Naga MarketsCzy globalny rajd indeksów będzie kontynuowany?Przełom lutego i marca bieżącego roku zapoczątkował masową wyprzedaż akcji ze zdecydowanej większości segmentów, a co za tym idzie, traciły również największe indeksy. Połowa marca, była dla wielu z nich dołkiem bessy i od tego czasu zaczął się dynamiczny rajd na północ i odrabianie strat. Ostatnie sesje to jednak spore spadki na giełdach, z jednej strony korekta po dużych wzrostach była nieunikniona, z drugiej jednak pojawia się pytanie, czy aby na pewno powrót do cen sprzed pandemii oddaje rzeczywistą sytuację na rynku?

  • Wig-games oraz Wig-energia zyskały ponad 100% od 12 marca. 
  • Słabo radzi sobie sektor bankowy, który ciągle pozostaje w okolicach minimów z 1. połowy marca. 
  • Niepewność na rynkach może zatrzymać falę wzrostów na giełdach. 

Zobacz również: Analizy NewConnectPolman z nowym kontraktem, Investeko z impulsem wzrostowym 

Najwięcej zyskują spółki z branży gamingowej

Poniższe zestawienie pokazuje, jakie stopy zwrotu odnotowały wybrane indeksy sektorowe od 12 marca, kiedy indeks WIG osiągnął swój dołek. Liderem wzrostów jest indeks zrzeszający producentów gier, który w tym czasie więcej niż podwoił swoją wartość. Ostatnie kilkanaście sesji to bardzo dynamiczne wzrosty w sektorze energetyki, które sprawiły, że indeks WIG-Energia również zyskał ponad 100%.

Zmiany w notowaniach indeksów sektorowych od 12 marca. Źródło: analiza własna

W zestawieniu najsłabiej poradziły sobie banki. Cięcie stóp procentowych przez rząd w  połączeniu z niepewną sytuacją gospodarczą sprawia, że indeks WIG-Banki jest jedynie 4% powyżej poziomu z dołka bessy w pierwszej połowie marca.

Co może przynieść przyszłość?

W dalszym ciągu, skutki ekonomiczne kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa są trudne do oszacowania. Wiele mówi się, że wiele gospodarek z całego świata, w tym polska, w 2020 r. wejdzie w recesję.

Zobacz również: BoomBit i CD Projekt spółkami na czerwiec? Sprawdź 9 typów dla GPW

Wydaje się, że tak silne tąpnięcie gospodarki w momencie, gdy właściwie nie wiadomo było jeszcze jakie będą skutki pandemii oraz jaki będzie miała ona przebieg pokazują, że rynek jest bardzo niepewny. Inwestorzy nie potrzebują zbyt wielu sygnałów, żeby zacząć masowo sprzedawać – (jak w przypadku kilkunastu sesji z początku marca), czy kupować – (ostatnie 2 miesiące) akcje.

Klimat do kontynuacji zwyżek być może powoli się kończy. Oczywiście miejsce do wzrostów ciągle jest, szczególnie, że ceny niektórych akcji są mocno zdołowane, jednak należy pamiętać o wielu czynników ryzyka. Należy tutaj wspomnieć między innymi o realnej możliwości nadciągnięcia drugiej fali zachorowań na COVID-19 jesienią, czy niemożność ciągłego dodruku gotówki i pompowania środków w rynek akcji.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here