Naga MarketsCzterotygodniowa blokada w całej Anglii rozpoczęła się czwartek, a wraz z nią nowe zasady dotyczące niemal każdego aspektu życia, od spotkań z przyjaciółmi po chodzenie do sklepów. Szkocja przeszła na pięciopoziomowy system ograniczeń, podczas gdy Walia i Irlandia Północna są w trakcie tymczasowych blokad. Jednocześnie eksperci z ANZ ostrzegają przed nietrwałością ostatniego odbicia funta, który pozostaje pod presją Brexitu i pogarszającej się sytuacji fiskalnej. Para GBP/USD nieznacznie wzrasta w czwartek i oscyluje powyżej 1,30.

  • Wielka Brytania i UE prowadzą intensywne negocjacje. Długa droga do osiągnięcia konsensusu
  • Kontrole graniczne i biurokracja spowalniają przepływ towarów i zwiększają ich koszty
  • Dług sektora publicznego Wielkiej Brytanii wynosi obecnie 103,5% PKB w porównaniu z 80,8% na koniec 2019 r.
  • BoE wprowadzi ujemne stopy procentowe w przyszłym roku, co będzie ciążyć na GBP

GBP/USD: Odbicie funta zagrożone przez sytuację fiskalną – ANZ

Brexit Wielka Brytania i UKRozmowy handlowe w sprawie Brexitu będą kontynuowane do połowy listopada w związku z doniesieniami o postępach w negocjacjach. Jednak eksperci ostrzegają, że jeszcze długa droga do osiągnięcia konsensusu między stronami. W międzyczasie kurczący się sektor prywatny w Wielkiej Brytanii i ujemne stopy procentowe będą ciążyć na funcie szterlingu, podkreślają ekonomiści z ANZ Banku.

Wielka Brytania i UE prowadzą intensywne negocjacje, aby przełamać impas w rozmowach handlowych. Istnieje nadzieja na postęp w zakresie uzgodnień dotyczących równych warunków działania i pomocy państwa, przy czym obie strony będą pracować nad mechanizmem rozwiązywania sporów. Rybołówstwo pozostaje barierą niezgody. Ekonomicznie jest mało istotny, choć to bardzo emocjonujący temat – napisano w raporcie.

W ocenie analityków niedawny optymizm nie zmienia faktu, że rozmowy wymagają jeszcze znacznych postępów, a ich wynik jest nadal niepewny. Niezależnie od tego, czy dojdzie do porozumienia w sprawie taryf i bez kontyngentowego dostępu do rynków zbytu, tarcia handlowe będą rosnąć. Kontrole graniczne i biurokracja spowalniają przepływ towarów i zwiększają ich koszty. Dodatkowo bariery pozataryfowe stanowią poważne ryzyko w przypadku braku kompleksowej umowy.

W Wielkiej Brytanii szok gospodarczy związany z lockdownem ogranicza wcześniejsze plany wydatków rządu. Dług sektora publicznego wynosi obecnie 103,5% PKB w porównaniu z 80,8% na koniec 2019 r. Rząd odwołał trzyletni przegląd wydatków. Istnieje ryzyko, że mniejszy sektor prywatny ograniczy wzrost, co zwiększy jeszcze bardziej zadłużenie. Presja dezinflacyjna jest silna i spodziewamy się, że BoE przejdzie do ujemnych stóp procentowych w przyszłym roku, co będzie ciążyć na GBP – podsumowano.

Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here