Naga MarketsPoniedziałkowa sesja przyniosła lekkie spadki na Wall Street, jednak wśród spółek pozytywnie wyróżniały się notowania Moderny. Spółka zyskała przeszło 20%, co oznacza dla niej nowe historyczne maksima. Zgodnie z dotychczasową częstotliwością publikacji informacji na temat szczepionek, to właśnie wczoraj koncern farmaceutyczny poinformował o zakończeniu III fazy badań klinicznych – szczepionka jest skuteczna w 94,1%, a zapobiega ze 100%-ową skutecznością ciężkim przypadkom zachorowań. Posiedzenie amerykańskiej agencji żywności i leków (FDA) w sprawie szczepionki Moderny odbędzie się najprawdopodobniej 17 grudnia (pierwsze tego typu spotkanie odbędzie się 10 grudnia w sprawie szczepionki Pfizera).

Znaczące ilości szczepionki prawdopodobnie będą dostępne w I kw. 2021 roku. Jednak pozytywne informacje dotyczące szczepionek w dużym stopniu znajdują już swoje odzwierciedlenie w wycenie indeksów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wczorajsza sesja na krajowym rynku przebiegała w tonie wysokich obrotów (3,13 mld zł) i wysokiej zmienności. Z indeksów sektorowych jedynie indeks WIG-Games odnotował znaczący wzrost, na co największy wpływ miał dynamiczny skok notowań CD Projektu o przeszło 7%. Również w ramach indeksu blue chipów to producent gier dominował, a za nim ze wzrostem uplasowały się jedynie 3 spółki – PKN Orlen, JSW i Allegro.  Szczególnie ciekawą sesję odnotował wspomniany koncern, który początkowo istotnie się przeceniał, jednak po opublikowaniu opóźnionej informacji poufnej dotyczącej strategii spółki do 2030 roku (z której wynika założenie wypłaty dywidendy na poziomie minimum 3,5 zł) rozpoczął się wzrostowy rajd na walorach koncernu.

Wiadomości dotyczące spółek związanych z Covid-19 pojawiły się również na naszym rynku – wytwórnia surowic i szczepionek Biomed-Lublin przeceniła się o przeszło 18% w reakcji na informację o rezygnacji Prezesa Zarządu. Jako powód złożenia rezygnacji podano istotne rozbieżności pomiędzy Prezesem Zarządu a członkami Rady Nadzorczej. Z pozostałych informacji projekt spółki XTPL został rekomendowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) do dofinansowania na kwotę 11,7 mln zł (całkowita wartość projektu 16 mln zł). Sezon wynikowy dobiega końca, a po wczorajszej sesji poznaliśmy jeszcze raporty za III kw. 2020 roku: 1) Celon Pharma miała 4 mln zł zysku netto wobec 2,1 mln zł w ubiegłym roku. 2) Unibep osiągnął 20 mln zł zysku netto wobec konsensusu 16,7 mln zł, a r/r wynik netto poprawił się o 54%.

Adam DudońConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here