Naga MarketsKsiążka "Wielki Szort" dostępna jest w ofercie księgarni maklerska.pl
Książka “Wielki Szort” dostępna jest w ofercie księgarni maklerska.pl

Michael Lewis – amerykański pisarz, który już od ponad 20 lat odkrywa największe tajemnice amerykańskiego i światowego rynku finansowego. Jego pierwszym dziełem był “Poker kłamców”, gdzie bez skrupułów opisuje kulturę Wall Street, z którą zapoznał się rozpoczynając swoją karierę zawodową w banku inwestycyjnym Salomon Brothers. Od tego momentu napisał 14 innych książek większość z nich była bestsellerami. Przed ekranizacją “The Big Short: Inside the Doomsday Machine”(2010), która do polskich kin trafiła w styczniu 2016 roku (nasza recenzja) i ostatecznie została nagrodzona Oscarem za najlepszy scenariusz duży rozgłos uzyskała też książka poświecona statystyce w baseballu “Moneyball: The Art of Winning an Unfair Game” (2003) na podstawie, której również nakręcono film (2012), który uzyskał aż 6 nominacji do Oscara jednak nie zdobył żadnej statuetki. Ostatnim jego dziełem jest książka “Flash Boys: A Wall Street Revolt”, w której rozprawia się z tradingiem HFT – handel wysokich częstotliwości jest to technika inwestowania polegająca na zawieraniu wielu transakcji giełdowych w jak najkrótszym czasie, z wykorzystaniem specjalnie zaprogramowanych komputerów, które na podstawie algorytmów decyzyjnych automatycznie dokonują transakcji.

Wracając jednak do wspomnianego “Wielkiego Szorta” polskie tłumaczenie tytułu książki według mnie jest trochę kontrowersyjne, bo cechą wspólną szortów z obstawieniem spadków na rynku obligacji hipotecznych (pozycja short) jest to że obie rzeczy są zazwyczaj krótkie.

Te artykuły również Cię zainteresują
W moim przypadku najpierw miałem przyjemność obejrzeć film a dopiero po kilku miesiącach trafiła w moje ręce książka. Film tak jak większości przypadków ekranizacji okazał się być dość krótkim i wyrywkowym streszczeniem książki. Jedyną bardzo znaczącą różnicą są inne personalia większości postaci. Dla przykładu:

– Steve Eisman zarządzający FrontPoint Partners w filmie ukrywa się pod postacią Marka Baum

– Greg Lippmann bardzo utalentowany sprzedawca obligacji z Deutsche Banku w filmie jest przedstawiony jako Jared Vennett

W pozostałych przypadkach zmienione są jedynie nazwiska imiona pozostawiono bez zmian. Dodatkowo przy garażowy fundusz Cornwall Capital stworzony przez dwóch przyjaciół Charliego i Jamiego w filmie przemianowany został na Brownfield Capital.

Na początku książki zostaje opisana szczegółowo historia jak doktor neurolog Michael Burry, ma zespół Aspergera i sztuczne oko został menadżerem kalifornijskiego funduszu hedgingowego Scion Capital. Micheal zainteresował się inwestycjami ponieważ chciał poznać szczegóły powstania i rozwoju bańki internetowej. Swoje spostrzeżenia i analizy różnych spółek zaczął publikować online i po pewnym czasie uzyskał grono czytelników wśród których byli również ludzie z Wall Street. Po pewnym czasie Micheal porzucił medycyna i zdecydował się założyć fundusz hedgingowy, początkowo miał problemy ze znalezieniem kapitału, jednak gdy wieści o tym że dr neurologi, który publikował bardzo trafne analizy spółek giełdowych zdecydował się wkroczyć w świat finansów znalazło się nawet kilku branżowych inwestorów, którzy byli skłonni w jego zainwestować. To co odróżniało fundusz Scion Capital od konkurencji to był brak opłat za zarządzanie w przypadku kiedy fundusz zakończy rok na minusie, jednak nie przeszkadzało to Micheal’owi w osiąganiu kilkunastu czy kilkudziesięciu % rocznych stop zwrotu w swoich pierwszych latach istnienia.


