Naga MarketsWiesław Żyznowski, prezes Mercator Medical, to nowy miliarder na GPWJak donosi Puls Biznesu, Wiesław Żyznowski dołączył do grona polskich miliarderów. Prezes krakowskiej spółki Mercator Medical posiada pakiet akcji firmy warty ponad 2 miliardy złotych.

  • Cena akcji firmy wzrosła w tym roku o około 3300%.
  • Według zarządu firmy, dobre wyniki mają się utrzymać w kolejnych kwartałach.
  • Mercator planuje budowę kolejnych fabryk w Tajlandii.

Rekordowe wyniki

Mercator Medical, zajmuje się produkcją medycznych środków ochronnych jednorazowego użytku, takich jak gumowe rękawice. Pandemia okazała się być dla spółki wspaniałą okazją do zwiększenia zysków. W drugim kwartale skonsolidowana sprzedaż grupy wzrosła o 174% do 374 milionów złotych, a zysk netto wzrósł rdr o 208,9 milionów złotych i wyniósł 209,2 miliony złotych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tak jak po I kwartale mówiliśmy, że wyniki nie są jednorazowe, tak po II kw. powtarzamy, że nie są jednorazowe. Spodziewamy się, że popyt się utrzyma i przy podaży niższej od popytu będzie utrzymywała się wysoka cena. Producenci będą mieć wysokie marże, a dystrybutorzy nieco niższe, bo kupują droższy produkt. Ceny rynkowe zmienią się w niewielkim stopniu. – powiedział Witold Kruszewski, członek zarządu firmy.

Zobacz również: Dolar ma na koncie 7 tygodni nieprzerwanych spadków do euro

Cena akcji Mercator Medical wzrosła w 2020 roku o blisko 3300%, co oznacza, że pakiet akcji należący do Żyznowskiego, warty 55 milionów złotych na początku roku, pod koniec lipca osiągnął wartość 2,6 miliardów złotych.

Ponad 300% wzrost cen akcji w lipcu

Na początku roku ceny akcji firmy znajdowały się w okolicach 10 złotych. W marcu ceny osiągały już kilkanaście złotych, a pod koniec kwietnia było to już 50 złotych. W lipcu akcje krakowskiej firmy z branży farmaceutycznej zdrożały z 80,2 złotych na początku miesiąca do 390 złotych pod jego koniec.

W rozmowie z portalem Money, Żyznowski zaznacza, że Mercator przeznaczy zarobione pieniądze na inwestycje.

–  Przede wszystkim w branżę, którą znamy lub taką, która jest synergiczna dla naszej firmy – mówi.

W planach spółki jest m.in. budowa trzeciej fabryki rękawic w Tajlandii i rozbudowa sieci dystrybucji.

Wykres przedstawiający zmianę ceny akcji Mercator Medical w ciągu ostatniego roku, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here