Naga MarketsNowe badanie 140 000 adresów kryptograficznych wykazało, że niewiele kont jest potrzebnych, aby posiadać większość danej wirtualnej monety. Ponad połowa wszystkich LTC jest przechowywana tylko na 189 adresach, a większość tokenów ERC20 należy do zaledwie 34 adresów. Prawie 1 na 4 token należy/należał do założyciela projektu. Z kolei potrzeba ponad 1100 największych adresów, aby kontrolować większość Bitcoin Casha.


Wieloryby wciąż dominują w dużej części rynku krypto

Clovr, firma zajmująca się badaniami kryptowalut, przeanalizowała rozkład bogactwa wśród 140 000 adresów na czterech głównych kryptowalutach. Naukowcy odkryli, że zaskakująco niewiele kont jest potrzebnych do większościowego posiadania wirtualnych monet oraz że niektóre waluty mają obecnie bardziej nierówny podział bogactwa niż w 2018 r.

Niektóre z najbogatszych adresów są własnością giełd, które przechowują środki wielu klientów. Aby uzyskać dokładniejsze wyniki poszczególnych wielorybów, w badaniu usunięto wszystkie adresy, o których wiadomo, że są własnością giełdy lub które prawdopodobnie są w jej posiadaniu.

Nieznaczna ilość wielorybów kontroluje większość litecoinów i Ethereum

Zbadano rozkład bogactwa czterech głównych kryptowalut – Bitcoina, Ethereum, Bitcoin Casha oraz Litecoina – i stwierdzono, że ten ostatni ma najbardziej scentralizowane bogactwo. Tylko 189 adresów posiada większość LTC. Z kolei 10 najbogatszych kont Litecoin posiada jedną dziesiątą całego LTC. Do 2019 r. BTC miał najniższą nierówność majątkową spośród czterech głównych kryptowalut, a BCH jest na drugim miejscu.

Fakt, że kilka wielorybów ma tyle samo bogactwa, ile tysiące małych narybków, dotyczy wszystkich rynków finansowych. To gorący temat wśród entuzjastów kryptowalut, ponieważ niższa płynność i większa zmienność oznaczają, że wieloryby mogą wytwarzać większe fale. Skoncentrowana własność bogactwa stwarza poważne punkty zagrożenia w systemie zaprojektowanym tak, aby był solidny dzięki decentralizacji. Im większy wieloryb, tym większy cel – hakerzy i oszuści polują na nich z dużymi harpunami – wyjaśniają naukowcy.

Badacze podkreślają, że te nierówności są często spowodowane sposobem, w jaki założyciel kontroluje dostępność tokenów, ale posiadanie takiego scentralizowanego bogactwa niesie ze sobą spore ryzyko. Początkowe oferty monet (ICO) wykorzystane do sfinansowania niektórych tokenów zostały zidentyfikowane jako oszustwa związane z popularnym „pump and dump”, zachęcając do inwestycji, które podnosiły wartość tokena, tylko dla założyciela, który następnie sprzedawał dużą liczbę tokenów osiągając ogromne zyski.

Im wyższa kapitalizacja rynkowa tokena, tym bardziej prawdopodobne, że rozkład bogactwa jest równomiernie rozłożony w porównaniu z innymi tokenami. Innymi słowy, tokeny, które wykazały największą koncentrację bogactwa w najmniejszej liczbie adresów, to wszystkie tokeny o stosunkowo małej kapitalizacji rynkowej – w rzeczywistości 100 milionów USD lub mniej.

Te mniejsze symboliczne projekty są dla niektórych lukratywnymi inwestycjami, ponieważ zwroty mogą być monumentalne, ale potencjalne korzyści odzwierciedlają ryzyko. Inwestorzy powinni przeprowadzić badania i rozważyć wiele czynników przed zakupem jakiejkolwiek kryptowaluty. Tylko upewnij się, że jedną z rzeczy, które bierzesz pod uwagę, jest to, jak duże są wieloryby w twoim morzu – albo nauczysz się pływać albo zostaniesz pochłonięty – ostrzegają naukowcy.

Zobacz również: Ethereum: wieloryb sprzedał przez ostatni okres ponad 250 tys. tokenów ETH

Kurs Bitcoina odbija od lokalnych dołków. BTCUSD znowu powyżej 7000 USD

Notowania najpopularniejszej kryptowaluty po wyrysowaniu nowego lokalnego dołka na poziomie 6425 USD odnotowały potężny wzrost wartości w środę, który ostatecznie wyniósł ponad 10%. To pozwoliło na przebicie oporu 7000 USD, jednak zarówno wczoraj jak i dziś do południa nie widać żadnych oznak kontynuacji. Jeśli jednak się takowe pojawią kurs powinien wzrosnąć do poziomu 8000 USD z celem na październikowy szczyt. Z drugiej strony jeśli sesja wzrostowa okaże się pojedynczym impulsem notowania powinny spadać, a najbliższe istotne wsparcie znajduje się na poziomie 6150 USD.

Kurs BTCUSD na interwale dziennym, źródło tradingviewcom
Kurs BTCUSD na interwale dziennym, źródło tradingviewcom

Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here