Naga Marketswielka brytania, funtTraderzy śledzący wydarzenia makroekonomiczne i publikacje istotnych wskaźników dla największych gospodarek doskonale wiedzą, że 10:30 jest godziną Wielkiej Brytanii. Właśnie wtedy zazwyczaj pojawiają się najistotniejsze informacje z gospodarki UK – nie inaczej było dziś, kiedy Wyspiarze podzielili się informacjami o październikowej sprzedaży detalicznej. Ta pomimo pozytywnych oczekiwań, okazała się znacznie gorsza.


Spada sprzedaż pomimo przełożenia Brexitu

Zgodnie z najnowszym raportem ONS dotyczącym dynamiki brytyjskiej sprzedaży detalicznej w październiku, główne wskaźniki retail sales notowały silne wzrosty w stosunku do prognoz analityków ankietowanych przez Bloomberga:

  • Sprzedaż detaliczna m/m: -0,1%, prognoza 0,2%, poprzednio (0,0%)
  • Sprzedaż detaliczna r/r: 3,1%, prognoza 3,7%, poprzednio 3,1%
  • Bazowa sprzedaż detaliczna m/m: -0,3%, prognoza 0,2%, poprzednio 0,2
  • Bazowa sprzedaż detaliczna r/r: -2,7%, prognoza 3,4%, poprzednio 2,9% (zrewidowano z 3,0%)
tradingeconomics.com

ONS zauważa, że w okresie od trzech miesięcy do października 2019 r. ilość zakupiona w sprzedaży detalicznej wzrosła o 0,2% w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami; jest to najniższy wzrost od kwietnia 2018 r. Sklepy spożywcze były jedynym głównym sektorem, który odnotował wzrost (0,8%) w seriach trzymiesięcznych.

Ilość zakupiona w październiku 2019 r. spadła o 0,1% w porównaniu z poprzednim miesiącem, przy wzroście tylko paliw i domów towarowych. Wzrost zakupionych ilości rok do roku wzrósł o 3,1% w październiku 2019 r., przy wzroście we wszystkich sektorach z wyjątkiem sklepów z artykułami gospodarstwa domowego. Sprzedaż online jako odsetek całej sprzedaży detalicznej wzrosła do 19,2% w październiku 2019 r., z 19,0% zgłoszonych we wrześniu 2019 r.

Jak reaguje kurs funta?

Na informację o słabym odczycie sprzedaży detalicznej kurs funta spadł w pierwszej minucie o ponad 10 pipsów w stosunku do dolara. Cena obecnie konsoliduje. Najbliższy poziom wsparcia stanowi strefa 1,2750/80, której przebicie mogłoby wywołać impuls spadkowy z celem na 1,2580. Z drugiej strony lokalny opór znajduje się na okrągłym poziomie 1,29, którego pokonanie otworzyłoby drogę do psychologicznego oporu 1,30.

Kurs GBPUSD w czwartek na interwale jednominutowym, tradingviewcom
Kurs GBPUSD w czwartek na interwale jednominutowym, tradingviewcom


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here