Naga MarketsWielton to największy producent i sprzedawca naczep i przyczep w Polsce, a w Europie jeden z wiodących graczy tego sektora.

wielton

Spółka, która przez lata przyzwyczaiła inwestorów do wzrostów od połowy 2017 roku nieustannie traci na wartości. Dlaczego tak się dzieje? Wydaje się, że można wiązać czas rozpoczęcia spadków z opublikowaniem nowej strategii na lata 2017-2020, która zakłada wzrost skali biznesu i ta część strategii niewątpliwie jest realizowana. Trzeba tu wspomnieć choćby przejęcia w Europie (Fruehauf, Langendorf, Lawrence David), z których to ostatnie na rynku brytyjskim długo rodziło pewne obawy w związku z Brexitem. Realizacja strategii przyniosła w ostatnich latach jednak niekorzystne wyniki finansowe. O ile przychody cały czas rosną, to już mamy spadek marży EBITDA, a także maksymalny poziom długu netto do EBITDA dopuszczony w strategii. Warto zauważyć, że jeżeli chodzi o zysk netto, pewien szczyt wypadł w ostatnim kwartale 2017 roku i od tego czasu mamy tutaj leki trend spadkowy.

W III kw. zysk wyniósł 12,63 mln zł wobec 17,84 mln zł przed rokiem. Zysk od stycznia to 52,76 mln zł w porównaniu z 56,18 mln zł zysku rok wcześniej. Widać także pewne problemy w branży np. od stycznia do listopada rejestracja nowych naczep spadła o ponad 18% – tu widać trwalszy trend spadkowy. Sama spółka ocenia, że pojawiło się spowolnienie w gospodarce i transporcie, a to przekłada się na sprzedaż naczep. Ceny akcji spadały, tu warto tez podkreślić, że sporo funduszy obniżyło w kończącym się roku swoje zaangażowanie w Wielton. Możliwe jednak, że wiele z tych rzeczy jest już wycenione, spadki nie są już tak dynamiczne jak wcześniej, a z czasem powinny nadejść pozytywne efekty dokonanych akwizycji i inwestycji. Na wykresie pojawia się pewna szansa, gdyż korekty pojawiają się zawsze na przełomie roku. Jeżeli historia się powtórzy, kurs mógłby podskoczyć o kolka złotych.


Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy darmowy eBook Narzędzia analizy technicznej spółek giełdowych. Odbierz go i więcej materiałów w strefie eLearn Comparic.pl.

Zobacz także: Geotrans [GTS] – 380% wzrostu po zmianach na rynku odpadów – analiza na zamówienie

Bezpłatne analizy spółek z GPW na zamówienie – wpisz interesującą Cię spółkę w komentarzu pod artykułem, a specjalnie dla Ciebie wykonamy jej analizę technicznąConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here