych. Ta technologia umożliwia produkcję leków celowanych, które działają wybiórczo na komórki nowotworowe, zapewniając lepszą skuteczność i mniejszą toksyczność terapii.

Bioton – Grupa Bioton zajmuje się produkcją oraz dystrybucją produktów biotechnologocznych oraz leków generycznych (głównie antybiotyki). Jest to dynamicznie rozwijająca się polska firma biotechnologiczna, wytwarzająca ważne klinicznie i nowoczesne leki, wśród nich rekombinowaną insulinę ludzką i jej formy farmaceutyczne, preparaty z grupy antybiotyków cefalosporynowych, aminoglikozydowych oraz makrolidowych.

Biomed-Lublin – Spółka zajmuje się produkcją preparatów leczniczych, wyrobów medycznych a także odczynników laboratoryjnych (stosowanych w laboratoriach biochemicznych i medycznych). Wytwarza ponad 60 produktów w różnym asortymencie. Spółka obecnie bardzo akywnie włączyła się w walkę z koronawirusem. Lubelska spółka stawia na lek na bazie osocza ozdrowieńców.

Cormay – Producent odczynników diagnostycznych i dystrybutor aparatury medycznej. Wytwarza testy in vitro dla chemii klinicznej, elektroforezy, hematologii, koagulologii oraz serologii grup krwi. W ofercie posiada automatyczne analizatory biochemiczne, hematologiczne. W ofercie firmy można znaleźć w pełni zautomatyzowane systemy do analizy parazytologicznej, immunologicznej oraz elektroforezy, a także próżniowy system pobierania krwi. Produkty firmy trafiają do 150 krajów na całym świecie.

Zobacz również: Art Games Studio wypracowało blisko 86 tys. zł przychodów netto w pierwszym kwartale br.

Analiza porównawcza WIG-GAMES oraz WIG-LEKI

Udziały procentowe spółek w indeksach WIG-LEKI oraz WIG-GAMES. Źródło: opracowanie własne

Największym podmiotem wchodzącym w skład indeksu WIG-LEKI jest CLNPHARMA (42,2%), kolejnym MABION (16,9%), BIOTON (13,3%), BIOMEDLUB (10,5%), CORMAY (6,6%) oraz pozostałe, mniejsze spółki, stanowiące 10,5% udziałów w indeksie.

Największym podmiotem wchodzącym w skład indeksu WIG-GAMES jest CDPROJEKT (37,3%), kolejnym TSGAMES (32,5%), 11BIT (18,5%), PLAYWAY (10,1%), CIGAMES (1,6%).

Wartość powyższych udziałów została obliczona na podstawie kursu z dnia 08.05.2020.

W przypadku WIG-GAMES, wszystkie spółki odnotowały wzrosty w badanym okresie. Najbardziej wzrósł kurs walorów Ten Square Games (49,9%), a najmniej 11BIT (2,6%). Bardzo dobrze wypadły również akcje spółek CD Projekt oraz PlayWay, które zanotowały dwucyfrowe wzrosty. Indeks WIG-GAMES w analizowanym okresie wzrósł o 24,3%.

Zestawienie zmian procentowych dla spółek z indeksu WIG-GAMES z okresu 04.03.2020 – 07.05.2020. Źródło: opracowanie własne

Po przeliczeniu punktów wynikających ze zmian procentowych w badanym okresie, a także z udziałów w indeksie, spółki przyniosły dla swojego sektora łącznie 27,0 punktów.

Zestawienie danych dla spółek z indeksu WIG-GAMES. Źródło: opracowanie własne

W przypadku WIG-LEKI, mamy do czynienia ze sporym zróżnicowaniem w zmianach kursu. W badanym okresie świetnie radziły sobie walory BIOMED LUBLIN, które w przeciągu 2 miesięcy zyskały bagatela 220%. Warto dodać tutaj, że kurs jest obecnie po kilkudziesięcioprocentowej korekcie, jeszcze kilkanaście dni temu wzrosty były zdecydowanie bardziej okazałe. Pod kreską znalazły się notowania 3 z 5 spółek. Najmocniej ucierpiały walory Mabionu (-48,6%) a także Celon Pharmy i Cormay, tutaj mamy około 20-procentowe spadki. Indeks WIG-LEKI w analizowanym okresie spadł o 12,9%.

Zestawienie zmian procentowych dla spółek z indeksu WIG-LEKI z okresu 04.03.2020 – 07.05.2020. Źródło: opracowanie własne

Po przeliczeniu punktów wynikających ze zmian procentowych w badanym okresie, a także z udziałów w indeksie, spółki przyniosły dla swojego sektora łącznie 8,77 punktów.

Zestawienie danych dla spółek z indeksu WIG-LEKI. Źródło: opracowanie własne

Spółki z branży gamingowej wypadają zdecydowanie korzystniej w odniesieniu do branży medycznej, od momentu odnotowania pierwszego przypadku COVID-19 w Polsce.

Wynik

Mimo dobrej postawy Biomed Lublin z WIG-LEKI, to WIG-GAMES przechodzi do kolejnej rundy, gdzie zmierzy się ze zwycięzcą pojedynku: WIG-BANKI vs WIG-CHEMIA. Poniżej drabinka turniejowa, która będzie na bieżąco uzupełniana w kolejnych artykułach.

Drabinka turniejowa. WIG-GAMES w ćwierćfinale. Źródło: opracowanie własne

Serię można śledzić pod specjalnym tagiem #GPWvsCOVID.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here