Naga MarketsJacek Brzeski
Jacek Brzeski (redaktor Polsat News) zaprasza na kolejny odcinek z serii Artyści Rynków

W drugiej części najnowszego odcinka Artystów Rynków CMC Markets, Jacek Brzeski zwraca uwagę na to, że rząd zamierza przenieść środki z OFE do IKE. Czy to oznacza nowy rozdział w polskim systemie emerytalnym? Co dokładnie ma się zmienić i jak te zmiany mają wpłynąć na polskie emerytury? O zmianach w systemie emerytalnym, inwestowaniu w PPK, IKE oraz IKZE, jako gość specjalny opowiadał Łukasz Bugaj, CFA oraz doradca inwestycyjny AXA.


OFE przestanie istnieć, a środki trafią na IKE. Co powinieneś wiedzieć?

Zdaniem eksperta AXA, ruch planowany przez rząd będzie zamknięciem bardzo ważnego rozdziału w historii polskiego systemu emerytalnego. Z jego horyzontu zniknie OFE, w efekcie czego Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE) będą przekształcane w Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI), a same OFE w specjalistyczne fundusze inwestycyjne opakowane w nowe Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Co jednak z osobami, które już wcześniej korzystały z tej formy oszczędzania w ramach trzeciego filaru?

„Wszystko wskazuje na to, że korzystający do tej pory z IKE, otrzymają kolejne, specjalne konto indywidualne powstałe z przekształcenia OFE, oczywiście jeżeli się na to zdecydują. Rząd domyślnie będzie kierował środki obywateli do IKE, oszczędzający może jednak zdecydować się na transfer środków do ZUSu. W takim przypadku nie będą one dziedziczone i nie będą prywatnymi środkami, natomiast w przypadku IKE mówimy o w pełni prywatnych środkach, jednak z opłatą przekształceniową na poziomie 15%” – komentuje Bugaj z AXA.

Jak tłumaczy rząd, i co jest z resztą prawdą, środki mające być przetransferowane do IKE nie były do tej pory opodatkowane i przy spełnieniu odpowiednich warunków przez oszczędzającego mogłyby całkowicie ominąć państwowe daniny. Między innymi dlatego nałożona została opłata przekształceniowa, która zapewni budżetowi bezpośredni zastrzyk gotówki w wysokości kilkunastu miliardów złotych.

Zobacz również: IKZE i IKE, czyli Polacy płacą dwa razy wyższe prowizje funduszom niż Europejczycy

IKE vs ZUS? Wybór jest kwestią indywidualną

Przesunięcie środków z OFE na IKE ma zapewnić obywatelom, że środki te będą w całości ich prywatnymi funduszami, które podlegają dziedziczeniu przez potomków i najbliższą rodzinę oraz (przynajmniej w teorii) nie będą mogły podlegać transferom budżetowym jak miało to miejsce w OFE.

Zdaniem eksperta AXA wybór pomiędzy IKE i ZUSem jest indywidualną kwestią każdego oszczędzającego. Różnica polega na tym, że środki trafiające na IKE będą opodatkowane, natomiast te pobierane przez ZUS podatek pominie. Według obecnego stanu prawnego danina zostanie jednak naliczona w momencie ich wypłaty, czyli w chwili przejścia na emeryturę.

„Wydaje się, że większość osób wybierze domyślną opcję, stawiając na prywatyzację. Co prawda w przypadku OFE również mówiło się, że środki były prywatne po czym okazało się zupełnie co innego, teraz jednak rzeczywiście mają stać się własnością tylko i wyłącznie oszczędzającego” – komentuje Bugaj.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here