Naga MarketsWIG Banki w górę! Indeks zyskuje blisko 3,3% po szacunkach dot. inflacji (6,8%)W trakcie piątkowej sesji WIG Banki notuje pokaźny wystrzał swojej wyceny, który sięga obecnie aż 3,3%, co jest pochodną m.in. szybkich szacunków GUS dotyczących inflacji za październik 2020. Zgodnie z danymi poziom inflacji wyniósł aż 6,8% (wobec spodziewanych 6,4%), co sprawia, że presja na RPP w sprawie podwyżek stóp procentowych nie tylko nie ustąpi, ale i wzrośnie.

WIG Banki na rocznych maksimach

W trakcie dzisiejszej sesji WIG Banki notuje wyraźny wzrost swojej giełdowej wyceny. Indeks zyskuje obecnie aż 3,28%, co oznacza wzrost o 299,43 pkt względem poprzedniego zamknięcia, które wyniosło dokładnie 9 118,42 pkt. Aktualnie inwestorzy wyceniają więc indeks na równo 9417,85 pkt, dzięki czemu indeks po raz kolejny znalazł się na rocznych maksimach.Tłem do dzisiejszych wzrostów są m.in. szybkie szacunki GUS dot. inflacji, które pokazują jasno i wyraźnie, że inflacja nie dość, że się nie zatrzymuje, to cały czas nabiera rozpędu. Inflacja za październik wyniosła bowiem aż 6,8%! Tymczasem konsensus PAP mówił o 6,4%, tak więc inflacja po raz kolejny zaskoczyła ekonomistów.

WIG Banki wystrzelił! Indeks zyskuje blisko 3,3% po szacunkach dot. inflacji (6,8%)
Notowania indeksu WIG Banki w latach 2020-2021. Źródło: Stooq.pl

Coraz wyższe odczyty inflacji, to również coraz większa presja na RPP, aby ta dalej zaostrzała swoją politykę monetarną, szczególnie że decyzje RPP nie wpływają na rynek natychmiastowo (czas od decyzji do reakcji gospodarki realnej może wynieść nawet 6 kwartałów). Zaostrzenie polityki to oczywiście stopy procentowe. A im wyższe stopy, tym lepsze wyniki odsetkowe banków, co napędzana ich notowania.

Głosuj na Comparic.pl oraz Comparic24.tv w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów (OBI) 2021:

BIORĘ UDZIAŁ W OBI 2021

Alior Bank znów szybuje

Jednym z liderów dzisiejszych wzrostów jest Alior bank. W trakcie środowych notowań notuje on bardzo mocny wzrost swojej giełdowej wyceny. Spółka zyskuje obecnie aż 4,89%, co oznacza wzrost o 2,92 zł względem poprzedniego zamknięcia, które wyniosło dokładnie 59,70 zł. Aktualnie inwestorzy wyceniają więc spółkę na równo 62,62 zł.

WIG Banki w górę! Indeks zyskuje blisko 3,3% po szacunkach dot. inflacji (6,8%)
Notowania Alior Bank w latach 2020-2021. Źródło: Stooq.pl

Patrząc z szerszej perspektywy wskazać należy, że od października 2020, tak więc początku hossy „Bidena-Pfizera”, spółka zanotowała bardzo mocne odbicie swojej wyceny. W tym czasie notowania omawianej spółki wzrosły z niecałych 12 zł za walor (30 października 2020) do dzisiejszy ponad 58 zł za walor.

Alior Bank był w stanie odrobić całe covidowe załamanie, jednak z drugiej strony jego wycena dalej pozostaje poniżej swoim historycznych szczytów, kiedy to wycena tej spółki wynosiła blisko 100 zł. Warto bowiem wspomnieć, że od początku 2018 roku Alior Bank znajdował się w wyraźnym trendzie spadkowym, co wynikało m.in. z orzeczeń TSUE.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dolara prognozy 2021 | kurs liry tureckiej wykres | euro kurs online | eur online | funt szterling | akcje celon | cd projekt kurs |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here