Naga MarketsKryzys gospodarczy spowodowany wybuchem pandemii koronawirusa zmusił decydentów politycznych do natychmiastowego podjęcia radykalnych działań. Wiele głównych banków centralnych na świecie postanowiło obniżyć stopy procentowe do skrajnie niskich poziomów. Mimo, że do tej pory większość z nich powstrzymywała się od obniżania ich poniżej zera, to ekonomiści są podzieleni co do możliwości takich działań w przyszłości.

  • Brytyjska gospodarka kurczy się najszybciej w historii!
  • BoE zwiększy skup aktywów – uważają ekonomiści
  • Nie można wykluczyć wprowadzenia ujemnych stóp proc. w UK

Brytyjska gospodarka zmaga się z największym kryzysem od 1709 r.

Opublikowane w miniony piątek dane wskazują, że gospodarka Zjednoczonego Królestwa skurczyła się w kwietniu br. w stosunku do marca br. aż o 20,4 proc., co w ujęciu rocznym (w stosunku do kwietnia 2019 r.) przełożyło się na spadek aż o 24,5 proc. co jest najgorszym rezultatem w historii.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że obecny odczyt niemal idealnie wypełnia projekcję Banku Anglii (BoE), który już z początkiem maja wskazywał, że w samym tylko drugim kwartale bieżącego roku brytyjska gospodarka może skurczyć się nawet o 25 proc. Zdaniem instytucji w całym 2020 roku produkcja może zmniejszyć się o 14 proc. co byłoby największym spadkiem od czasu tzw. Wielkiej Zimy z 1709 roku, kiedy to Europa dosłownie zamarzła. 

Okazuje się więc, że obecny kryzys jest o wiele poważniejszy niż pamiętny kryzys finansowy z lat 2008-2009. Fakt ten sprawia, że choć obecnie prezes BoE Andrew Bailey daleki jest od obniżki stóp proc. poniżej zera, to nie wyklucza on takich działań. Wskazuje jednak, że dostępne są również inne opcje polityczne, które może realizować w pierwszej kolejności.

Ekonomiści z Morgan Stanley i Barclays wskazują jednak, że jeżeli tylko inne działania zawiodą, BoE może zostać zmuszone do wprowadzenia ujemnych stóp procentowych.

– Można zrozumieć pokusę patrzenia na inne narzędzia, takie jak ujemne stopy procentowe. Stopa procentowa banku na obecnym poziomie staje się coraz mniej stymulująca w miarę upływu czasu – wskazuje James Smith, ekonomista ING.

W piątkowym wywiadzie telewizyjnym Bailey powiedziała, że urzędnicy są gotowi do podjęcia dalszych działań. W pierwszej kolejności będą one dotyczyć jednak prawdopodobnie zwiększenia skupu aktywów, co BoE może zapowiedzieć już w tym tygodniu.

analitycy Goldman Sachs są sceptyczni co do możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych w trakcie najbliższego posiedzenia Banku Anglii. Uważają oni, że instytucja w pierwszej kolejności zwiększy skup obligacji.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Kurs funta przerywa najdłuższą serię wzrostów w historii

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że kurs funta zyskiwał w relacji do dolara amerykańskiego nieprzerwanie przez dziesięć sesji, co było najdłuższą wzrostową serią w historii notowań tej pary walutowej (a przynajmniej od grudnia 1979 roku).

Warto zwrócić uwagę, że w skutek tej aprecjacji kurs funta znalazł się na najwyższym poziomie od pierwszej połowy marca br. W okolicy testowanego wówczas oporu już w czwartek pojawiła się jednak niezwykle silna reakcja podażowa, która zakończyła najdłuższą wzrostową serie w historii. Od tego czasu obserwujemy spadki i póki co niewiele wskazuje, by tendencja ta miała ulec zmianie.

GBPUSD Daily

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułJustin Bennett Price Action: Tygodniowe spojrzenie na rynki 15-19 czerwca 2020
Następny artykułKurs ropy i DAX notują wzrost, wartość indeksu USD się kurczy – sentyment CMC Markets
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here