Naga MarketsO tym, że ruchy dużych graczy dysponujących pokaźnymi ilościami Bitcoina mają wpływ na nagłe zmiany kursów kryptowalut, pisaliśmy nie raz w naszych artykułach. Jednak, jak pokazuje serwis Coin Metrics, za spadki cen BTC pod koniec sierpnia, nie odpowiadały najpewniej „wieloryby”.


Spadki na BTC nie były manipulacjami wielorybów

Duzi gracze lub inwestorzy instytucjonalni potrafią manipulować cenami Bitcoina poprzez generowanie sztucznego wolumenu lub handel na instrumentach pochodnych umożliwiających ekspozycję na Bitcoina bez fizycznego jego posiadania, gdzie znaczącą rolę odgrywa giełda BitMEX oraz obroty na platformie w ramach chicagowskiego CME. Zatem manipulacje na rynku instrumentów pochodnych mogą ostatecznie wpłynąć na realne notowania cenowe.

Zobacz również: Za ostatnie spadki na Bitcoinie odpowiadają wieloryby spod znaku Ethereum?

Jednak, jak wykazuje badanie przeprowadzone przez Coin Metrics, nagłe tąpnięcie kursu Bitcoina, które miało miejsc 28 sierpnia, nie było wynikiem wspomnianych wyżej manipulacji. Pierwsze spadki nastąpiły o godz. 17:54 czasu uniwersalnego na giełdzie Coinbase w przedziale czasowym zaledwie 20 sekund, kiedy to kurs wynosił 10.240 USD. Zrealizowano wówczas trzy duże transakcje sprzedażowe na łączną kwotę 72 BTC (ok. 740 tys. USD).

Wyprzedaż BTC na giełdzie Coinbase 28 sierpnia mogła wywołać efekt kuli śnieżnej Żródło: coinmetrics.com

Za tymi spadkami nie stały też żadne dane fundamentalne, co jeszcze bardziej świadczy o nietypowych charakterze wspomnianych transakcji. Na pozostałych giełdach nie zanotowano podobnego wzrostu wolumenu transakcyjnego.

Notowania BTC – system naczyń połączonych

Jednak giełdy kryptowalut stanowią obecnie system naczyń połączonych. Według Coin Metrics, dużo wskazuje na to, spadki na Coinbase mogły wywołać efekt kuli śnieżnej, tym bardziej, że notowania z tej giełdy są częścią składową stopy referencyjnej CME CF Bitcoin Reference Rate w chicagowskim CME, a także indeksu cenowego Bitcoina na giełdzie BitMEX.  Zatem platformy do handlu kontraktami terminowymi, śledząc notowania na Coinbase oraz korzystając z zaawansowanych algorytmów, mogły odczytać wspomniane spadki jako reakcję ze strony traderów działających na podstawie istotnych informacji.

Z analizy Coin Metrics wynika również, że najważniejsze altcoiny, takie jak Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin czy EOS nie były katalizatorem dla spadków na Bitcoinie 28 sierpnia.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here