Naga MarketsdawidOkres wakacyjny nie tylko kojarzy mi się z piękną pogodą, plażami i wypoczynkiem ale głównie z książkami, na których przeczytanie mamy trochę więcej czasu. Książką na którą szczególnie chciałem zwrócić uwagę jest praca Davida Stockmana “Wielka Deformacja, czyli jak skorumpowano amerykański kapitalizm” Fijorr Publishing 2014. Książka trafiła na listę bestellerów NYT, a Michael Levin z Huff Post Books nazwał ją ” najważniejszą książką na temat gospodarki amerykańskiej i światowej opublikowaną w okresie ostatnich 50 lat”.

Po pierwsze kto to jest David Stockman. W wieku 35 lat został szefem Office of Management and Budget (OMT) za prezydentury R0nalda Reagana. Funkcję tę objął po 4 latach zasiadanie w Kongresie jako reprezentant stanu Michigan. Następnie był partnerem w banku inwestycyjnym Salomon Brothers oraz funduszu Blackstone Group i po paru latach założył własny fundusz inwestycyjny Heartland Investment Partners. Czyli na pewno jest to osoba, która  zna od podszewki działanie mechanizmów rządzących polityką gospodarczą USA.

“Wielka Deformacja” to ponad 700-stronicowa  książka dzieląca się na pięć części. Pierwsza z nich “Panika Blackberry 2008 roku” to opis Kryzysu Lehmana, stawiający tezę, że pomoc państwa i FED była niepotrzebna i bardzo rozrzutna, stanowiąc głownie próbę ratowania “kolesiów z Wall Street”. Część druga “Powrót do epoki Reagana” i trzecia “Legendy New Dealu i zmierzch zdrowego pieniądza”, to fresk historyczny, przedstawiający historie polityczno-gospodarczą USA od Wielkiej Depresji do prezydentury Reagana, ze szczególnym uwzględnieniem epizodu zerwania w 1971 roku przez prezydenta Nixona związku dolara ze złotem. Część czwarta “Era finansowych baniek” to analiza polityki FED oraz jest skutków ekonomicznych. Część piąta “Zachód słońca w Ameryce: koniec wolnego rynku i demokracji” sam mówi za siebie. W ostatnim rozdziale tej części “Alternatywa: droga, która mogliśmy pójść” Stockman formułuje 13 postulatów dotyczących fundamentalnych reform instytucjonalnych państwa, które, gdyby je wprowadzono, pozwoliłyby jeszcze na uratowanie Ameryki. Wśród tych postulatów znajdują się między innymi powrót do standardu złota, zniesienie podatku dochodowego i zastąpienie go podatkiem od konsumpcji i przywrócenie zasady równowagi budżetowej.

Chociaż analiza Stockmana dotyczy Stanów Zjednoczonych, jego diagnoza sytuacji jest słuszna także w odniesieniu do krajów Europy Zachodniej i Japonii. Większość państw ugina się pod ciężarem suwerennego długu, zakumulowanego przez lata deficytów budżetowych, a sektor prywatny także dźwiga garb ogromnej skali kredytów. Według autora “Wielkiej Deformacji” wszyscy jedziemy do Grecji, chociaż peleton kolarzy jest dosyć rozciągnięty.

Na podstawie artykułu Jerzego Strzeleckiego “Kryzys Lehmana…..” z sierpniowego wydaniu miesięcznika “WNET”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here