Naga MarketsWIG-BANKI vs WIG-CHEMIA. Branżowe porównania indeksów w tle koronawirusaComparic.pl prowadzi serię wpisów mającą na celu wybór najlepszego indeksu sektorowego na warszawskiej GPW w czasach pandemii koronawirusa. W poniższym artykule porównano indeksy WIG-Banki oraz WIG-Chemia, w kolejnych dniach przygotowane zostaną zestawienia kolejnych indeksów, zrzeszających wybrane sektory gospodarki. Eliminacje mają na celu wybór indeksu, który pozostał najbardziej odporny na zawirowania gospodarcze związane z pandemią koronawirusa. Zasady oceny indeksów WIG w ramach turnieju GPWvsCOVID zostały opisane w osobnym artykule.

  • Wyłoniono drugiego ćwierćfinalistę w turnieju o tytuł: Najlepszy Indeks w dobie koronawirusa w Polsce.
  • Wszystkie spółki wchodzące w skład indeksu WIG-CHEMIA, w okresie 04.03-11.05 mogą pochwalić się wzrostami. Liderem wzrostów GRUPA AZOTY (19,9%).
  • W przypadku indeksu WIG-BANKI, wszystkie spółki w badanym okresie przyniosły kilkudziesięcioprocentowe spadki.

Sprawdź również: WIG-GAMES vs WIG-LEKI. Branżowe porównania indeksów w tle koronawirusa

Charakterystyka spółek wchodzących w skład indeksu WIG-BANKI

PKO BP SA – PKO BP  jest jednym z największych instytucji finansowych w Polsce i jedną z największych instytucji finansowych w regionie. Europy Środkowej. Bank prowadzi działalność w segmencie detalicznym, korporacyjnym i inwestycyjnym. PKOBP posiada ponad 1,2 tys. oddziałów oraz niemal dwa tysiące agencji prowadzących działalność w imieniu Banku. PKO Bank Polski dysponuje ponadto największą w kraju siecią bankomatów – liczącą ponad 2,8 tys. urządzeń. Bank zadebiutował na GPW  10 listopada 2004 r. Dzisiaj PKO Bank Polski jest uniwersalnym bankiem depozytowo-kredytowym, obsługującym osoby fizyczne, małe i duże firmy oraz wielkie korporacje, instytucje rządowe i samorządowe, a także inne podmioty.

PEKAO (Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna) – polski bank uniwersalny, powstały 17 marca 1929 r. W latach 1999–2017 kontrolowany przez UniCredit. 7 czerwca 2017 roku pieczę i zarząd nad PEKAO przejęły spółki PZU i PFR, których kontrolne pakiety akcji posiada Skarb Państwa. Pierwszy w historii państwowy bank komercyjny w formie spółki akcyjnej. Notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1998 roku.

SANPL – (d. Bank Zachodni WBK) należy do czołówki banków uniwersalnych w Polsce. Jego akcje są notowane na warszawskiej GPW. Głównym akcjonariuszem Santander Bank Polska jest hiszpański Santander, pierwszy bank w strefie euro i 11. na świecie pod względem kapitalizacji. Spółki z Grupy Santander Bank Polska oferują m.in. fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia, leasing oraz faktoring. Aktywa razem banku wyniosły 209,48 mld zł na koniec 2019 r.

ING Bank Śląski SA – ING Bank Śląski jest jednym z największych banków w Polsce. Oferuje szeroki wachlarz produktów i usług finansowych dla klientów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Bank dysponuje ogólnopolską siecią placówek, bankomatów i wpłatomatów. Bank Śląski powstał w 1988 roku w wyniku wyodrębnienia z NBP. W 1994 r. zadebiutował na GPW. Od 1996 r. większościowym udziałowcem banku jest holenderska Grupa ING. W 2001 roku Bank Śląski połączono z ING Bank N.V. Oddział w Warszawie. Grupa ING w Polsce posiada również spółki:ING Nationale – Nederlanden, ING Fundusze Inwestycyjne, ING Investment Managment, ING Securities, ING Lease, ING Car Lease, ING Real Estate, ING Commercial Finance, ING Bank Hipoteczny.