Księgarnia Maklerska przygotowała specjalną ofertę dla wszystkich użytkowników portalu Comparic.pl. Poniżej zamieszczamy kod uprawniający do zakupów w sklepie, który obniży wartość każdego zamówienia o kwotę 20 zł.

Kod: maklerska_wiosna

Kod należy wpisać podczas składania zamówienia w rubryce “Jeśli posiadasz kartę upominkową lub kartę promocyjną wprowadź kod z karty poniżej”. Rubryka pokazuje się dopiero po wybraniu sposobu dostawy. Promocja obowiązuje do 15 maja 2016 roku.


Micheal Burry był jednym z pierwszych osób które widziały możliwość tworzenia się bańki na rynku obligacji hipotecznych. Już w 2005 roku zaczął kontaktować się z większością głównych banków inwestycyjnych z prośbą możliwość inwestowania na spadek cen tych obligacji. Jednak początkowo nie było odpowiednich instrumentów finansowych, które pozwalałby zarabiać w takich sytuacjach. Jednak po kilku miesiącach udało mi się namówić Goldman Sachs na sprzedaż CDS (instrument pochodny stanowiący zabezpieczenie w przypadku niewywiązania się ze spłaty zadłużenia) opartych o wybrane przez niego obligacje hipoteczne.

Wraz ze wzrostem zainteresowania klientów możliwością zarobienia na upadku rynku subprime Goldman Sachs stworzy specjalnie do tego celu dość skomplikowany i nieprzejrzysty instrument finansowy nazwany syntetyczny CDO, zabezpieczony na obligacjach hipotecznych subprime.

“Podobnie jak swap kredytowy, CDO wynaleziono w celu rozproszenia ryzyka niewypłacalności obligacji spółek i obligacji skarbu państwa, a teraz przystosowano do ukrywania ryzyka hipotek subprime, Rządziła nim ta sama logika co pierwotnymi obligacjami hipotecznymi. W obligacji hipotecznej zbierano razem tysiące kredytów i opierając się na założeniu, że bardzo mało prawdopodobne jest, żeby wszystkie naraz stały się niewypłacalne, budowano wieżę, w której zarówno ryzyko, jak i zwrot zmniejszały się z każdym piętrem. W CDO zbierano sto różnych obligacji hipotecznych – zwykle najbardziej ryzykowne, najniższe piątra oryginalnych obligacji – i wznoszono z nich całkowicie nową wieżę. Niewinny obserwator może słusznie zapytać, jaki sens ma używanie pięter jednej wieży do budowania drugiej? Krótka odpowiedź brzmi: bo te piętra znajdowały się za blisko ziemi. Były podatne na zalanie, w pierwszej kolejności absorbowały straty, a co za tym idzie dostawały niski ranking: BBB. Obligacje BBB było trudniej sprzedać niż AAA, te z bezpiecznych, górnych pięter wieży.”

W pozostałej części książki opisane jest jak Steve Eisman rozbiera na części pierwsze rynek obligacji subprime i demaskuje ich nieudolność (np. spora część toksycznych obligacji w pierwszych dwóch latach miała oprocentowanie stałe, które potem zmieniało się na zmienne zazwyczaj sporo wyższe, wiec z założenia obligacje te miały być refinansowane po dwóch latach, bądź ludzie przestaliby je spłacać). Jak chłopaki z garażowego funduszu hedgingowego wywalczą część tego tortu? Kto stał po drugiej stronie transakcji? Czy jaką rolę w tym wszystkim odegrały agencje ratingowe.

Jeżeli obejrzałeś już film i uważasz że był on ciekawy to książka zawiera dużo więcej szczegółowo opisanych sytuacji jak ten kryzys wyglądał ze strony inwestora, który wierzył że odkrył zbliżającą się apokalipsę obligacji subprime.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here