Naga MarketsWielu z nas codziennie szuka jakiejkolwiek okazji do zarobku. Wertuje dziesiątki wykresów w poszukiwaniu tego jedynego. Bazując na swojej wiedzy szuka poszczególnych okazji. Taki inwestor musi jednak pamiętać, że jedną ze składowych jego sukcesu jest ogólne otoczenie jakie panuje w tym czasie na giełdzie. Jednym z wyznaczników na pewno jest wykres samego indeksu WIG. On jest niczym latarnia pokazująca dobry kierunek. Nie od dziś możemy zauważyć, że nastroje na naszym rodzimym podwórku często dyktowane są przez zachodnie parkiety, wtedy możemy mówić o korelacji między wykresami. W ostatnim czasie owa korelacja została nieco zachwiana i należy indywidualnie rozpatrywać poszczególne indeksy (dla przykładu: amerykański indeks SP & 500 porusza się w wąskiej konsolidacji po olbrzymim ruchu wzrostowym a nasz WIG co jakiś czas zmienia swój średnioterminowy trend).

Spójrzmy zatem na “kreski”0809-wig-łaczenie

Powyżej wstawiłem wykres dzienny indeksu WIG. Jak widać w ostatnim czasie dochodziło do prób zmiany trendu, ale wszystkie kończyły się na pewnym poziomie. Szczyty tych fałszywych podbitek umożliwiły mi wykreślić pewną linię. Była ona słuszna aż do momentu pojawienia się dwóch świec zaznaczonych świeczkami. Gdy zobaczyłem pierwszą z nich, pomyślałem sobie, że faktycznie możemy być świadkami zmiany trendu. Następną świeczkę każdy widzi.


Mam nadzieję, że nie tylko ja “łączę” świeczki na potrzeby dokładniejszej analizy.


Zastanawiałem się, czy czerwona linia nadal obowiązuje. Gdy widzę świeczkę przebiciową a następnie świeczkę, odwróconą w drugą stronę zawsze staram się je połączyć. W naszym przypadku wyszła nam ciekawa rzecz. Świeczkę powstałą z połączenia świec zakreśliłem w kółko. Powstała świeczka idealnie komponuje się w miejscu zamiast dwóch zaznaczonych strzałkami świec. Jej górny cień sugeruje fałszywe wybicie nad narysowaną czerwoną linię.

Reasumując powyższe: Czerwona linia oporu nadal obowiązuje a powyższe wybicie jest niczym innym jak “falsebreak-iem”.0809-wig

W poszukiwaniu wzrostów idziemy dalej. Powyższy wykres pokazuje WIG w nieco dalszej perspektywie. Czerwonymi kółkami pokazałem miejsca na wykresie, gdzie śmiało można by było szukać sygnału wzrostów po poprzedniej korekcie. Dwa zaznaczone czerwonymi kółkami mają jedną cechę wspólną – powstały nad lokalnym szczytem. Obecnie, obowiązujący szczyt wyznacza nam czerwona strefa i dopiero pojawienie się w niej jakichkolwiek świeczek dawało by nam mocny sygnał wzrostowy. 0809-wig-tygJeszcze szybki rzut oka na wykres tygodniowy. Wykres pozwala nam wkreślić “strategię jednej kreski“. Powyższy wykres chyba nie wymaga dodatkowego komentarza. Ostatnia świeczka to pinbar. 

Wnioski:

  • widząc pinbara z wysuniętym knotem nad linię oporu śmiem twierdzić, że czeka nas dalszy spadek na szerokim rynku aż do poziomu psychologicznej bariery 50 000 pkt.

    banner_z_kartamitokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here