Naga MarketsWIG-Banki w dół o 3,47% po decyzji RPP. Realizacja zysków przez inwestorów?Środa na rynkach stała pod znakiem posiedzeń banków centralnych. Oczy inwestorów na całym świecie zwrócone były na komunikat po posiedzeniu Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych oraz konferencję prezesa Jerome Powella, natomiast w kraju głównym wydarzeniem była decyzja Rady Polityki Pieniężnej i konferencja prezesa Adama Glapińskiego.

RPP wpłynęła na osłabienie GPW

RPP podjęła decyzję o podwyżce stopy referencyjnej NBP o 0,75 pkt. proc. do poziomu 1,25%. Rada tym samym po raz kolejny zaskoczyła inwestorów, gdyż rynkowy konsensus oraz kontrakty na stopę procentową zakładały podwyżkę o 0,50 pkt.Jak podano w komunikacie po posiedzeniu, z jednej strony podwyższona inflacja wynika w głównej mierze z oddziaływania czynników niezależnych od krajowej polityki pieniężnej, (m.in. wyższych cen surowców energetycznych i żywnościowych na rynkach światowych, podwyżek cen energii elektrycznej i opłat za wywóz śmieci oraz globalnych zaburzeń w transporcie i funkcjonowaniu łańcuchów dostaw), to z drugiej strony na wysoką dynamikę cen oddziałuje także trwające ożywienie gospodarcze, co przy korzystnej sytuacji na rynku pracy tworzy ryzyko utrwalenia podwyższonej inflacji w dłuższym terminie. RPP zdecydowała się więc na podwyżkę stopy procentowej aby ograniczyć to ryzyko.

Zwracamy uwagę, iż podwyżka stóp procentowych w Polsce będzie miała wpływ na dalszy wzrost rentowności obligacji skarbowych, a w dłuższym horyzoncie na wyższe oprocentowanie depozytów. W przypadku obligacji już notowanych na rynku wtórnym oznacza to jednak spadek ich cen. Z drugiej strony decyzja ta będzie miała pozytywny wpływ na wyniki i notowania sektora bankowego na GPW. Wczorajsze spadki indeksu WIG-Banki o 3,47% traktujemy obecnie jako realizację zysków.

Zwracamy uwagę, iż powyższy indeks w ciągu roku wzrósł o 200%, co sprzyja redukcji pozycji. Niemniej jednak w średnim i długim terminie podtrzymujemy pozytywne nastawienie do sektora.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

W Azji indeksy w większości kończą notowania na plusach. W Europie przed startem rynku kasowego obserwujemy wzrost kontraktów na niemiecki DAX30 o ponad 0,5% i tym samym wybicie historycznych maksimów, co może w dniu dzisiejszym przyciągać uwagę inwestorów na rynku europejskim. Powyższe pozytywnie powinno przełożyć się na sentyment na krajowym parkiecie, lecz wciąż kluczowe pozostanie w tym wypadku krótkoterminowe nastawienie względem sektora bankowego.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here