Naga MarketsKurs funta spadnie do 1,19 USD. Ujemne stopy w UK są ostatecznościąWedług analityków brytyjskiej firmy holdingowej Barclays, obniżenie stóp procentowych poniżej zera jest ostatnią opcją, którą obecnie wybraliby decydenci Banku Anglii. BoE wraz z Brexitem i rządem Wielkiej Brytanii silnie obciążają funta szterlinga, uważają eksperci z Rabobanku. Taki stan rzeczy powinien doprowadzić do spadku pary walutowej GBPUSD poniżej poziomu 1,20.

  • BoE „wpompuje” kolejne 100 mld GBP?
  • Funt pod presją pandemii i Brexitu
  • Kurs GBPUSD z celem na 1,19

Ujemne stopy procentowe nie będą lekiem na całe zło

Siedziba Banku AngliiOdnowione i zwiększone zakupy aktywów, potencjalnie przechylające się w kierunku bardziej ryzykownych aktywów, będą prawdopodobnie pierwszym wyborem Banku Anglii w walce z recesją, napisali ekonomiści Barclays w raporcie opublikowanym we wtorek. W czerwcu oczekują kolejnych 100 miliardów funtów (120 miliardów dolarów) luzowania ilościowego.

Dodatkowo, BoE może obniżyć stopę finansowania terminowego do poziomu poniżej zera w odniesieniu do pożyczek bankowych i złagodzić zasady rachunkowości lub kapitału, aby obniżyć koszty udzielania pożyczek i zwiększyć podaż kredytów. Kontrola krzywej dochodowości, z wyraźnymi wskazówkami dotyczącymi utrzymania stóp na niezmienionym poziomie lub niższym w przewidywalnej przyszłości, byłaby ostateczną opcją przed przejściem na stopy ujemne.

W obecnej fazie kryzysu ujemne stopy nie są dobrą odpowiedzią. BoE ma rację, skupiając się na polityce łagodzenia ilościowego i funkcjonowaniu rynku finansowego, de facto umożliwiając rządowi wdrożenie reakcji politycznej na pandemię bez stawiania czoła nagłym lub niekorzystnym warunkom finansowania na rynkach finansowych – napisali ekonomiści.

Rosną spekulacje na temat tego, czy stopy poniżej zera są właściwą reakcją na spowolnienie gospodarcze w Wielkiej Brytanii. Bank centralny obniżył już stopy procentowe do 0,1% i wznowił skup obligacji w celu walki z kryzysem, który według jego opinii może doprowadzić kraj do najgorszego spowolnienia od trzech wieków.

Analitycy Barclays uważają, iż jak dotąd komentarze polityków sugerują, że choć negatywne podejście jest potencjalną opcją, nie widzą oni jeszcze potrzeby cięcia i uważają to za decyzję, która wymagałaby szerszego rozważenia.

Kurs GBPUSD: BoE, Brexit i rząd wywierają presję na funta

Stratedzy z Rabobanku postrzegają impulsy wzrostowe jako możliwości sprzedaży i dostrzegają ryzyko spadku pary GBPUSD do poziomu 1,19.

Biorąc pod uwagę skalę kryzysu gospodarczego, w który wkracza Wielka Brytania, rozsądnym rozwiązaniem może być zachowanie przez inwestorów otwartości na zmiany polityki pieniężnej w nadchodzącym roku w UK i poza nią. Fakt, że rynek pieniężny nadal wycenia obniżkę stóp do poziomów ujemnych sugeruje, że właśnie to planują – napisano w raporcie.

Ryzyko Brexitu i krytyka rządu w sprawie radzenia sobie z kryzysem Covid-19 sugerują możliwość dalszej presji na funta. W związku z tym prognozujemy spadek pary GBPUSD do poziomu 1,19 – podsumowano.

Szukasz informacji o rekomendacjach banków na Forex? Sprawdź nasz cotygodniowy raport o dużych bankach. Pobierz raport!
77,4% detalicznych kont CFD traci pieniądze.
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingviewcom
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingviewcom

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here