Naga MarketsWIG Games poniżej poziomów z lutego 2020. Polski Gamedev już nie czaruje inwestorówBranża gamingova, obok OZE i spółek medycznych, była jedną z pereł roku 2020. Wielu inwestorów mówiło wówczas o sile polskich spółek z tej branży. Jednak przez katastrofalną premierę gry Cyberpunka2077 obraz ten został zniszczony, a wraz z tym pojawiły się mocne spadki. Do maja 2021 indeks zniżkował do zaledwie 20 tys. pkt, cofając się de facto do stycznia 2020 roku.

Słabnący gaming i słabnący indeks WIG Games

Polska branża gamingowa stała się jedną z pereł zakręconego roku 2020. Wybuch pandemii koronawirusa spowodował, że wiele tradycyjnych branż szorowało po dnie, a w tym samym czasie to właśnie gaming (niedotknięty pandemicznymi restrykcjami) święcił swoje triumfy. Stan ten dobrze odzwierciedlał indeks WIG Games, który tuż przed krachem z marca 2020 wyceniany był na blisko 24 tys. pkt, a już w czerwcu 2020 jego wycena sięgała 34 tys. pkt.Od tego momentu blask polskiej sceny gamingowej zaczynał jednak powoli znikać. Indeks początkowo wpadł w trendy boczny, utrzymując się na poziomie powyżej 30 tys. pkt aż do grudnia 2020, kiedy to swoją premierę miał nieszczęsny Cyberpunk2077. Nieudana premiera pogrążyła notowania CD Projektu, który to pociągnął za sobą resztę sektora.

WIG Games poniżej poziomów z lutego 2020. Polski Gamedev już nie czaruje inwestorów
Notowania indeksu WIG Games w latach 2020-2021. Źródło: Stooq.pl

Indeks WIG Games notował spadki aż do maja 2021, kiedy to jego wycena sięgnęła niemalże 21 tys. pkt, tak więc poziomów niższych niż w lutym 2020. Wtedy też nadeszło jednak odbicie, które pozwoliło dwukrotnie zbliżyć się do 25 tys. pkt, choć nie udało się tego poziomu trwale przekroczyć.

Patrząc na najnowsze sesje wskazać można, że od połowy września WIG Games po raz kolejny cechuje się negatywnym sentymentem. Indeks spadł w tym czasie z 24 820,45 pkt (17 września) do 23 249,67 pkt (6 październik). Znajduje się więc na poziomach obserwowanych jeszcze przed covidem.

Głosuj na Comparic.pl oraz Comparic24.tv w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów (OBI) 2021:

BIORĘ UDZIAŁ W OBI 2021

Winny CD Projekt

Indeks WIG Games zrzesza w swoim składzie jedynie największe podmioty na polskiej scenie, wśród których dominuje przede wszystkim CD Projekt i TSGames. Oznacza to, że nie bierze on pod uwagę całego sektora, choć najczęściej to ci duzi gracze wyznaczają również sentymenty na mniejszych podmiotach.

invest

W tak mocnym odwróceniu sentymentów (względem ubiegłego roku) winy upatruje się przede wszystkim w CD Projekcie i ich nieszczęsnym Cyberpunku2077. Spółka, która do tej pory stanowiła symbol polskiego gamingu, dzięki tytułowi „Wiedźmin”, stała się teraz jego „grabarzem”.

WIG Games poniżej poziomów z lutego 2020. Polski Gamedev już nie czaruje inwestorów
Notowania spółki Drago Entertainment w okresie maj-październik 2021. Źródło: Stooq.pl

Warto jednak pamiętać, że nie oznacza to iż wszystkie podmioty z branży gamingowej radzą sobie ostatnio nie najlepiej (pod względem wyceny). Na warszawskim parkiecie w ostatnim czasie bardzo głośno było chociażby o Drago Entertainment, które to w ciągu zaledwie kilku sesji zanotowało wzrost z wyceny z ok. 43 zł za walor do ponad 100 zł za walor, choć obecnie wycena tego studia wynosi ok. 85 zł za walor.

Tak spektakularny wystrzał możliwy był dzięki bardzo udanej premierzy gry Gas Station Simulator, która to zwróciła się w ciągu zaledwie pierwszych 1,5 godzin sprzedaży, co jest wynikiem naprawdę imponującym.

Tak więc jak pokazuje rynkowa praktyka, choć całościowo branża gamingowa ma się obecnie nie najlepiej, to poszczególne studia mogą inwestorów bardzo pozytywnie zaskoczyć dzięki temu, że ich tytuły okażą się spektakularnymi sukcesami.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin cash prognozy | biomed lublin akcje | kurs eur online | akcje eurocash | kurs bitcoin prognozy | akcje neuca | kurs dolara australijskiego |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here