Naga MarketsWnętrze farmy bitcoinowej, źródło: www.youtube.com

Cena Bitcoina ostatnimi czasy nie rozpieszcza –  licząc od rekordowych szczytów w grudniu zeszłego roku (wówczas notowania króla kryptowalut sięgały niemal 20 tys. USD), spadła ona ponad 3-krotnie. Pomimo tego branża wydobywcza, skupiona głównie w ramach ogromnych farm, cały czas się rozwija i rozbudowuje swoje moce przerobowe.

Stare, dobre czasy

Czasy, gdy bitcoina wydobywało się przy pomocy procesora bądź karty graficznej na laptopie lub komputerze typu PC mamy już dawno za sobą. Obecnie jest to warta wiele miliardów dolarów branża, w którą zaangażowani są „górnicy” z aż 114 krajów z całego świata. Na podstawie danych opublikowanych na portalu Blockchain.info, całkowita zyskowność wydobycia w zeszłym roku wyniosła 4,1 mld USD. Zapraszamy w podróż po 4 mega farmach, które znajdują się w światowej czołówce.

GigaWatt

 • Rok uruchomienia: 2012
 • Lokalizacja: Stan Waszyngton, USA
 • Hash rate: 1.3 PH
Farma bitcoinowa GigaWatt, źródło: www.youtube.com

Wbrew obiegowym opiniom, największa na świecie farma bitcoinowa mieści się nie w Chinach, lecz w Stanach Zjednoczonych. Jej założyciel oraz właściciel, Dave Carlson, zaczynał swoją karierę od naprawy komputerów oraz pracy w sklepie elektronicznym. Wydobywać bitcoina zaczął przy użyciu zwyklej karty graficznej, zaś firmę  MegaBigPower – będącą prekursorem GigaWatt, założył w 2012 roku w piwnicy swojego domu. Obecnie „górniczy” gigant mieści się w dawnym kompleksie magazynowym, przy czym, tak jak przeważnie bywa w przypadku tego typu mega farm, jej dokładna lokalizacja pozostaje tajemnicą. Wiemy, że mieści się w stanie Waszyngton, gdzie może korzystać z dobrodziejstw jednych z najniższych w USA cen za elektryczność. Bieżące koszty operacyjne to około 1 mln USD miesięcznie, w tym wynagrodzenie dla 15 pracowników. Firma zaczęła produkować także sprzęt do kopania kryptowalut oparty na chipach renomowanej firmy Bitfury. W tym krótkim materiale wideo wnętrze farmy prezentuje sam jej właściciel.

Genesis Mining

 • Rok uruchomienia: 2014
 • Lokalizacja: Islandia
 • Hash rate: 1000 GH
Farma bitcoinowa Genesis Mining, źródło: www.youtube.com

Tym razem przenosimy się na Islandię, gdzie mieści się większość infrastruktury drugiego co do wielkości kompleksu farm bitcoinowych prowadzonego przez firmę Genesis Mining – znaną od kilku lat również z oferowanych kontraktów typu cloud mining na BTC i inne kryptowaluty.  Ze względu na dogodny klimat oraz korzystne ceny energii, firma przeniosła swoje moce produkcyjne z pierwotnych lokalizacji w Bośni i Chinach, właśnie na Islandię, a także do Kanady. Jakie są koszty elektryczności oraz gdzie dokładnie mieszą się kompleksy do wydobywania cyfrowego złota? Tego nie wiemy. Jest to celowo utrzymywane w tajemnicy. Jednakże Michael, jeden z rekomendowanych przez nas anglojęzycznych youtuberów, miał okazje być zaproszonym do odwiedzenia bitcoinowej farmy prowadzonej przez Genesis Mining. Podajemy link do jego materiału filmowego.

Zobacz również: Pięciu anglojęzycznych krypto youtuberów, których warto subskrybować

Farma bitcoinowa w Dalian

 • Rok uruchomienia: 2016
 • Lokalizacja: Dalian, prowincja Liaoning, Chiny
 • Liczba wydobywanych BTC/mies: 750
 • Hash rate: 360000 TH
Farma bitcoinowa w Chinach, źródło: www.youtube.com

Chiny są niekwestionowanym liderem pod względem łącznego wydobycia bitcoina, co przedstawia Globalna analizy porównawcza w zakresie kryptowalut (Global Cryptocurrency Benchmarking Study) autorstwa Dr Garrick Hileman i Micheli Rauchs z Uniwersytety Cambridge, biorąc za kryterium zużycie energii. To właśnie jedne z najniższych na świecie cen elektryczności przyczyniają się do tego, że Kraj Środka jest prawdziwym eldorado dla ogromnych kompleksów farm bitcoinowych. Tajemnicą poliszynela jest również to, że rząd Chin dodatkowo obniżył i tak bardzo niskie ceny elektryczności dla właścicieli farm – co stoi w sprzeczności z oficjalnym wymachiwaniem szabelką przez oficjeli komunistycznych w związku z BTC, kryptowalutami i ICO.

Elektrownia wodna w prowincji Syczuan, Chiny, źródło: www.commons.wikimedia.org

Tani prąd wytwarzają głownie potężne elektrownie wodne. To dlatego np. w prowincji Sychuan, w pobliżu potężnej zapory wodnej, działa również potężna farma bitcoinowa. Ponadto należy też pamiętać o tym, że w Chinach mieści się także większość fabryk produkujących urządzenia do kopania Bitcoina (głownie koparek ASIC) oraz kart graficznych. W Pekinie swoją siedzibę ma największy na świecie ich producent – firma Bitmain Technologies Ltd.  Do tego dochodzą rekordowo niskie koszty siły roboczej.

Zobacz również: Chiński Bitmain blisko 51% udziału w wydobyciu bitcoina

Farma bitcoinowa w Linthal

 • Rok uruchomienia: 2016
 • Lokalizacja: Linthal, Szwajcaria
 • Hash rate: nieznany
Wieś Linthal, w której zlokalizowana jest farma bitcoinowa, Szwajcaria, źródło: www.youtube.com

Największą bitcoinową farmę w Szwajcarii mieści niepozorna wioska Linthal we wschodniej części tego kraju. Właściciel farmy – Guido Rudolphi, pierwotnie wydobywał bitcoina w Zurichu. Okolice Linthal skusiły go niższymi cenami za elektryczność oraz gotowa infrastruktura, w postaci opuszczonych budynków po byłej fabryce. Dla Rudolphiego wydobywanie bitcoina bardziej niż kwestią finansową, jest sprawą polityczną oraz swego rodzaju fenomenem technologicznym.  Porównuje on etap, na którym znajduje się obecnie rynek kryptowalut, z rozwojem Internetu w latach 90-ych. Dla ciekawskich zamieszczamy link do materiału filmowego poświęconemu tej farmie.

Pozostałe lokalizacje

Nasze zestawienie byłoby mocno niekompletne, gdybyśmy nie wspomnieli o Rosji – bitcoinowi górnicy w tym kraju dysponują potężnym hash rate na poziomie 35 PH, zaś średnie miesięczne wydobycie wynosi ok. 600 BTC.

Rosnący poziom trudności wydobycia bitcoina sprawia, że z gry wypadają nawet mniejsze farmy, nie mówiąc już o pojedynczych pasjonatach miningu. Zatem przyszłość wydobycia tej kryptowaluty, czy tego chcemy czy nie, leży w rękach potentatów, których moc obliczeniową liczy się w PetaHashah.

Wydobycie bitcoina w różnych rejonach świata, źródło: University of Cambridge


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here