Naga Markets

WIG 20 rośnie o 1,7%. Niepewne odbicia przed decyzją FOMCPo dużych przecenach na zakończenie poprzedniego tygodnia, wczoraj warszawski parkiet rozpoczął nowy rozdział wzrostami. Przy obrotach na poziomie 0,8 mld PLN WIG zyskał +1,5%, natomiast WIG20 wzrósł +1,7% zagarniając 0,7 mld PLN obrotu. Średnie spółki poszły za trendem i wzrosły +1,3%, jednak słabszy okazał się sWIG80, który stracił wczoraj -0,2%.

WIG 20 w wyczekiwaniu na decyzję FOMC

Sektorowo najlepiej radziła sobie odzież (+3,9%), a także budownictwo (+2,95%) i najsłabsza w tamtym tygodniu energetyka (+2,8%). Na końcu zestawienia znalazły się spółki spożywcze (-1,5%) i lekowe (-1,3%). Wśród blue chipów zdecydowanym wygranym było PGE (+5,9%), nieco mniej zyskiwały CCC i Santander (+3,9%).Tylko trzy spółki z tego frona znalazły się pod kreską – Cyfrowy Polsat (-2,2%), Dino (-1,5%) i mBank (-1,0%). Na szerokim rynku pozytywnie wyróżniły się akcje Adiuvo (+18,8%), Lubawy (+14,2%) i Ovostaru (+13,5%).

Liderem spadków tym razem było Vigo (-14,3%), które opublikowało przed sesją raport za 2Q’22, a na konferencji władze spółki przekazały, że przez problemy z dostępnością komponentów niemożliwe wydaje się osiągnięcie wyników zakładanych na ten rok. Europa, mimo zamkniętej giełdy w Londynie, wczoraj miała zwrócony wzrok w stronę Wielkiej Brytanii, gdzie odbył się pogrzeb Elżbiety II.

Na rynkach panowały mieszane nastroje – DAX zyskał +0,5%, z kolei CAC40 stracił -0,3%. Wszyscy jednak wstrzymują oddech w oczekiwaniu na jutrzejszą decyzję FOMC ws. stóp procentowych. W tym czasie rynki amerykańskie delikatnie odbijają – DJI wzrósł wczoraj o +0,6%, S&P zyskał +0,7%, a Nasdaq +0,8%. O poranku giełdy azjatyckie kontynuują ten sentyment – Nikkei po długim weekendzie rośnie +0,4%, a Shanghai Composite finiszuje w okolicach +0,5%.

Dzisiaj w kalendarzu makro poznamy wyniki produkcji przemysłowej oraz dane z krajowego rynku pracy. Kontrakty terminowe na DAX i amerykańskie indeksy zaczynają dzień na plusie.

Anna Madziar – Dom Maklerski BDM S.A

Autor poleca również:

XTBŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here