Naga Markets

Wielton nie sprostało oczekiwaniom. Akcje spółki ponad 15% w dółCzwartkowe notowania dla Wielton SA (GPW: WLT) rozpoczęły się dużą luką spadkową. Akcje spółki w ciągu pierwszych dwóch godzin sesji na warszawskim parkiecie zmniejszyły swoją wartość o ponad 15%, z kursu odniesienia 10,32 zł do lokalnego minimum na poziomie 8,76 zł za akcję. Powodem tak dużych spadków są najnowsze wyniki finansowe za I kwartał 2023 r. Wielton zdecydowanie nie sprostał oczekiwaniom, osiągnięty w pierwszych trzech miesiącach 2023 r. zysk netto jest ponad dwukrotnie niższy od wartości wyznaczonej przez konsensus rynkowy.

  • 4 maja 2023 r. Wielton znalazł się na rocznych maksimach, osiągając poziom 10,90 zł za pojedynczą akcję
  • Po przełamaniu ważnego oporu w rejonie 10,50 zł wydawało się, że trend wzrostowy na spółce będzie kontynuowany w następnych tygodniach
  • Sytuacja uległa znacznemu pogorszeniu po publikacji najnowszych danych finansowych
  • Osiągnięte w I kwartale 2023 r. wyniki znacznie odbiegają od ustalonego konsensusu rynkowego, co spowodowało ponad 15% deprecjację w trakcie panującej sesji giełdowej

Wielton pikuje o 15%

Akcje Wielton od kilku miesięcy systematycznie rosły. Po osiągnięciu lokalnego dna w połowie lipca 2022 r. notowania spółki umocniły się o 110%, osiągając tym samym roczne maksimum na poziomie 10,90 zł za akcję.Część z wypracowanych zysków została błyskawicznie zniwelowana przez aktualne spadki, spowodowane najnowszymi danymi finansowymi. Obecnie notowania spółki znajdują się poniżej ważnego pułapu 9 zł za akcję i oscylują w okolicach 8,90 zł.

Pomimo blisko 9% deprecjacji na samym otwarciu, kurs Wielton nadal osłabia się. Lokalne dno ustanowione podczas panującej sesji to poziom 8,76 zł, co równoznaczne jest z ponad 15% utratą wartości.

WLT_2023-05-25_10-37-22
Notowania Wielton. Źródło: Tradingview.com

Rynek zdecydowanie pesymistycznie zareagował na najnowsze informacje, płynące ze spółki, warto jednak zastanowić się czy giełdowa reakcja nie jest zbyt mocna. Przychody uzyskane przez spółkę (848,8 mln zł) nie odbiegają znacznie od przyjętego konsensusu (878,1 mln zł), największe obawy budzą marże, szczególnie marża zysku netto, która w badanym okresie wyniosła 1,6%, względem predykcji 3,3%.

Duży wpływ na ten parametr z pewnością ma panująca inflacja, która według przewidywań większości ekonomistów będzie spadać w kolejnych okresach, co może pozytywnie odbić się na rentowności spółki.

Wielton dąży do istotnego zmniejszania kosztów, między innymi przez rozbudowę mocy produkcyjnych. Takie czynniki jak spadek cen stali, nowe podejście do zarządzania zakupami z poziomu centrali i wywieranie większej presji na dostawcach z uwagi na rosnącą skalę biznesu, a także inwestycji we własną produkcje komponentów z pewnością również pozytywnie wpłyną na osiągane przez spółkę rezultaty.

Aktualne spadki wydają się zbyt gwałtowne i pochopne, nie należy spodziewać się kontynuacji panującego krótkoterminowego trendu. O dalszych spadkach może świadczyć przełamanie istotnych oporów w okolicach 8,50 zł oraz 8,00 zł za pojedynczą akcję. Scenariusz utrzymania się kursu w okolicach 9 zł -10 zł wydaje się jednak bardziej prawdopodobny.

AVA Trade
WLT_2023-05-25_10-38-20
Notowania Wielton. Źródło: Tradingview.com

Wyniki Wielton zdecydowanie poniżej konsensusu

Wszystkie najważniejsze pozycje osiągnięte przez spółkę w I kwartale 2023 r. znajdują się poniżej konsensusu wypracowanego przez analityków PAP Biznes. Zdecydowanie największe różnice widać w zysku netto jednostki dominującej, który za pierwsze trzy miesiące obecnego roku wyniósł 13,7 mln zł. Predykcje ekspertów zakładały zysk na poziomie aż 29 mln zł, wynik wypracowany przez Wielton stanowi jedynie niecałą połowę tej wartości.

Rezultaty spółki zdecydowanie zszokowały inwestorów oraz ekspertów, którzy jeszcze niedawno oczekiwali poprawę danych finansowych. Analitycy Trigon DM, w raporcie z 23 kwietnia, podwyższyli cenę docelową akcji Wieltonu do 11,4 zł z 8,6 zł wcześniej, utrzymując rekomendację “kupuj”.

Zakładamy sprzedaż na poziomie 5 675 szt., co jest poziomem porównywalnym do IV kw.’22, pomimo że historycznie I kw. charakteryzował się wyższą sezonowością – napisali wówczas eksperci Trigon DM.

Przewidywania te jednak się nie sprawdziły.

W pierwszym kwartale 2023 roku skonsolidowane przychody Grupy Wielton zwiększyły się o 4 % rdr. osiągając poziom 848,8 mln zł. Wolumeny sprzedaży zmalały o 13 % do poziomu 5 259 sztuk – można przeczytać w liście prezesa zarządu Pawła Szataniaka, który stanowi wprowadzenie do raportu kwartalnego spółki.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułCena ropy spada o ponad 1%. Nie pomogły mocne dane o zapasach w USA
Następny artykułEuropa może pożegnać ChatGPT. OpenAI pod presją regulacyjną
Student drugiego roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jego zainteresowania koncentrują się wokół szeroko pojętych finansów i ekonomii. Swoją wiedzę stara się przekazywać innym, jest autorem licznych artykułów, poruszających tematykę giełdową oraz inwestycyjną.