Naga Markets

Jacek Sasin dobija GPW

Wstępnie podatkiem od namiarowych zysków miały być objęte spółki energetyczne. Rząd chce dzięki temu pokryć środki wypłacane samorządom na rekompensaty wysokich cen energii. Określa się teraz, że w ustawie nie zostaną uwzględnione potężne firmy energetyczne, lecz wszystkie przedsiębiorstwa (także prywatne), które zatrudniają powyżej 250 osób. Z wstępnych wyliczeń wynika, że w ten sposób do skarbu państwa wpłynie około 13 mld PLN.

Sytuacja WIGu 20 jest fatalna. Indeks nie był tak nisko od krachu związanego z Covid-19. Praktycznie każda spółka wykazuje dzisiaj stratę. Najwięcej tracą spółki z branży energetycznej: JSW (-10 proc.), PGNiG (-8,71 proc.), PKN Orlen (-7,70 proc.), PGE (-7,19 proc.). Optymistycznym akcentem natomiast jest firma CD Projekt, która praktycznie jako jedyna z indeksu zyskuje. Wykazuje całkiem spory zysk, gdyż od rana wzrasta o 6,23 proc. i jest notowana na 96,08 PLN.

Z mWIGu 40 najgorzej radzi sobie spółka Bumech, naprawiająca i produkująca maszyny. Od początku sesji firma straciła już 16,91 proc. i  z poziomu okolic 60 PLN, kwotowanie teraz wykazuje 50,90 PLN. W tym indeksie zyskują 2 spółki, lecz te zyski nie są stałe, gdyż nie wynoszą nawet 1 proc.. Są to spółki: Inter Cars (+0,85 proc.) i 11Bit (+0,77 proc.).

W indeksie 80 najmniejszych spółek, 7 firm zyskuje, a aż 5 jest na poziomach z otwarcia. Największym zyskiem wykazała się jak na razie firma Enter, działająca w obszarze czarterowania lotów. Jej udział jest wyceniany na 22,20 PLN. Z koszyka tych akcji, najsłabiej radzi sobie natomiast ZePak (-16,53 proc.), czyli zespół elektrowni zlokalizowanych w Koninie.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułDolar i frank najdroższe w historii! Złoty pod presją rosnącej inflacji
Następny artykułDecyzja FED oraz prognoza wskaźników makro ciążą rynkom finansowym | Analiza rynku z EXANTE #18
Dom Maklerski TMS Brokers S.A. to pierwszy walutowy dom maklerski na polskim rynku, obecny również w Hiszpanii, na Litwie i Łotwie. Od lat zapewnia inwestorom dostęp do szerokiej gamy produktów z najważniejszych giełd świata - walut, kryptowalut, kontraktów na indeksy, surowce czy akcje. Wysoką jakość oferowanych przez firmę usług potwierdzają liczne nagrody m.in. Bloomberg EUR/PLN Forecast Accuracy, Ranking Q4 2018, FXCuffs 2018 Nagroda za transparentność oferty, Money.pl No.1 Forex Platform 2015, FX Week Short-Term Ranking 2015, Best Central Europe FX Broker 2011 - World Finance.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here