Naga MarketsWIG Banki na fali wzrostowej w oczekiwaniu na podwyżki stóp procentowych. Czy słusznie?Od końcówki ubiegłego roku indeks WIG Banki zanotował bardzo mocne odbicie, które w ostatnim czasie napędzane jest przez oczekiwania podwyżek stóp procentowych. Te jednak nie nadchodzą, choć inflacja wybija kolejne rekordy niewidziane od dekad. Polskie władze monetarne wskazują jednak, że tak wysokie odczyty to efekt czynników niezależnych od RPP.

Stopy procentowe pozostają bez zmian?

Od wielu miesięcy polskie media systematyczne donoszą o kolejnych rekordowych poziomach inflacji, niewidzianych nad Wisłą od przeszło 20 lat. Rzeczywiście, obserwowane obecnie poziomy inflacji są rekordowe (w porównaniu do lat poprzedni). Co więcej, analitycy spodziewają się dalszego wzrostu tego wskaźnika, nawet do 7% na koniec 2021 roku.Taka sytuacja powinna więc (tylko teoretycznie) zachęcić polskie władzy monetarne do zastosowania bardziej restrykcyjnej polityki w celu przeciwdziałania temu zjawisku. Jak na razie żadne ruchy nie zostały jednak wykonane, choć niektóre banki centralne (m.in. Węgier i Czech) dokonały już kilkukrotnych podwyżek.

Prezes Glapiński wielokrotnie wskazywał na rosnące ceny surowców naturalnych (m.in. ropy, gazu, stali itd.), coraz wyższe ceny emisji do uprawnień CO2, czy też poprzerywane łańcuchy dostaw, co mocno widoczne jest m.in. w przypadku kart graficznych, czy też chipów elektronicznych do samochodów. Mowa więc tutaj o czynnikach niezależnych od NBP.

– Czy można jednak oczekiwać ruchu ze strony RPP? Naszym zdaniem nie. Co o tym świadczy? Konferencja prasowa jest zaplanowana dopiero na czwartek i jej temat to analiza bieżącej sytuacji makroekonomicznej. Po drugie NBP chwali się, że w 2022 roku zamierza kupić kolejne 100 ton złota. Jeśli miałoby dojść do podwyżek, komunikacja ze strony banku w ostatnim czasie byłaby zupełnie inna. Oczywiście NBP może zaskoczyć, ale nie jest to raczej scenariusz bazowy. – wskazują analitycy XTB.

Warto również pamiętać, co wskazywane było na kanale Comparic24, że Europejski Bank Centralny prawdopodobnie nie dokona podwyżki stóp procentowych (to mogłoby poważnie zaszkodzić niektórym członkom strefy euro, które i bez tego mają ogromne problemy). Również FED zapewne nie zmieni zbyt szybko swojej podejścia w tym zakresie, podkreślał Piotr Bujko (Zarządzający InValue Multi-Asset) na antenie Comparic24, a to te dwa podmioty często determinują trendy monetarne.

Głosuj na Comparic.pl oraz Comparic24.tv w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów (OBI) 2021:

BIORĘ UDZIAŁ W OBI 2021

invest

WIG Banki mocno zyskuje

W trakcie dzisiejszej sesji WIG Banki notuje wyraźne wzrosty swojej giełdowej wyceny. Indeks zyskuje obecnie aż 1,22%, co oznacza wzrost o 99,16 pkt względem poprzedniego zamknięcia, które wyniosło dokładnie 8097,02 pkt. Aktualnie inwestorzy wyceniają więc indeks na równo 8 196,18 pkt.

– Banki zyskują wobec nadziei, że stopy procentowe w Polsce wzrosną, co zwiększy marżę odsetkową banków. Alior Bank zyskuje dzisiaj 2%, choć wcześniej wzrost wynosił nawet 4%. – dodaje XTB.

WIG Banki na fali wzrostowej w oczekiwaniu na podwyżki stóp procentowych. Czy słusznie?
Notowania indeksu WIG Banki w latach 2020-2021. Źródło; Stooq.pl

W trakcie ostatnich miesięcy WIG Banki zaliczył bardzo mocny wzrost swojej wyceny. Od początku listopada, kiedy to zapoczątkowana została hossa „Bidena-Pfizera”, indeks zyskał blisko 4,5 tys. pkt, wzrastając z niecałych 3200 pkt (29 października) do ponad 7800 pkt we wrześniu, tak więc mowa tutaj o ponad 2-krotnym wzroście.

W trakcie lipca na indeksie widoczna była jednak silna korekta, która zniosła wycenę wynoszącą wówczas lekko ponad 7 000 pkt do 6 300 pkt. Po tym fakcie do głosu ponownie doszły jednak byki, wynosząc indeks na roczne maksima. W trakcie wczorajszej sesji indeks wyceniany był na nawet 8 243,98 pkt.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin cash prognozy | biomed lublin akcje | kurs eur online | akcje eurocash | kurs bitcoin prognozy | akcje neuca | kurs dolara australijskiego |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here