mBank SA – Grupa mBank rozpoczęła działalność ponad 20 lat temu. 27 lat temu utworzony został BRE Bank – jeden z pierwszych banków w Polsce.  Specjalizował się w obsłudze przedsiębiorstw i budował swoje kompetencje w zakresie obsługi klientów korporacyjnych. W 1996 r. dodano do oferty usługi private banking. Rok 2000 to start bankowości detalicznej. Utworzono internetowy mBank oraz operujący w tradycyjnym modelu bankowości MultiBank. W 2013 r. organizacja skupiona na obsłudze różnych grup klientów – od ludzi młodych, poprzez mikroprzedsiębiorców, osoby zamożne, aż po największe korporacje – zdecydowała  o podkreśleniu swojego uniwersalnego charakteru przez przyjęcie jednej wspólnej marki – mBank.

Charakterystyka 5 największych spółek wchodzących w skład indeksu WIG-CHEMIA

Grupa Azoty SA – Spółka jest liderem wśród koncernów chemicznych w Polsce a zarazem czołowym przedstawicielem swojej branży w Europie. Spółka specjalizuje się w produkcji nawozów mineralnych, tworzyw konstrukcyjnych i kaprolaktamu. Poza tym Grupa Azoty SA to największy dostawca kwasu fosforowego oraz amoniaku na krajowym rynku. W skład Grupy Kapitałowej wchodzą: COMPO EXPERT, Grupa Azoty: ATT Polymers, Compounding, Folie, Siarkopol, Puławy, Kędzierzyn, Police, Polskie Konsorcjum Chemiczne, Koltar.  Akcjonariat Grupy Azoty SA tworzy: Skarb Państwa (największy udziałowiec spółki – posiada 33 proc. jej akcji), rosyjski biznesman Wiaczesław Kantor (19,8%), TFI PZU SA (8,6%), OFE nationale-Nederalanden (6,64%), OFE PZU Złota Jesień (5,04%) oraz pozostali akcjonariusze, poniżej progu 5%.

Ciech SA – wchodzi w skład Grupy Ciech SA, zrzeszającej ponadto osiem innych podmiotów (tzw. spółek zależnych). Firma działa w branży chemicznej i wytwarza sodę oczyszczoną, sól, żywicę. Poza tym Ciech SA to drugie największe przedsiębiorstwo w Europie w produkcji sody kalcynowanej. Konsorcjum posiada swoje fabryki zarówno w Polsce, jak i za granicą – w Rumunii i Niemczech. Spółka Ciech jest jednocześnie notowana na dwóch giełdach: w Warszawie (od 2005 r.) i we Frankfurcie (od 2016 r.). Jej głównym udziałowcem jest firma inwestycyjna Kulczyk Investments, która posiada 51,14 proc. akcji Ciech SA.

Police – polska firma chemiczna, będąca składową Grupy Azoty. Producent wieloskładnikowych nawozów mineralnych dla rolnictwa a także ogrodnictwa oraz bieli tytanowej wykorzystywanej w produkcji materiałów ceramicznych, tuszy oraz farb. Spółka zajmuje się również wytwarzaniem wielu substancji chemicznych.

PCCRokita – Producent wyrobów chemicznych stosowanych w produkcji tworzyw sztucznych, w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym i innych. PCCRokita zajmuje bardzo istotną pozycję w segmentach takich jak poliole w Europie Środkowej. Spółka jest składową międzynarodowej grupy kapitałowej PCC, której działalność skupia się wokół trzech branż: logistyka, chemia oraz energia. W skład grupy wchodzi około 70 spółek z 12 krajów.

