Naga MarketsWielka Brytania w katastrofalnej sytuacji. PKB skurczyło się w II kw. o niemal 20%Wielka Brytania doznała największego kwartalnego spadku produktu krajowego brutto w historii zbierania danych przez państwowy urząd statystyczny. Brytyjskie PKB w II kw. 2020 r. skurczyło się o niemal 20%, a za takim załamaniem stoją przede wszystkim liczne restrykcje związane z pandemią, które odcisnęły swoje piętno na gospodarce.

  • Wielka Brytania jest państwem, które na ten moment najmocniej odczuły skutki epidemii spośród europejskich krajów. Łączna liczba zgonów przekroczyła w UK 42 tys.
  • Brytyjska gospodarka w tym roku ucierpiała najbardziej spośród państw G7
  • Szef Bank of England, Andrew Bailey, że bezrobocie może wzrosnąć w UK nawet do 7,5% pod koniec tego roku

Gospodarka UK w trudnym położeniu

Wielka Brytania zanotowała spadek PKB o aż 19,8% w II kw. 2020 r. Rzecz jasna, to rekord, ale i tak mogło być gorzej. Prognozy mówiły bowiem o jeszcze większym załamaniu produkcji w UK niż ostatecznie wykazały oficjalne dane.

To najgorszy odczyt od 1955 roku, czyli od samego początku prowadzenia statystyk przez Office of National Statistics (ONS). Szacunkowe dane dla poprzednich lat wykazują, że Wielka Brytania może być w największym gospodarczym kryzysie od lat 20. XX wieku.

Wielka Brytania w katastrofalnej sytuacji. PKB skurczyło się w II kw. o niemal 20%
Kwartalna stopa wzrostu PKB Wielkiej Brytanii na przestrzeni lat. Źródło: tradingview.com

Dane te są kontynuacją spadku PKB z I kw. 2020 r., czyli dla okresu od początku stycznia do końca marca. Wtedy, stopa wzrostu gospodarczego osiągnęła wartość -2,5% z uwagi, że marzec był miesiącem pierwszych ogólnokrajowych ograniczeń w związku z lockdownem.

Sytuacja w przemyśle zdaje się poprawiać w Wielkiej Brytanii w ostatnich miesiącach, jednak gospodarcza odbudowa w krótkim terminie stoi pod dużym znakiem zapytania z uwagi na zaostrzenie się pandemii na Wyspach w ostatnich tygodniach. Co więcej, od października zredukowana zostanie rządowa pomoc dla pracowników tymczasowo zwolnionych lub wysłanych na przymusowe urlopy w okresie pandemii.

– Ponowne restrykcje w związku z COVID-19 będą prawdopodobnie oznaczać stagnację PKB w IV kw. 2020 r., co przełoży się na spadek gospodarczej aktywności o 5,5% względem poziomów sprzed kryzysu. – stwierdziła Ruth Gregory z firmy konsultingowej Capital Economics.

– Zagrożeniem jest teraz powrót środków zapobiegawczych rozwojowi pandemii, co spowoduje odwrócenie trendu odbudowy gospodarczej. – dodała.

Zobacz również: Wielka Brytania: ministerstwo Zdrowia rozważa ponowne wprowadzenie lockdownu

Plus500

Kurs funta (GBP/USD) poniżej kluczowego oporu

Kurs funta względem amerykańskiego dolara w gruncie rzeczy nie zareagował na dane o kondycji brytyjskiej gospodarki w II kw. 2020 r. Prognozy analityków dotyczące tych statystyk były dostępne już od dłuższego czasu, a o złej sytuacji gospodarczej informowały także inne wskaźniki.

Wielka Brytania w katastrofalnej sytuacji. PKB skurczyło się w II kw. o niemal 20%
Wykres kursu funta względem dolara. Źródło: tradingview.com

Kurs GBP/USD we środę przed 13:00 oscyluje wokół ceny otwarcia na 1,28549 dol., choć rano kurs testował także wsparcie na 1,28000 dol.

Poniedziałkowa oraz wtorkowa sesja przyniosły niepowodzenie w walce z oporem na 1,29000 dol., który jest zatrzymał kilkudniową zwyżkę kursu rozpoczętą z zakresu 1,26800-1,26900 dol.

Oscylator MACD szykuje się do zarysowania sygnału kupna w obszarze wyprzedania, co sugeruje dalszą obserwację zachowania wskaźnika z perspektywą potencjalnych wzrostów kursu funta.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here