Naga MarketsmBank i Millenium tracą po słowach szefa NBP. WIG Banki w dółGiełdowy Indeks WIG Banki traci na wtorkowej sesji (tj. 30 grudnia) już ponad 1% po słowach prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP), Adama Glapińskiego, o możliwości dalszego obniżania poziomu stóp procentowych w 1 kwartale 2021 roku. Pomimo (de facto) zerowych stóp procentowych, problemów sektora bankowego czy też rosnącej inflacji bank centralny deklaruje, że istnieje pole do dalszych obniżek w celu zwiększania akcji kredytowej, co finalnie ma przełożyć się na dalsze pobudzanie gospodarki.

  • Indeks WIG Banki tracił na wtorkowym otwarciu nawet 1,4%.
  • RPP mogłaby obniżyć poziom stóp procentowych już w 1 kwartale 2021 roku.
  • W dyskusji pojawiają się opinie, że zabieg ten ma charakter jedynie słowny, co ma przełożyć się na osłabienie złotego.

Indeks WIG banki zniżkuje na otwarciu

Indeks zrzeszający notowane na GPW w Warszawie banki traci na wtorkowym otwarciu 1,05% (a w najgorszym momencie spadki sięgały 1,4%). Jest to pokłosie kontrowersyjnej wypowiedzi prezesa Glapińskiego o możliwości kolejnych obniżek, pomimo wcześniejszych deklaracji o niezmienianiu poziomu stóp do końca kadencji.

Te artykuły również Cię zainteresują
WIG Banki zalała czerwień po słowach prezesa NBP, Adama Glapińskiego.
Notowanie indeksu WIG Banki dnia 30 grudnia 2020 roku. Źródło: Stoog.pl

Wśród najgłębszych spadków należy wymienić mBank, który traci 2,01%, Millenium (-1,87%), Santander Bank Polska (-1,77%) i BNP Paribas (-1,58%). Największe, państwowe podmioty sektora bankowego w Polsce tracą odpowiednio 1,14% w przypadku Pekao SA, oraz 0,94% w przypadku PKO BP.

WIG Banki zalała czerwień po słowach prezesa NBP, Adama Glapińskiego.
Notowania spółek z indeksu WIG Banki dnia 30 grudnia 2020 roku. Źródło: Bankier.pl

Warto jednak zauważyć, że nie wszystkie podmioty zareagowały spadkami na informacje o potencjale do dalszych obniżek stóp procentowych. W szczególności banki związane z Leszkiem Czarnieckim zyskują odpowiednio 4,43% w przypadku Getin Noble, 1,91% Idea Banku a Getin zyskuje 1,41%.

Wśród inwestorów oraz analityków pojawiają się opinie, że wypowiedź Adama Glapińskiego miała jedynie na celu osłabienie złotego i w związku z tym nie jest realną deklaracją. Warto jednak pamiętać, że rok 2020 obfitował w obniżki stóp procentowych, często pomimo wcześniejszych zapewnień o braku takich zamiarów.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here