Polwax – producent i dystrybutor parafin, wosków oraz innych produktów parafinowych. Wyroby mają zastosowanie między innymi w przemyśle nawozowym, odlewnictwie precyzyjnym, przetwórstwie drzewnym, produkcji świec i zniczy a także przemyśle spożywczym i kosmetycznym.

Sprawdź również: Koronawirus powodem zamknięcia części śląskich kopalni?

Analiza porównawcza WIG-BANKI oraz WIG-CHEMIA

Udziały procentowe spółek w indeksach WIG-BANKI oraz WIG-CHEMIA. Źródło: opracowanie własne

Największym podmiotem wchodzącym w skład indeksu WIG-BANKI jest PKOBP (38,8%), kolejnym PEKAO (21,1%), SANPL (11,5%), INGBSK (10,1%), MBANK (5,7%) oraz pozostałe, mniejsze spółki, stanowiące 12,9% udziałów w indeksie.

Największym podmiotem wchodzącym w skład indeksu WIG-CHEMIA jest GRUPA AZOTY (47,6%), kolejnym CIECH (37,6%), POLICE (8,4%), PCCROKITA (5,6%) oraz POLWAX (0,7%).

Wartość powyższych udziałów została obliczona na podstawie kursu z dnia 11.05.2020.

W przypadku WIG-BANKI, wszystkie spółki odnotowały zdecydowane spadki w badanym okresie. Najbardziej spadł kurs walorów PEKAO (48,4%), a najmniej INGBSK (31,6%). Cały indeks, zrzeszający polskie banki spadł w analogicznym okresie o bagatela 41,1%.

Zestawienie zmian procentowych dla spółek z indeksu WIG-BANKI z okresu 04.03.2020 – 11.05.2020. Źródło: opracowanie własne

Po przeliczeniu punktów wynikających ze zmian procentowych w badanym okresie, a także z udziałów w indeksie, spółki przyniosły dla swojego sektora łącznie ujemną sumę, która wyniosła -35,34 punktów.

Zestawienie danych dla spółek z indeksu WIG-BANKI. Źródło: opracowanie własne

W przypadku WIG-CHEMIA, wszystkie spółki odnotowały wzrosty w badanym okresie. Najlepiej spisał się kurs walorów GRUPA AZOTY, wzrost 19,9%, najsłabiej rosły walory CIECH’u (3,3%). Cały indeks, zrzeszający polskie spółki z branży chemicznej wzrósł w badanym okresie o 11,6%.

Zestawienie zmian procentowych dla spółek z indeksu WIG-CHEMIA z okresu 04.03.2020 – 11.05.2020. Źródło: opracowanie własne

Po przeliczeniu punktów wynikających ze zmian procentowych w badanym okresie, a także z udziałów w indeksie, spółki przyniosły dla swojego sektora łącznie 12,07 punktów.

Zestawienie danych dla spółek z indeksu WIG-CHEMIA. Źródło: opracowanie własne

Wynik

Spółki z branży chemicznej wypadają bez porównania korzystniej w odniesieniu do banków, od momentu odnotowania pierwszego przypadku COVID-19 w Polsce. Banki zdecydowanie nie radzą sobie z pandemią. Rządzący tną stopy procentowe, klienci tracą zaufanie do instytucji finansowych i wolą wypłacić swoje środki z banków.

Do kolejnej rundy przechodzi WIG-CHEMIA, gdzie zmierzy się ze zwycięzcą pojedynku z ubiegłego tygodnia: WIG-GAMES. Poniżej drabinka turniejowa, która będzie na bieżąco uzupełniana w kolejnych artykułach.

Drabinka turniejowa. WIG-CHEMIA w parze z WIG-GAMES w ćwierćfinale. Źródło: opracowanie własne

Serię można śledzić pod specjalnym tagiem #GPWvsCOVID.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

1 KOMENTARZ

  1. Ważne, że jako przedsiębiorcy mamy wybór. Możemy iść zarówno do banku po faktoring jak i do pozabankowej firmy – np. Bibby. Czas w końcu zadbać bardziej o sektor MŚP w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here