Naga MarketsW tym tygodniu funt szterling nie radzi sobie zbyt dobrze, a kurs pary EUR/GBP osiągał wczoraj poziom 0,9085 z około 0,8950 na początku tygodnia. Pozytywna reakcja funta na zawarcie umowy handlowej Brexit dowiodła, że optymizm był ograniczony i krótkotrwały. EUR/GBP pozostaje mniej więcej na poziomie średniej od połowy ubiegłego roku nieco powyżej 0,9000.

  • Funt jest około 7% słabszy w stosunku do euro niż rok temu
  • Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił trzecią blokadę narodową w Anglii, która potrwa do marca
  • BoE przesunie stopy do ujemnego poziomu w lutym z 0,10% do -0,15%
  • EUR/GBP może poszybować w kierunku poziomu 0,95

Kurs funta: Bank Anglii zmierza w kierunku ujemnych stóp

Jednocześnie funt jest około 7% słabszy w stosunku do euro od czasu wstrząsu COVID na początku zeszłego roku. Dodatkowo gospodarka Wielkiej Brytanii została bardziej dotknięta lockdownem niż inne główne kraje europejskie gospodarki.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił trzecią blokadę narodową w Anglii, która potrwa do marca. Istnieje duże ryzyko, że blokada może trwać dłużej. Jeśli rząd Wielkiej Brytanii odniesie sukces w walce z wirusem i jego negatywnymi skutkami, funt może w końcu skorzystać z silniejszego ożywienia w Wielkiej Brytanii od drugiego kwartału 2021 r.

Jednak spodziewamy się, że do tego czasu sytuacja pogorszy się dla funta. Dodatkowo negatywny wpływ trzeciej blokady na gospodarkę zwiększy presję na Bank Anglii, aby dostarczył kolejny bodziec monetarny już na najbliższym posiedzeniu w lutym – napisano w raporcie MUFG.

Co ciekawe, wczoraj ogłoszono, że BoE planuje opublikować badanie dotyczące stóp ujemnych w lutym.

Po uwzględnieniu najnowszych doniesień prognozujemy, że BoE przesunie stopy do ujemnego poziomu w lutym poprzez obniżenie podstawowej stopy procentowej od 0,10% do -0,15%. Wcześniej prognozowaliśmy obniżkę do 0,00%. To powinno wywrzeć nacisk na kursie EUR/GBP do zeszłorocznych maksimów – podsumowano.

Kurs EURGBP na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs EURGBP na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here