Naga Markets

WIG 20 coraz bliżej 2000 pkt. Trwa sezon wyników na Wall StreetDzisiejsza sesja giełdowa w Europie mija pod dyktando byków, główne benchmarki odnotowują wzrosty. Te odbywają się jednak bez udziału inwestorów zza oceanu ponieważ handel na amerykańskiej giełdzie jest dziś zawieszony z uwagi na święto narodowe. Inwestorzy przygotowują się do kolejnej części tygodnia, która obfitować będzie w przemówienia członków Rezerwy Federalnej oraz kolejne publikacje wyników finansowych spółek z Wall Street.

Wzrosty na giełdach pod nieobecność amerykanów

Jak do tej pory widzimy, że sezon przebiega umiarkowanie dobrze, choć fajerwerków zdecydowanie brak a reakcje na dotychczasowe wyniki spółek była relatywnie niewielka. Do tej pory poznaliśmy jednak niespeła 10% wszystkich wyników, a reakcja rynku na raporty największych spółek giełdowych dopiero przed nami przy. Kluczowym motorem sentymentu będą prawdopodobnie ponownie wyniki finansowe spółek z branży technologicznej, Microsoft i Apple ‘ważą’ najwięcej w głównych amerykańskich benchmarkach S&P 500 i NASDAQ.





Ożywienie na parkietach giełd może zostać przedłużone, nawet jeśli sezon wyników nie będzie zachwycał. Janet Yellen zasugerowała w piątek, że limit długu w USA zostanie osiągnięty 17 stycznia co może sugerować, że zmniejszy się ilość gotówki na głównym rachunku Departamentu Skarbu. To z kolei może sprawić, że gotówka zasili sektor prywatny i wspomoże S&P 500.

Z drugiej strony za kilka tygodni płynność będzie ponownie ściągana, co może zwrócić S&P 500 z powrotem w kierunku głównego trendu spadkowego. Jednocześnie trwające do tego czasu procesy powinny stać w opozycji do umocnienia dolara i wesprzeć aktywa ryzyka.

DAX notowany jest dziś 0,26% wyżej, FTSE zyskuje 0,01%, a francuski CAC40 zyskuje 0,33%. Ponownie najmocniej rosną notowania WIG20, który zbliża się do 2000 punktów i notuje dziś 0,91% wzrost. Wśród polskich spółek ponad 5% spadek notują akcje STS Holding, ponieważ spółka poinformowała o redukcji działalności w Wielkiej Brytanii i Łotwie na rzecz rynku polskiego.

Wartość współczynnika NGR dotycząca zakładów zawartych przez klientów pomniejszonych o podatek od gier oraz wypłacone wygrane wzrosła w 2022 roku o 17% do kwoty 663 mln zł. Znacząco wzrosła również ilość aktywnych klientów z 693 tys. w 2021 roku do 783 tys. w roku 2022 na co pośredni wpływ miały prawdopodobnie Mistrzostwa Świata w Katarze. Kolejną udaną sesję notują dziś banki, zyskuje PKO BP i Santander Polska. Dobrze radzą sobie również walory Dino, Pepco i Allegro, co potwierdza utrzymującą się wiarę w siłę polskich konsumentów.

Dla inwestorów w kraju istotny był dzisiejszy odczyt inflacji bazowej w Polsce, która w grudniu wyniosła 11,5% w ujęciu rocznym, nieznacznie mniej od oczekiwań na poziomie 11,6% i 11,4% poprzednio. Widzimy, że inflacja bazowa (z wyłączeniem cen energii i żywności) zaczyna rosnąć wolniej od oczekiwań, pozytywnym jest również widoczne wypłaszczanie krzywej co dodatkowo podsyca nadzieje wokół potencjalnego szczytu inflacyjnego w Polsce.

Dla Polskiej Agencji Prasowej wypowiedział się dziś członek RPP Kotecki, który podzielił się z rynkiem mniej optymistyczną wizją; jego zdaniem inflacja w styczniu może wynieść nawet 18%. Rzeczywiście skokowy wzrost jest niewykluczony i może okazać się pośrednim efektem końca niższego VATu i rządowej tarczy antyinflacyjnej.

Bossa

Autor poleca również:



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>









  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułObniżki cen Tesli przyspieszają pierwszy test skrajnych warunków na rynku pojazdów elektrycznych!
Następny artykułGPW: Podsumowanie informacji ze spółek, 16 stycznia 2023 r.
XTB to działający od 2005 roku, nadzorowany m.in. przez Komisję Nadzoru Finansowego polski dom maklerski. Od 2016 roku broker notowany jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W ofercie XTB znaleźć można przeszło 5400 instrumentów, w tym CFD na waluty, indeksy, surowce, obligacje czy kryptowaluty. Dodatkowo, broker oferuje dostęp do prawdziwych akcji i funduszy ETF notowanych na 16 największych giełdach z całego świata m.in. GPW, LSE czy NYSE.