Wielka Brytania i Unia Europejska pozostają daleko od siebie w negocjacjach w sprawie nowych stosunków handlowych, a analitycy w wielu bankach i funduszach twierdzą, że ryzyko Brexitu bez umowy pod koniec roku zdecydowanie wzrasta. Para GBP/USD spada trzecią sesję z rzędu oscylując we wtorek przy poziomie 1,23.
- Analitycy Berenberga dają 65% szans na hard Brexit
- Commerzbank wskazuje na 20% szans na przedłużenie okresu negocjacji
- Obie strony mają zaledwie pięć miesięcy na znalezienie wspólnego konsensusu
Umowa o wolnym handlu między UE, a UK to jak hard Brexit
W tym tygodniu w Brukseli odbywają się rozmowy między obiema stronami, ale odmowa Wielkiej Brytanii przedłużenia terminu do końca 2020 r. zwiększyła presję, aby do tego czasu osiągnąć porozumienie lub wyjść z UE bez jakichkolwiek uzgodnień handlowych.
Te artykuły również Cię zainteresują
– Uważamy, że Brexit ma 50 procent szans na brak umowy handlowej. Nadal istnieją duże przeszkody i nikt tak naprawdę nikt nie mówi o Irlandii Północnej – powiedziała Sarah Hewin, główny ekonomista Europy w Standard Chartered.

Ocena banków i funduszy na dzień 29 czerwca 2020 r. Źródło: Różne banki
Z kolei analitycy Berenberga dają 65% szans, że umowa nie zostanie osiągnięta na czas, ale spodziewają się przejścia na zasady Światowej Organizacji Handlu (WTO) małymi krokami.
Tymczasem eksperci z Commerzbank wskazują na 20% szansę na przedłużenie okresu przejściowego poza koniec tego roku, pomimo twardego stanowiska brytyjskiego rządu. Jednak przyznając jedynie 10% szans na wyjście Wielkiej Brytanii bez porozumienia, uważają, że każda umowa będzie „słaba z bardzo ograniczonym zasięgiem działania”.
Analitycy JPMorgan również przewidują, że umowa zostanie osiągnięta, ale dopiero po aktualnym terminie.
Jednocześnie ekonomista ING James Smith dostrzega 40% prawdopodobieństwa wystąpienia hard Brexitu – jest to dwukrotnie razy więcej niż zaledwie rok temu – oraz widzi niewielką różnicę między zawarciem umowy o wolnym handlu, a wyjściem bez niej.
– W obu przypadkach Wielka Brytania opuszcza jednolity rynek UE, co będzie stanowić większość nowych kosztów dla przedsiębiorstw – dodał Smith.
Kit Juckes, strateg ds. walutowych w Societe Generale, przypisuje 16,7% prawdopodobieństwa dla braku umowy, ale w jego ocenie Wielka Brytania dąży do zawarcia umowy bez porozumienia, co dodatkowo obciąży brytyjską gospodarkę.
Funt szterling (GBP) traci czwarty tydzień z rzędu
Notowania popularnego „kabla” tj. pary GBP/USD po wyrysowaniu lokalnego szczytu na poziomie 1,2816 systematycznie spadają. We wtorek kurs znajduje się w okolicach 1,23 z najbliższym wsparciem na poziomie 1,2080. Przebicie tego poziomu, a w konsekwencji okrągłego wsparcia 1,20 otworzy drogę do tegorocznego minimum 1,14. Z drugiej strony dopiero ponowny wzrost powyżej 1,25 wyhamuje presję sprzedających.

Autor poleca również:
- Funt ponownie boi się Brexitu, dolar czeka na dane z amerykańskiego rynku pracy
- Kurs funta (GBP/USD) testuje intra-seryjne minima
- Brexit: Coraz bliżej końca okresu przejściowego. Kluczowe 8 tygodni rozmów UE i UK