Naga MarketsLondynO godzinie 10:30 Office for National Statistics przedstawił dane z brytyjskiego rynku pracy. Dane za maj 2019 roku wskazują, że roczne średnie wynagrodzenie z uwzględnieniem premii wzrosło o 3,4% w stosunku do roku poprzedniego, a zatem było wyższe od prognoz rynkowych, które plasowały się na poziomie 3,1%. Eksperci z ING komentują jeden z najwyższych odczytów płac w Wielkiej Brytanii od czasu ostatniego kryzysu i wskazują dalszy kurs dla pary EUR/GBP.


Wielka Brytania: Wzrost płac na pokryzysowym maksimum – ING

James Smith, ekonomista rozwiniętych rynków w ING wskazuje, że najnowszy odczyt wzrostu płac w Wielkiej Brytanii wyniósł 3,4% i tym samym osiągnął kolejny wysoki poziom po kryzysie i pozostaje jednym z niewielu jastrzębich czynników dla Banku Anglii (BoE).

Brexit będzie dobry dla funta?Ostatnie wypowiedzi decydentów BoE sugerowały, że stopy procentowe mogą wzrosnąć, jeśli Brexit pójdzie gładko. Cóż, ze strukturalnego punktu widzenia, sygnały płynące z gospodarki wskazują, że presja na wzrost płac prawdopodobnie utrzyma się – napisał James Smith.

W ocenie eksperta niedawny wzrost płac związany jest z niedoborami w różnych branżach – zwłaszcza w budownictwie, IT i hotelarstwie, zgodnie z zeszłorocznym badaniem pracodawców.

Na razie uważamy, że wzrost płac nadal będzie jednym z niewielu pozostałych jastrzębich czynników dla Banku Anglii. Częściowo z tego powodu w naszej ocenie, że jest zbyt wcześnie, by pomyśleć o obniżkach stóp w Wielkiej Brytanii – dodał Smith.

Kurs funta: Solidny raport z rynku pracy ma niewielki wpływ – ING

Budynek Banku anglii
Siedziba Banku Anglii

Petr Krpata, główny strateg EM i FX w ING sugeruje, że chociaż brytyjski wzrost płac osiągnął jeden z najwyższych poziomów po kryzysie na poziomie 3,4%, to nie powinno to zmienić obecnej rynkowej wyceny częściowej obniżki stóp procentowych przez BoE w okresie następnych 12 miesięcy.

Biorąc pod uwagę niepewność związaną z Brexitem i ogólnie pogarszające się dane z Wielkiej Brytanii – czy to przyszłościowe PMI czy rzeczywiste wskaźniki, takie jak sprzedaż detaliczna lub oczekiwany odczyt PKB za II kwartał, sugeruje to dość ograniczony i niewielki wzrost w UK pomimo dzisiejszego solidnego raportu z rynku pracy. Prognozujemy, że kurs pary walutowej EUR/GBP pozostanie w konsolidacji przy poziomie 0,9000 – uważa Petr Krpata.

kurs euro do funta we wtorek na interwale dziennym 16 7 19
Kurs euro do funta we wtorek na interwale dziennym


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here