Naga Marketsczarnobiałe zdjęcie traderów siedzących przed monitorami z wykresamiPrzecena na rynkach bazowych w godzinach porannych w poniedziałek miała determinujący wpływ na zachowanie inwestorów na GPW. Wyprzedaż na niemieckim parkiecie, która sięgnęła 1,3%, sprawiła iż po dwóch pierwszych godzinach sesji WIG20 notowany był 1,6% poniżej piątkowego zamknięcia.

WIG20 notowany był 1,6% poniżej piątkowego zamknięcia

W kolejnych godzinach poprawa sentymentu na rynkach bazowych przełożyła się także na poprawę nastrojów na krajowym rynku. Najlepszym indeksem sektorowym w dniu wczorajszym był WIG-Leki (+7,55%), lecz jednoznacznie na odrobienie porannych strat kluczową rolę odegrał po raz kolejny WIG-Banki, który wzrósł aż o 3,96%.

Indeks agregujący banki w ciągu ostatnich dziesięciu dni sesyjnych wzrósł łącznie aż o 20,5%, co jest niezwykle wysoką wartością w kontekście sektora bankowego. Powyższe potwierdza rotację inwestorów z sektorów wzrostowych (IT, gaming) do bardziej tradycyjnych części gospodarek (banki, odzież, energia, paliwa), którą obserwujemy w ostatnim miesiącu na krajowym rynku, a także na rynkach bazowych.

W porównywalnym okresie 10 dni sesyjnych indeksy WIG-Info i WIG-Games osiągnęły kolejno wyniki 3,47% oraz -9,24% (jedyny sektor, który osiągnął ujemną stopę zwrotu w wskazanym okresie). Z drugiej strony WIG-Odzież, WIG-Energia, czy WIG-Paliwa przyniosły stopy zwrotu w wysokości 28,7%, 26,8% oraz 13,3%.

Po okresie relatywnej siły spółek technologicznych, które były najsilniejsze w okresie największych zawirowań na parkietach, obecnie obserwujemy jednoznaczne skierowanie się inwestorów w stronę spółek, których akcje najmocniej zostały przecenione.

Jednym z najgłośniejszych w dniu wczorajszym wydarzeń było ogłoszone przez wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina wstrzymanie wydobycia w dwóch kopalniach JSW i dziesięciu kopalniach PGG.

Po południu zarząd JSW poinformował o wstrzymaniu wydobycie węgla w kopalniach Knurów-Szczygłowice i Budryk od 9 do 28 czerwca włącznie. Jak zaznaczono, obecnie spółka nie jest w stanie oszacować skutków tej decyzji. Inwestorzy po ostatniej serii silnych sesji wzrostowych zareagowali wzmożoną wyprzedażą akcji JSW, która sięgnęła 9,18% w poniedziałek.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Większość parkietów w Azji kończy sesję wzrostami. Notowania kontraktów terminowych na S&P 500 w godzinach porannych pozostają płaskie natomiast na DAX30 wskazują na nieznaczny optymizm (+0,5%).

Powyższe implikuje, iż początek sesji w Warszawie powinien przebiegać w stosunkowo pozytywnych nastrojach. Główne wydarzenie tygodnia w postaci posiedzenia Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych będzie miało miejsce w środę, stąd inwestorzy mogą pozostać do jutra wstrzemięźliwi względem wykonywania znaczących przetasowań.

Warto przeczytać również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here