Naga Markets
Trzy wiedźmy straszą na GPWPiątkowa sesja upływa pod znakiem silnej wyprzedaży na GPW. WIG20 traci 2.46%. Silna wyprzedaż może być związana z tzw dniem trzech wiedźm, czyli datą wygasania kontraktów terminowych. W największym stopniu tracą spółki z sektora finansowego, w tym Santander z wynikiem 4,99% pod kreską oraz PEAKO z wynikiem 3,94% na minusie.

WIG 20 kończy tydzień spadkiem o ponad 2%

Jednym z powodów tak silnej przeceny jest realizacja zysków powstałych w wyniku dynamicznego zdyskontowania przez rynek pozytywnych informacji z frontu wojny ukraińsko – rosyjskiej oraz środowego i czwartkowego odbicia po wtorkowych spadkach wywołanych negatywnymi danymi z USA w zakresie inflacji, która okazała się wyższa od oczekiwań rynkowych. W aktualnej sytuacji środowa decyzja FED o podwyżce stóp procentowych o 75 pb wydaje się być niemal pewna.

Sentymentowi na GPW nie sprzyjają spadki za oceanem. O ile wczoraj w ciągu dnia nastroje były już słabe, to dodatkowo pogorszyła je wczorajsza publikacja wyników FedEx, jednej z głównych amerykańskich firm spedycyjnych i transportowych. Spółka traci dzisiaj ponad 20% w wyniku opublikowania rozczarowującego raportu zysków za I kwartał fiskalny 2023 (kalendarzowy kwartał czerwiec-sierpień).

Spółka rozminęła się z szacunkami dotyczącymi zarówno zysków, jak i przychodów, a także przedstawiła stosunkowo mało optymistyczne prognozy. FedEx rozczarował wynikami, wskazywał na słabość na rynkach Azji i Europy i zdecydował się wycofać prognozy na cały rok fiskalny. W konsekwencji główne indeksy amerykańskie tracą ponad 1%.FedEx bywa uważany za wskaźnik globalnej koniunktury gospodarczej w związku z czym rozczarowujące wyniki oraz negatywne komentarze zawarte w komunikacie fiskalnym za pierwszy kwartał mogą jedynie potwierdzać pesymistyczne prognozy dotyczące kondycji globalnej gospodarki.

Silne przeceny panują wśród spółek z indeksu WIG-UKRAINA. Po dynamicznych wzrostach sięgających niekiedy kilkudziesięciu procent, czy jak miało to miejsce w przypadku Coal Energy, ponad 200% w ciągu trzech sesji przyszedł czas na realizację zysków. Coal Energy, tygodniowy faworyt indeksu traci dzisiaj równo 25%.

Zdaje się, że na trwały impuls do hossy, czy to wielkiej, czy pokoleniowej, czy po prostu tradycyjnej, będziemy musieli jeszcze trochę zaczekać.

Autor poleca również:

XTBŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here