Naga Markets
Wiesław Żyznowski z Mercator Medical najnowszym polskim miliarderem
Wiesław Żyznowski, prezes Mercator Medical

Pandemia to nie tylko straty i zniszczone firmy. Perfekcyjnym tego przykładem jest producent rękawic ochronnych Mercator Medical, który w czasie kryzysu znacząco poprawił swoje wyniki, a cena jego akcji wzrosła o kilka tysięcy procent. Zyskał na tym oczywiście sam Wiesław Żyznowski, prezes spółki, który właśnie został miliarderem.

  • Akcje MRC posiadane przez Żyznowskiego były warte we wtorek 4,5 miliarda złotych.
  • Według Forbesa, prezes spółki jest największym polskim inwestorem w Azji.
  • Mercator zapewnia, że może produkować 3 miliardy rękawic rocznie.

Żyznowski szybko pomnaża swój majątek dzięki Mercator Medical

COVID-19 stworzył olbrzymią szansę dla producentów sprzętu medycznego i całego sektora farmaceutycznego. Wiele spółek zwiększyło swoją wartość o kilkaset procent, jednak to Mercator dał zarobić swoim akcjonariuszom najwięcej. Pakiet akcji należący do Wiesława Żyznowskiego był wart na początku 2020 roku 50 milionów złotych, natomiast 13 października już ponad 4,5 miliarda złotych. Oznacza to, że majątek prezesa spółki przekroczył miliard dolarów.Zobacz również: Allegro: Krajowe instytucje otrzymały do 25% akcji, debiut napędziła zagranica

Cena akcji krakowskiego producenta wzrosła jeszcze silniej na początku tego tygodnia, ponieważ spodziewali się ogłoszenia bardzo dobrych wyników za trzeci kwartał. Opublikowane we wtorek wieczorem dane pokazały, że Mercator zwiększył swój zysk netto prawie 274 razy – z 1,1 miliona złotych rok temu do 356 milionów złotych obecnie.

Mercator Medical: Druga fala pandemii szansą na dalsze zyski

Nasze znakomite wyniki są też efektem skuteczności międzynarodowego zespołu Grupy Mercator Medical i naszych wyróżników rynkowych. Kolejne rekordy mobilizują nas równocześnie do dalszej wytężonej pracy – mówi Witold Kruszewski, Członek Zarządu ds. Finansowych w Mercator Medical.

Jak podaje Forbes, Żyznowski jest aktualnie największym polskim inwestorem w Azji, a w jego zakładzie produkcyjnym pracuje ponad tysiąc osób. Według informacji podawanych przez przedsiębiorstwo, budowa drugiej tajskiej fabryki zwiększyła możliwości produkcyjne Mercatora o 150% do 3 miliardów rękawic rocznie.

Po czwartkowym otwarciu ceny akcji krakowskiej firmy spadły chwilowo do 582 złotych, jednak około 9:40 utrzymują się one w okolicach 630 złotych.

Wykres przedstawiający zmianę ceny akcji Mercator Medical w ciągu 3 ostatnich dni, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:

XTB


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here