Naga MarketsMimo, że do końca okresu przejściowego pozostało już niespełna pół roku, to negocjacje z Unią Europejską nie są jedynym zmartwieniem Brytyjczyków. Rząd Borisa Johnsona musi bowiem utrzymać w mocy także wiele innych umów handlowych, którymi obecnie cieszy się Wielka Brytania w związku z jej członkostwem w UE. W sumie jest ich około 70 i obejmują one około 15% brytyjskiego handlu.

  • Wielka Brytania negocjuje umowy handlowe
  • PKB UK skurczy się z powodu Brexitu nawet o 5 proc.
  • Nawet umowa ze Stanami nie zrekompensuje strat z powodu Brexitu

Umowa handlowa z UE to nie jedyne zmartwienie Johnsona

Chociaż Wielka Brytania poczyniła znaczne postępy, tak zwane “umowy o ciągłości” z niektórymi najważniejszymi krajami, w tym Kanadą, Japonią i Turcją, nie zostały jeszcze zawarte. Ponadto, jeśli Wielka Brytania opuści UE bez porozumienia, handel z państwami członkowskimi będzie prowadzić na warunkach określonych przez Światową Organizację Handlu. Priorytetem są również nowe umowy ze Stanami Zjednoczonymi, Australią i Nową Zelandią

Warto w tym miejscu przypomnieć, że jednym z głównych argumentów przemawiających za Brexitem było to, że Wielka Brytania będzie mogła swobodnie dążyć do zawierania lepszych umów bez udziału Europy. Z ekonomicznego punktu widzenia żadna z nich nie wystarczy jednak, aby zrekompensować członkostwo Wielkiej Brytanii w jednolitym rynku.

– Jeśli chodzi o Australię, Nową Zelandię i Stany Zjednoczone, zyski będą w sumie bardzo niewielkie i nie wystarczą, aby zrekompensować straty, które wynikną z dodatkowych tarć handlowych z UE – powiedziała Julia Magntorn Garrett, współpracowniczka obserwatorium polityki handlowej w Wielkiej Brytanii na Uniwersytecie w Sussex dodając, że jeśli chodzi o umowy o ciągłości, to nie chodzi o zyski dla PKB, bo już zyskaliśmy na tych umowach – chodzi o złagodzenie wszelkich strat.

Stany Zjednoczone są największym partnerem handlowym Wielkiej Brytanii. Handel między nimi wart był w 2019 roku aż 270 miliardów dolarów. W marcu br. rząd brytyjski oszacował natomiast, że kompleksowa umowa o wolnym handlu z USA przyniosłaby Zjednoczonemu Królestwu jedynie symboliczne korzyści gospodarze, przekładające się na wzrost PKB w ciagu 15 lat o skromne 0,16 proc. i wzrost realnych płac o 0,2 proc.

Z analizy rządowej wynika natomiast, że opuszczenie UE doprowadzi w dłuższej perspektywie czasowej do spadku PKB aż o około 5 proc., i to nawet przy istnieniu umowy o wolnym handlu z UE.

Na uwagę zasługuje również fakt, iż podczas gdy Unia Europejska czy Stanu Zjednoczone zwykle negocjują jednocześnie do maksymalnie dwóch lub trzech umów handlowych, Wielka Brytania dąży do wynegocjowania ponad 10 takich umów.

– Nawet gdybyś był niewiarygodnie doświadczonym negocjatorem, byłoby to naprawdę trudne zadanie – powiedział James Kane, współpracownik pracujący nad polityką handlową w Institute for Government, think tanku w Londynie.

Kurs funta zastygł w miejscu

Spoglądając na notowania pary walutowej GBP/USD zauważymy, że kurs funta utrzymuje się od czterech dni na względnie stabilnym poziomie. Jeżeli jednak tendencja ta okaże się jedynie swego rodzaju formą korekty po ubiegłotygodniowych wzrostach, niewykluczone, że kurs funta wróci do wzrostów i dotrze do 1,2750 USD.

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy certyfikat

GBPUSD Daily

Autor poleca również:


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPoranek z rynkami – waluty, Bitcoin, surowce, DAX oraz metale 07.07.2020 [WIDEO]
Następny artykułJSW kończy korektę? Kolejny cel w rejonie 24 zł
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here