Naga MarketsKurs euro kurs dolara kurs funtaW poniedziałek, 12 lipca 2021 roku rozpoczęło się pięciodniowe przesłuchanie, po zakończeniu którego specjalistyczny sąd w Londynie zdecyduje, czy długo oczekiwany, warty wiele miliardów funtów pozew zbiorowy przeciwko niektórym z największych banków świata w związku z domniemanym manipulowaniem kursami walutowymi może być kontynuowany.

Duże banki staną przed sądem?

JPMorgan, Citigroup, Barclays, UBS i NatWest, wraz z japońskim MUFG Bank stoją w obliczu pierwszego pozwu zbiorowego w Wielkiej Brytanii w sprawie karteli nazwanych “Essex Express” i “Three Way Banana Split”.Warto w tym miejscu przypomnieć, że Komisja Europejska już w 2019 roku ukarała wszystkich kredytodawców (oprócz UBS, który ostrzegł organ o dwóch kartelach), grzywną w wysokości ponad 1 miliarda euro (1,2 miliarda dolarów).

Kolejną grzywnę w wysokości 90 milionów franków (98,49 mln dolarów)  nałożył na wskazane podmioty szwajcarski regulator.

Obecnie, Michael O’Higgins, były przewodniczący brytyjskiego organu nadzorczego The Pensions Regulator oraz Phillip Evans, były przewodniczący komisji śledczej w Competition Markets Authority, starają się poprowadzić sprawę pozwu zbiorowego w imieniu funduszy emerytalnych i zarządzających aktywami, którzy także stracili przed nadużycia kredytodawców.

– To działanie prawne zapewni, że wszystkie dotknięte podmioty – duże i małe, z siedzibą w Wielkiej Brytanii i za granicą – są w stanie uzyskać odszkodowanie, które im się należy – powiedział O’Higgins w oświadczeniu przed przesłuchaniem.

Sąd Apelacyjny ds. Konkurencji w Wielkiej Brytanii (Competition Appeal Tribunal; CAT) zdecyduje teraz, czy zezwolić na planowany pozew jako tzw. pozew zbiorowy, a jeśli tak, to który przedstawiciel jest odpowiedni do jego wniesienia.

Jeżeli sąd zgodzi się na wniesienie pozwu zbiorowego, sprawa z pewnością wyląduje na nagłówkach wielu branżowych tytułów. Około 43% z 8,3 bilionów dolarów dziennego obrotu na rynku walutowym jest bowiem przedmiotem handlu w Londynie. Skala nadużyć, a co za tym idzie i wysokość ewentualnych roszczeń są na tyle duże, że prawnicy od dawna przygotowywali się do tej sprawy.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania pgnig | kurs dollara | kurs biomed lublin | notowania s&p 500 | jsw analiza | comarch kurs | jsw akcje | kurs polskiego złotego |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułAż 7 spółek odnotowało roczny rekord notowań w poniedziałek. Akcje CD Projekt zyskały na zamknięciu ponad 7%!
Następny artykułKurs dolara największym wygranym sesji! USD i GBP najsilniejszymi walutami G8
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here