Naga MarketsKurs funta poniżej 1,30 USD. Brytyjskie lotnictwo traci 32 mln GBP dziennieTegoroczna pandemia nie pozostawia suchej nitki na brytyjskiej branży lotniczej, gdy dodatkowo rośnie ryzyko chaotycznej końcówki roku w związku z Brexitem. Zamknięcie pasażerskich połączeń lotniczych między USA, a Wielką Brytanią pozbawi w 2020 roku co najmniej 11 miliardów funtów (ponad 53 miliardów złotych) brytyjski produkt krajowy brutto, wynika z raportu zleconego przez spółkę matkę British Airways, firmę IAG SA. Funt nieznacznie odbija na początku nowego tygodnia po silnej przecenie w piątek względem dolara amerykańskiego. „Kabel” kosztuje dziś o poranku około 1,2940.

  • Bezczynność brytyjskiego rządu w sprawie lotnictwa jest ogromna, tak jak wpływ branży lotniczej na gospodarkę Wielkiej Brytanii
  • Trasa Nowy Jork – Londyn to najbardziej dochodowa trasa linii British Airways
  • Stany Zjednoczone stanowią największe źródło odwiedzających Wielką Brytanię, z prawie 4 milionami osób rocznie

Zamknięte połączenia na linii USA-UK dobiją brytyjską branże lotniczą?

Według raportu utrzymanie zamkniętych tras będzie kosztować gospodarkę Wielkiej Brytanii 32 miliony funtów dziennie do początku października.

Bezczynność rządu w sprawie lotnictwa jest ogromna, tak jak wpływ branży lotniczej na gospodarkę Wielkiej Brytanii. Ministrowie muszą osiągnąć porozumienie ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami by znaleźć sprawny system testowania, który zminimalizuje kwarantanny i pozwoli regionalnym korytarzom podróżnym na ponowne otwarcie z rynkiem USA – powiedział Alex Cruz, dyrektor generalny British Airways.

Linie lotnicze prowadzą kampanię na rzecz zniesienia ograniczeń dotyczących podróży transatlantyckich, które obowiązują od początku marca. Trasa Nowy Jork – Londyn to najbardziej dochodowa trasa BA, a podróże służbowe są głównym motorem popytu. W zeszłym roku sprzedano około 7 milionów biletów tylko na tej trasie. Według raportu, Stany Zjednoczone stanowią największe źródło odwiedzających Wielką Brytanię, z prawie 4 milionami osób rocznie.

Podczas gdy Stany Zjednoczone obecnie nie zezwalają na wjazd osobom niebędącym obywatelami, którzy spędzili jakikolwiek z ostatnich 14 dni w Wielkiej Brytanii lub Europie, Wielka Brytania nakazuje 14-dniową kwarantannę przybywającym podróżnym z USA. Pandemia silnie zatrzymała rozwój branży lotniczej na całym świecie, poprzez zamykanie lotów i wywołując załamanie, które może spowodować znaczne zmniejszenie ruchu lotniczego przez najbliższe lata.

Jednocześnie coraz więcej wskazuje na to, że nie ma łatwego i szybkiego sposobu rozwiązania trwającego impasu w negocjacjach handlowych między Wielką Brytanią, a UE. W międzyczasie, po ciężkich wyprzedażach, funt odrobił nieco straty w minionym tygodniu, ale perspektywy pozostają nadal ponure. Ewentualne zawarcie transakcji jest obecnie prawdopodobne dopiero pod koniec roku, a zatem jakiekolwiek krótkoterminowe odbicie GBP nie będzie trwałe z potencjałem do dużych spadków, które dopiero nadejdą, twierdzą analitycy MUFG Banku.

Kurs funta szterlinga (GBP) odbija po piątkowej przecenie

Notowania pary walutowej GBP/USD konsolidowały przez ostatnie trzy sesje pod poziomem 1,30 by znacząco spaść pod koniec ubiegłego tygodnia. Kurs rozpoczął nowy tydzień na poziomie 1,2910 i w godzinach porannych odnotowuje wzrost rzędu 0,30 procent pozwalający dotrzeć w rejon 1,2950. Tym samym najbliższy opór przebiega na psychologicznym poziomie 1,30, a jego przebicie otworzyłoby drogę do 1,32. Z drugiej strony lokalne wsparcie stanowi strefa 1,2760-1,2810 i dopiero jej pokonanie utoruje drogę do dalszej deprecjacji brytyjskiej waluty.

Plus500
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here